Zákon o podpoře bydlení, který by měl podle vlády pomoci lidem ohroženým bytovou nouzí, úspěšně prošel Senátem. Stejně jako v dolní parlamentní komoře i tady opozice předlohu kritizovala a navrhovala její zamítnutí. Zákon podle ní nepřinese zvýšení dostupnosti bydlení pro potřebné. Předloha nyní míří k podpisu prezidenta republiky.
Pro zákon hlasovalo 35 ze 65 přítomných senátorů. Zapotřebí jich bylo alespoň 33.
Zákon podle ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) stojí na třech hlavních pilířích. Těmi jsou kontaktní místa pro bydlení ve 115 obcích s rozšířenou působností, systém garancí pro soukromé majitele bytů a příspěvky pro obce pronajímající byty v rámci podporovaného obecního bydlení, a asistence v bydlení.
»Zákon není dokonalý, ale je to první systémová norma, která má být stavebním kamenem pro to, abychom postupně bytovou nouzi minimalizovali. Ambice zákona na základě výpočtů je, že během 10 let má snížit bytovou nouzi v ČR o 30 procent,« uvedl ministr.
Připomněl, že roční fungování celého systému po plném náběhu bude stát 1,5 miliardy korun. »Může se to zdát dost, ale je nutné zohlednit to, že bytová nouze nás ročně stojí ze státních prostředků výrazně více. Konkrétně 4,1 miliardy korun,« dodal Kulhánek. Připomněl, že náklady na jednu domácnost v bytové nouzi jsou 61 tisíc korun. »A tím, že ročně podpoříme odhadovaných 14 tisíc těchto domácností, v pátém roce účinnosti si zákon na sebe vydělá a stane se rozpočtově neutrálním,« vyčetl ministr.
Opozice však byla jiného názoru. »Co tento zákon v praxi přinese? Vznik státní realitní kanceláře, což znamená vlamování se do zákona o obcích. Vznik dalších úřednických míst, to znamená výdaje, které můžou v dalším roce přesáhnout až 1,5 miliardu korun,« uvedl Martin Bednář (ANO) a podal návrh na zamítnutí zákona. O jeho návrhu už ale senátoři nehlasovali.
Zákon je složitý, překombinovaný, špatný
Bednář předloze vytkl, že bude sloužit pouze pro umožnění realitní činnosti velkým developerským skupinám v místech, kde se jim nedaří za vysoký nájem pronajímat své byty, a dojde ke zvýšení administrativní zátěže pro města, obce, kraje. Zákon naopak nepřinese řešení bytové nouze, nepřinese zvýšení dostupnosti bydlení pro potřebné. »Místo výstavby 500 bytů za 1,5 miliardy budeme zřizovat nová pracovní místa úředníků, aby to měl kdo přerozdělovat, aby měl kdo vytvářet novou agendu,« dodal senátor.
Šéfka senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová poukazovala na to, že s návrhem nesouhlasí Svaz měst a obcí, podle něhož tak, jak je zákon nastaven, tak nepřinese to, co by měl přinášet. Svaz se podle ní obává, že »ten rozvoj ohledně obchodu s chudobou a vytváření těch ghett v určitých oblastech bude ještě ve větší míře«. »Kdybyste si přečetli dopis od Svazu měst a obcí, nemohli byste ten návrh podpořit,« řekla Mračková Vildumetzová.
Podle nezařazené senátorky Jany Zwyrtek Hamplové je zákon složitý, překombinovaný a špatný.
Zákon má pomáhat domácnostem s příjmy do 1,43násobku životního minima. Odpůrci tohoto omezení namítají, že jde o nepřiměřené zúžení. Kulhánek již dříve řekl, že v Česku žije víc než 160 000 lidí v bytové nouzi. Desetinásobek lidí pak podle něj řeší takové problémy s bydlením, které by mohly vést až k jeho ztrátě.
(jad)
)))))) Chceš si najít ženu na jednu noc? Pojď na — https://ok.me/x9LK1
To není zbytečný zákon, ale přímo zločin. Řešením by byla alespoň mediální podpora družstevní výstavby.