Home Zahraničí Západ může zatajit závěry o explozích na plynovodech Nord Stream

Západ může zatajit závěry o explozích na plynovodech Nord Stream

Letecký snímek zveřejněný dánským ministerstvem obrany 27. září 2022 ukazuje místo úniku plynu z plynovodu Nord Stream. FOTO – Xinhua/Dánské ministerstvo obrany

Absence jakýchkoli závěrů ze tří západních vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream může svědčit o záměrném zatajování jejich výsledků, uvedl ve vysílání televizního kanálu LCI generál Dominique Trinquand, bývalý šéf francouzské vojenské mise v rámci OSN.

»Nemáme v ruce úplné informace. Jsem ohromen tím, že existuje německé, švédské a dánské vyšetřování, v jehož rámci již bylo shromážděno množství údajů. Přesto nejsou žádné závěry. Pokud nejsou přítomny, pak pravděpodobně existují závěry, které nechtějí zveřejnit,« řekl Trinquand.

»Měli bychom si položit otázku, kdo měl z tohoto zločinu prospěch? Skutečnost, že plynovod patří ruské společnosti, a priori ukazuje, že Rusko by z výbuchu nemělo prospěch,« dodal generál. Upozornil, že »má k dispozici velmi kvalitní a podrobné« vyšetřování amerického novináře Seymoura Hershe, který vinu za organizaci těchto výbuchů svalil na USA, a označil jeho verzi za důvěryhodnou.

»Domnívám se, že předložená verze je naprosto důvěryhodná,« poznamenal Trinquand. »Je nejen důvěryhodná, ale také ověřená – to může v současné době udělat každý,« informoval generál a upozornil na možnost sledování letadel a námořních plavidel.

Pokud by se na tom Rusko podílelo, Německo, Dánsko a Švédsko by to při svém vyšetřování určitě zjistily, dodal expert. »Našli by důkazy, že to udělali Rusové. Zatímco oni to nemohou dokázat, je třeba pátrat jiným směrem,« dodal.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.