Home Zahraničí Západ se shodl na »zastropování« ruské ropy, Moskva je připravena a zareaguje

Západ se shodl na »zastropování« ruské ropy, Moskva je připravena a zareaguje

Ropný tanker ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 se spolu s Austrálií připojila k záměru Evropské unie zavést od pondělí maximální ceny za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel. Vyplývá to ze společného prohlášení G7 a Austrálie. Mluvčí Kremlu k tomu uvedl, že Rusko strop nepřijme a po analýze oznámí, jak bude reagovat.

Země skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Německo, Británie, Francie, Itálie a Japonsko, a spolu s nimi Austrálie uvedly, že dosáhly dohody o stanovení maximální ceny »v souladu s jednomyslným rozhodnutím členských států Evropské unie«.

»Tento strop nepřijmeme,« řekl agentuře TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle něj se Moskva na cenový strop připravila a analyzuje jej. Analýza bude provedena rychle a Rusko poté řekne, jak bude reagovat, dodal Peskov.

Ruské velvyslanectví v USA v komentářích na sociální sítí telegram kritizovalo rozhodnutí EU a G7 a označilo jej za »přetváření« principů volného trhu. Zopakovalo, že o ruskou ropu bude i přes tato opatření nadále zájem a rozhodnutí o zavedení stropu povede jen ke zvýšení nejistoty a vyšším nákladům pro spotřebitele.

Ruský prezident Vladimir Putin a někteří vysocí kremelští představitelé již dříve opakovaně uváděli, že Rusko nebude dodávat paliva těm, kdo se k cenovému stropu připojí. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak prohlásil, že tento nástroj je v rozporu se všemi tržními mechanismy, mohl by být velmi zhoubný pro světový ropný průmysl a země v případě zavedení stropu začne dodávat ropu tržně orientovaným partnerům či sníží těžbu. Agentura Bloomberg minulý týden uvedla, že Kreml připravuje prezidentský výnos, který zakáže ruským firmám a obchodníkům prodávat ruskou ropu komukoli, kdo zavede na tuto surovinu cenový strop.

Vedoucí administrativy ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na telegramu »zcela mimo mísu« uvedl, že cenový strop by měl být snížen dokonce na 30 USD za barel, aby prý více zasáhl ruskou ekonomiku…

(ici, čtk)

Předchozí článekLetošní podzim patřil k nejteplejším za 248 let
Další článekLetošní laureáti ceny Česká hlava. Jaký je jejich přínos?