Zápas o všechno s Tureckem. Dvakrát to nevyšlo, a co do třetice?

AKTUALIZOVÁNO

Do třetice všeho dobrého? Již potřetí během šestnácti let odehrají čeští fotbalisté klíčový třetí zápas skupinové fáze mistrovství Evropy proti Turecku, přičemž dvakrát z toho bylo zklamání. Napraví nelichotivou bilanci svěřenci Ivana Haška zítra v Hamburku? Odpověď budeme znát okolo jedenácté hodiny večerní, zápas začíná ve 21 hodin.

Česká reprezentace v úvodním vystoupení na EURU nejprve prohrála s favorizovaným Portugalskem gólem v nastaveném čase 1:2 a následně jen remizovala s Gruzií 1:1. Za určité konstelace mohla národnímu týmu stačit remíza a postup mezi nejlepší čtyřkou ze třetích míst ve skupinách. Podmínkou byla porážka Slovinců ve skupině C od favorizované Anglie, ovšem ta se nakonec nekonala. Po remíze 0:0 je jasné, že Češi budou muset vyhrát. Pokud se to povede, vítězství znamená pro Čechy posun na druhou příčku ve skupině (předpokládejme, že Gruzie neporazí Portugalce o dva góly a více), a tím i osmifinálový duel s vítězem skupiny D, kterým je po dnešku překvapivě Rakousko.

Turecko má za sebou výhru 3:1 nad Gruzií a porážku 0:3 od Portugalců. Vzpomínky na rozhodující duely s Turky jsou však pro český tým hodně bolestné. Vybavíte si, jak jsme na EURU 2008 promrhali náskok 2:0 a nakonec prohráli 2:3, a to i díky fatální chybě Petra Čecha, který neudržel v rukavicích zdánlivě jednoduchý centrovaný míč? Na to se nedá zapomenout.

Stejně jako na rok 2016, kdy svěřenci trenéra Pavla Vrby skončili po porážce 0:2 s Turky poprvé v historii EURA bez jediné výhry. Přitom v předešlém duelu s Chorvatskem senzačně a nezaslouženě v závěru duelu vyrovnali na 2:2 a po prohře se Španěly tak vykřesali jiskru naděje na postup. Jenže přišli o zraněného špímachra Rosického a ona jiskra plamen nezažehla.

Zdá se, že to bude jako v době Rosického, dnešního sparťanského sportovního ředitele. Opakuje se situace, protože Češi budou zítra s pravděpodobností hraničící s jistotou postrádat zřejmě nejzvučnější jméno z kádru – útočníka Patrika Schicka, který se zranil v předešlém duelu s Gruzií. »Máme varianty s Patrikem i bez něj a měli jsme je i před turnajem. Samozřejmě je to náš klíčový hráč a jeden z nejlepších střelců v Evropě, ale věřím, že pokud by nebyl k dispozici, ostatní hráči ho dokážou nahradit,« řekl kouč Ivan Hašek.

»Turci nás budou chtít dostat pod velký tlak, k čemuž bude vybízet i atmosféra. Asi budou hrát agresivně, my se nesmíme nechat vyprovokovat, a naopak toho zkusit využít ve svůj prospěch,« řekl záložník Antonín Barák, který je naopak oproti duelu s Gruzií, kdy zápasil s nemocí, v pořádku. »U hráčů vládne pozitivní atmosféra. Tenhle tým má budoucnost a věřím, že to ukážeme i na hřišti. Už kvůli všem fanouškům, kteří nás tak skvěle podporují,« připojil trenér Hašek. »Vidím, kolik lidí zase přijede fandit, a vím, že hodně lidí nám postup přeje, tak se budeme snažit, abychom všem lidem, kteří nám fandí, udělali radost a nezklamali jsme je,« dodal hlavní kouč.

Turci na remízu, která jim stačí k postupu, hrát nehodlají. »Budeme chtít vyhrát, i když proti nám bude stát silný a tvrdě pracující soupeř,« řekl turecký kapitán a největší hvězda mužstva Hakan Calhanoglu.

V jeho zemi je EURO ostře sledováno, možná tam panuje horečka ještě větší než v Česku. Ostatně, naši fotbalisté zatím nedokázali národ zbláznit tolik jako v květnu nakonec zlatí hokejisté. Ale třeba je zítřek prvním krokem k další euforii. Bude to zkrátka »buď a nebo«…

* * *

Pravděpodobná sestava ČR:

Staněk – Holeš, Hranáč, Krejčí – Coufal, Provod, Souček, D. Jurásek – Barák, Hložek – Chytil.

Tabulka skupiny E:

1.Portugalsko22005:16
2.Turecko21013:43
3.ČR20112:31
4.Gruzie20112:41

(pk)

FOTO – facebook.com/narodak/fotbal.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy