Home Zahraničí Zastropování cen ropy Rusko určitě nevyhladoví, shodují se analytici

Zastropování cen ropy Rusko určitě nevyhladoví, shodují se analytici

FOTO - pixabay

Cenový strop na ruskou ropu, na kterém se minulý týden dohodla skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, není dostatečně nízký na to, aby v příštím roce výrazně snížil příjmy Kremlu. Shodují se na tom někteří ekonomové. I kdyby tento strop způsobil pokles produkce ruské ropy, Rusko bude mít stále dost peněz na vedení války. Píše o tom agentura Bloomberg.

Při ceně 60 dolarů za barel »vypadá cenový strop opravdu velkoryse«, uvedla ekonomka ruské finanční společnosti Renaissance Capital Sofja Doněc. Je to ale podle ní blízko tomu, co trh očekává na příští rok a blízko úrovně navržené v ruském rozpočtu.

Strop byl vyjednán minulý týden po měsících dohadování mezi Spojenými státy a jejich partnery. Evropští představitelé ho vyzdvihují jako způsob, jak vyhladovět ruskou válečnou mašinérii. Ve skutečnosti si ale plánovači dali záležet na tom, aby strop nebyl příliš nízko a nezpůsobil, že Rusko výrazně sníží těžbu, což by naopak mohlo přinést zvýšení světových cen ropy. Rusko zatím oficiální odpověď na cenový strop neoznámilo, země ale dál plánuje pokračovat v přesměrování toků do zemí, jako je Čína a Indie, které se k cenovému stropu nepřihlásily.

Ruský rozpočet počítá s cenou ropy 70 USD za barel, což znamená, že stanovený strop je o deset dolarů nižší. Tento pokles může snížit příjmy ruského rozpočtu o další jeden bilion rublů (370 miliard korun). Ekonomka společnosti Finam Olga Belenkajová však upozornila, že rozdíl je ještě nižší, protože cena v rozpočtu zahrnuje i náklady, jako je doprava a pojištění, které se do cenového stropu nezapočítávají.

»Vyšší deficit bude financován buď vyšším zadlužením, nebo vyššími výdaji z fondu národního blahobytu,« uvedla Belenkajová. Pokud cenový strop v příštím roce sníží příjmy z vývozu, mohlo by to ve skutečnosti také oslabit rubl, což by rozpočtu poskytlo dodatečnou podporu, upozornila ekonomka. Příjmy z energií totiž přicházejí hlavně v dolarech a v eurech, jejich hodnota se v přepočtu na rubly zvyšuje, když ruská měna oslabuje.

Analytička společnosti BCS Financial Group Natalja Lavrovová říká, že i když se kvůli omezení udrží ceny pod hranicí 70 USD stanovenou v rozpočtu, může vláda splnit své snížené cíle u příjmů z energií na příští rok.

Ruská vláda v současnosti očekává na příští rok pokles těžby ropy o devět procent, což podle agentury Bloomberg znamená ušlé příjmy v rozmezí jeden bilion až 1,4 bil. rublů. Nižší ceny, sankce a další restrikce vývozu mohou příjmy Kremlu omezit o dalších 500 miliard rublů.

Rusko vstoupilo do války se silnými financemi, poznamenal Bloomberg. Očekává se, že schodek v letošním roce dosáhne 3,7 % hrubého domácího produktu (HDP), což je nejvíce od vrcholu pandemie v roce 2020. Příjmy totiž klesají a vojenské výdaje rostou. Kreml letos více zdanil plynárenskou společnost Gazprom, aby vykompenzoval pokles příjmů. Plynárenská společnost těžila z rostoucích cen plynu, i když objem jeho vývozu kvůli válce klesl. Největším zdrojem příjmů však v Rusku zůstává ropný sektor.

Kreml byl zatím schopen pokrýt širší deficit bez větších problémů díky využití svého fondu národního blahobytu a půjčkám na domácím trhu, kde se místním investorům kvůli sankcím zúžily možnosti investování.

(ici, čtk)

Předchozí článekV Anglii čeká na běžnou léčbu v nemocnici rekordních více než sedm milionů lidí
Další článekDavidová poprvé na stupních: stříbro z Hochfilzenu

1 KOMENTÁŘ

  1. „Zastropování cen ropy Rusko určitě nevyhladoví, “
    Ta ženská, Evropská Unie, zakázala prodej vánočních a novoročních stromků do Ruska Nedostatek vánočních stromků od EU prý změní politický system v Rusku .
    Rusi to mají vymakaný.- pravoslavný Nový rok tam mají 14. ledna a to jsou již slevy.
    —–Štědrý den se v Rusku slaví jako pravoslavné vánoce buď 6. a 7. ledna, nebo vánoce postaru na Nový rok. Většina Rusů slaví Nový rok s jolkou (jedličkou) a dárky od dědy Mráze. Děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho vnučka Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů. Jsou stálicí ruských vánoc. Kouzelné postavičky navštěvují ruské rodiny a rozdávají vánoční dárky na Nový rok. U nazdobené , LETOS RUSKÉ JEDLIČKY, se schází celá rodina, která si u ní zatančí a zazpívá.

Comments are closed.