Zavřená Pravčická brána i soutěsky? Devatero jiných tipů na krásy Českého Švýcarska

Požár, který postupně zasáhl přes 1000 hektarů, ochromil turistický ruch v Českém Švýcarsku. Jen ztěžka se návštěvníci vracejí do toho malebného koutu naší vlasti, přitom až na Pravčickou bránu a soutěsek řeky Kamenice je vše volně přístupné, nepoškozené a hlavně otevřené turistům. Nevěříte, že region nabízí i neméně půvabná lákadla jako ta, do nichž se bohužel zatím nedostanete? Tak tady pro vás máme devatero tipů – a zaručujeme vám, že budete chtít do Českého Švýcarska vyrazit hned o nejbližším víkendu…

Malá Pravčická brána

Když nemůže člověk za kovářem, nechť se vydá za kovaříčkem, říká jedno parafrázované rčení. A v Českém Švýcarsku to platí dvojnásob. Malá Pravčická brána sice není tolik impozantní a navštěvovaná jako její »větší sestra«, ale na kráse jí to rozhodně neubírá. Ba právě naopak! A kde ji vlastně nejdete? Ukrývá se v lese poblíž Vysoké Lípy. A pozor! Na jejím vrchu je nově vybudovaná kovová vyhlídka ohraničená zábradlím, k níž vede přístup po schůdcích. Toho se u »velké« Pravčické brány logicky nedočkáte.

Děčínský Sněžník

Byli jste někdy v lázních? Pak jistě víte, jak blahodárný účinek na člověka různé procedury mají. A co když se řekne »vzdušné lázně«? Pak si buďte jisti, že se veškeré vaše – hlavně psychické – neduhy vyléčí bez pomoci lékařů a zdravotnického personálu. Pod přezdívkou vzdušné lázně je v srdcích obyvatel Českého Švýcarska, ale i turistů zapsána rozhledna Děčínský Sněžník. Nachází se v oblasti Tisé a na její vrchol (ve výšce 723 metrů) vede celkem 153 schodů. Ze zdelší plošiny s romantickým cimbuřím je opravdu monumentální kruhový výhled do kraje. Ano, skutečné lázně pro duši!

Růžovský vrch

Ta podobnost je jen čistě náhodná. Ale existuje! Není divu, že si Růžovský vrch, nejen díky své mohutnosti a dominantnosti ve zdejší krajině, vysloužil přezdívku Děčínská Fudžijama. Ale stejně mu lidé většinou neřeknou jinak než »Růžák«. Místní rozhlednu sice zničily před mnoha a mnoha lety živly a dnes na jejím místě uvidíte již jen její trosky a dřevěný kříž, ale návštěva unikátního místa vás nezklame. Navzdory mohutnému zalesnění se můžete seshora pokochat několika atraktivními výhledy na neméně atraktivní krajinu.

Tiské stěny

Takhle malebné a půvabné skalní město nenajdete ani v Českém ráji! Jistě, víme, že milovníci Prachovských skal či Drábských světniček budou protestovat, ale krása je věcí názoru, že? Každopádně si vás Tiské stěny získají spoustou věží, náměstíček a tajemných zákoutí. Poznat je můžete prostřednictvím dvou okruhů, přičemž skalní masiv dosahuje místy výšky až 613 metrů. V bludištích se prý skrývá poklad, ovšem každý, kdo si ho odsud chce odnést, bude potrestán. Za skalního labyrintu už nikdy nevyjde ven…

Pavlinino údolí

Jste zamilovaní a toužíte po romantické procházce ještě romantičtější přírodou. Pak vám doporučujeme vzít svého partnera či partnerku za ruku nebo kolem pasu a projít údolím řeky Chřibské Kamenice, které je známé jako Pavlinino údolí. Trasa se klikatí kolem pískovcových strání a ústí poblíž bývalého Grieslova mlýna, jenž v současnosti slouží jako rekreační objekt. Třešinkou na turistickém dortu je pak skalní výklenek pohádkově nazvaný Rusalčina jeskyně.

Zadní Jetřichovice

A znovu nebývalá romantika, navíc dnes i velmi praktický rozcestník turistických cest do všech koutů regionu. A protože leží na českoněmecké hranici, tak jde rovněž o rozcestník do obou zemí. Zajímavé je, že Zadní Jetřichovice jako obec již neexistují a i před svým zánikem to s jejich velikostí nebyla žádná hitparáda. Celá zástavba měla pouhých pět popisných čísel a mlýn s krčmou. Inu, je zvláštní, jak všude v republice hospody v malých obcích krachují, ale kdysi to šlo i pro šest »baráků«…

Kyjovské údolí

A do třetice něco pro nenapravitelné romantiky. Kyjovské údolí se v děčínském okrese táhne od obce Kyjov k zaniklé osadě Zadní Doubice. Již od 19. století platí tento malebný přírodní kout za jedno z nejnavštěvovanějších míst Českého Švýcarska. Procházka Kyjovským údolím láká kvůli svému výhledu na skalní stěny a věže. Ty sice nedosahují žádné závratné mohutnosti, ale vytváří pohádkově krásné scenérie. Jako v pohádce si budou připadat malí i velcí, to je jasné…

Zlatý vrch

Výjimečné čedičové varhany jsou často zaměňovány s Panskou skálou, známou z pohádky Pyšná princezna. Ta se ale nachází v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji, ne daleko odtud. Obě přírodní krásy, jež vznikly erozí svrchnokřídového pískovcového souvrství, jsou od roku 1964 zařazeny do kategorie národních přírodních památek. Ale pozor – Zlatý vrch je mohutnější než populární Panská skála a jeho svahy zdobí řídký bukový les, jehož stáří se odhaduje přibližně na 120 let. To nejsou zrovna nejmladší stromy, co říkáte…?

Šluknovský výběžek

»Šluknovský výběžek bývá neprávem opomíjený a dosud neobjevený. Je tu řada křížových cest, Šluknov se zámkem, Rumburk s loretou, Varnsdorf se slavnými vilami, rozhledny Hrádek a Špičák,« uvedl v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz Jan Šmíd, ředitel o. p. s. České Švýcarsko. Mimochodem, Šluknovský výběžek je místem, kde se Česko nejvíce přibližuje moři. Vzdušnou čarou je to k Baltu 300 kilometrů. Unikátem je překrývání kultur a styků tří oblastí: české, saské a lužické.

Marcela Špičková

FOTO – Profimedia/Jiří Částka, ČTK/Radek Tomášek, wikipedia a region-ceskesvycarsko.cz

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Kdyby vlada byla co k čemu, České Švýcarsko by na tom bylo lépe. Takhle znici půlku podnikatelů a připraví nas o dane.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy