Hnutí STAN pozastavilo Hlubučkovi členství a vyzvalo ho, ať odstoupí z funkcí

AKTUALIZOVÁNO

Hnutí STAN pozastavilo členství náměstkovi pražského primátora Petru Hlubučkovi, který je obviněný kvůli hospodaření dopravního podniku hlavního města (DPP).

Vedení hnutí ho dnes také vyzvalo, aby odstoupil z funkce náměstka primátora i dalších pozic, v nichž reprezentuje hnutí STAN. »Naše reakce odpovídá závažnosti obvinění, která dnes byla zveřejněna. Rozhodnutí předsednictva bylo jednomyslné,« sdělil po mimořádném on-line jednání předsednictva šéf STAN a vicepremiér Vít Rakušan. Ten na Twitteru uvedl, že obvinění Hlubučka rozhodně nebere na lehkou váhu. »Další kroky sdělím po tomto jednání,« uvedl s odkazem na zasedání předsednictva.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes kvůli hospodaření DPP obvinili 11 lidí. Mezi obviněnými v kauze hospodaření DPP je podle médií Hlubuček a podnikatel Michal Redl. Hlubuček je členem dozorčí rady dopravního podniku. Podle informací Radiožurnálu jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí také podezření, že nedovoleně nakládal s omamnými a psychotropními látkami.

Policisté podle zdrojů ČTK zasahovali primárně u Hlubučka, který je také starostou Lysolají. V DPP pak policisté uzavřeli mimo jiné kanceláře členů představenstva, generálního ředitele či šéfů právního oddělení a správy majetku.

Hlubuček je starostou Lysolají od roku 2010. Nejprve kandidoval jako nezávislý, později za Starosty. Do hnutí STAN vstoupil v roce 2016, v současnosti je členem předsednictva a celostátního výboru hnutí a předsedou jeho pražské organizace. Seznam Zprávy letos v dubnu informovaly o údajných nejasnostech kolem Hlubučkových nákupů bytů ve Španělsku v uplynulých letech, z nichž si část pořídil s životním partnerem a lysolajským zastupitelem Jiřím Karvánkem (STAN). Náměstek primátora ale odmítl, že by se v této souvislosti dopustil nějakého pochybení.

Starostové budou dnes jednat on-line. Podle mluvčí Sáry Beránkové bude výstupem z jednání tisková zpráva.

Zásah NCOZ i v Říčanech

Kriminalisté z NCOZ dnes zasahují také v sídle středočeských silničářů v Říčanech. Policie už dříve obvinila několik pracovníků kvůli zakázkám. S jakými případy souvisí dnešní zásah, zatím není jasné.

Mluvčí krajských silničářů Petra Kučerová řekla, že zaměstnanci nyní nemohou do budovy. »Poskytujeme maximální součinnost,« uvedla bez bližších informací.

Mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková řekla, že nemá informace o tom, že by v Říčanech zasahovali středočeští policisté. Podle ní obvykle podobné zásahy provádí NCOZ.

Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej to sice přímo nepotvrdil, ale ani nevyloučil. »My k této věci nemůžeme poskytovat žádné informace, neboť podání informací z trestního řízení má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,« řekl Ibehej. To by nasvědčovalo tomu, že v budově zasahovali právě kriminalisté z NCOZ.

Po poledni byl v Žižkově ulici, kde mají krajští cestáři sídlo, klid a policejní razii nic nenasvědčovalo. Na parkovišti stálo pouze několik civilních aut. Z budovy nikdo nevycházel ani do ní nevstupoval.

Do vedení organizace se zhruba 160 zaměstnanci loni nastoupil Jan Lichtneger, nahradil Zdeňka Dvořáka, kterého krajští radní v prosinci 2020 odvolali. Středočeští silničáři v minulosti čelili kritice kvůli hospodaření, policie v souvislosti s jejich zakázkami stíhá osm lidí. Seznam Zprávy už dříve uvedly, že mezi nimi je Zdeněk Dvořák a kladenský podnikatel Otto Zach.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy