Home Sport Zbavte se závislosti sami. Můžete se vyloučit ze hry!

Zbavte se závislosti sami. Můžete se vyloučit ze hry!

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Sportovní sázení, ale i jakákoli další hazardní hraní s sebou nesou zábavu, vzrušení, adrenalin a především možnost přilepšit vlastnímu či rodinnému rozpočtu. Pozor však – u hraní platí stejně jako u alkoholu míra. Stejně jako je známé heslo »pijte s mírou«, funguje v tomto případě identicky »hrajte s mírou«. A proto se sázkové kanceláře v dnešní době starají nejen o zprostředkování autentických zážitků hráčům, nýbrž také o vytvoření prostředí, ve kterém se mohou cítit jistě a bezpečně.

O tom jsme koneckonců na webu iportaL24.cz již informovali. Stejně jako o neobvyklém, ale originálním nápadu, kterým je nastavení časových limitů nebo limitů pro útratu.

Ale pozor! To není vše. Pokud by se vám zdálo, že nastavení časových limitů nebo limitů pro útratu není dostačující a že si od hraní jednoduše potřebujete dát na chvíli pauzu, existují hned dvě možnosti.

Oddechový čas po odhlášení, kdy nelze sázet

Potřebujete přestávku? Pak si můžete vybrat svůj oddechový čas. Jednoduše si nastavíte dobu, po kterou po odhlášení z účtu nebude možné hrát ani sázet. Vybrat si můžete den, týden nebo celý měsíc (pozn. limit je uváděn v minutách). Zkontrolovat svoje předchozí sázky či vybrat peníze budete moci i nadále.

Příklad: Nastavíte si svůj oddechový čas na 90 minut a odhlásíte se. V případě, že se chcete opětovně přihlásit, můžete, systém Vám však po dobu 90 minut nedovolí si vsadit ani si zahrát žádnou hru.

Sebevyloučení ze hry

Když vám vaše hráčské návyky začínají dělat starosti a potřebujete si dát delší pauzu, je k dispozici možnost požádat o zařazení do Rejstříku vyloučených osob (RVO).

RVO je preventivní nástroj sloužící k dlouhodobé ochraně ohrožených skupin osob před negativními dopady spojenými s účastí na hazardních hrách. Je neveřejným informačním systémem veřejné správy, který slouží k zamezení přístupu vyloučených fyzických osob k hazardním hrám a jehož správcem je Ministerstvo financí. Všichni provozovatelé hazardních her na území České republiky jsou povinni s účinností od 20. 12. 2020 ověřovat, zda konkrétní osoba je, nebo není zapsána v RVO. V případě, že v RVO je zapsána, nesmí takové osobě umožnit zřídit nebo používat hráčské konto, a to až do doby jejího výmazu z RVO.

Další informace naleznete v Otázkách a odpovědích zde.

Myslete na druhé, jednejte zodpovědně

Udržet kontrolu nad vlastním jednáním pochopitelně není jediným aspektem zodpovědného hraní. To by mělo mít daleko širší přesah. Proto je další součástí naší iniciativy prevence a ochrana mladistvých.

Sázení a hraní osob mladších 18 let je v České republice nezákonné. Z tohoto důvodu má sázková kancelář Fortuna k dispozici několik kontrolních procesů, které se starají o to, že se k sázení mladiství nedostanou. Zodpovědnost v tomto ale neleží jen na bedrech firem. Netřeba zdůrazňovat, že vaše děti by neměly mít přístup ani k vašemu k hernímu účtu. Doporučujeme proto dodržovat tři jednoduché zásady:

1.) Nikdy neuchovávejte přístup k účtu na snadno dostupných místech.

2.) Nepoužívejte automatické vyplňování hesla pro přihlášení k účtu, vaše děti by se ke kontu snadno dostaly.

3.) Nesdílejte s dětmi vaše platební údaje jako například číslo debetní či kreditní karty.

RADA NAVÍC: Naprostá většina zařízení připojených k internetu umožňuje nastavit rodičovskou kontrolu či nainstalovat software, který takové zabezpečení poskytuje. I takto lze mít kontrolu nad tím, jaké stránky vaše děti navštěvují. Vhodný software nabízejí např. značky AVG, CyberPatrol, GaMBAN, NetNanny či Norton.

(koz)