Home Domácí Zdražování a propad reálných mezd poslaly loni maloobchod do červených čísel

Zdražování a propad reálných mezd poslaly loni maloobchod do červených čísel

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Inflace a s ní související výrazný propad reálných mezd výrazně ovlivnily maloobchod i v závěru uplynulého roku. Tržby obchodníků v prosinci podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesly osmý měsíc v řadě, tentokrát meziročně o 7,3 procenta. Proti listopadu se snížily o 0,7 %. Za celý uplynulý rok tržby v maloobchodě klesly o 3,6 %.

»Na meziročním poklesu tržeb v maloobchodě v prosinci se podílel prodej potravin i nepotravinářského zboží. Tržby těchto odvětví klesaly nepřetržitě již osmý měsíc v řadě, přičemž pokles tržeb potravin se ještě prohloubil a zaznamenal nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování. Pohonné hmoty po sedmi měsících soustavného poklesu vykázaly v prosinci meziroční růst tržeb,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby za potraviny klesly v prosinci podle statistiků meziročně o 10,2 % a za nepotravinářské zboží se snížily o 7,5 %. Naopak za pohonné hmoty stouply o 5,6 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily meziročně o 0,3 %, v tom za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů vzrostly o 2,6 % a naopak za opravy motorových vozidel klesly o 6,7 %. Oproti předchozímu měsíci byly tržby za prodej a opravy motorových vozidel vyšší o 0,7 %.

»Za celý rok 2022 se tržby v maloobchodě snížily o 3,6 %, v tom za potraviny klesly o 5,1 %, za nepotravinářské zboží o 2,9 % a za pohonné hmoty o 1,5 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby snížily o 4,2 %,« doplnila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

(ici)