Že by blýskání na lepší časy? Osmnáctka útočí na medaili!

Česká hokejová osmnáctka deklasovala ve čtvrtfinále mistrovství světa v Landshutu Švýcarsko 8:0 a poprvé od roku 2018 postoupila mezi nejlepší čtyři. Tým kouče Jakuba Petra bude o víkendu útočit na první medaili od stříbra z finské Lappeenranty 2014.

Češi, kteří si v úterý díky výhře nad obhájcem zlata Kanadou 6:5 v prodloužení zajistili druhé místo ve skupině B, vedli nad Švýcary už v 16. minutě 4:0. Třemi body za dvě branky a asistenci přispěl k výhře kapitán Jiří Kulich, dvakrát skórovali i Šimon Slavíček a Marek Soukup.

»Už mě nebaví poslouchat, jak je český hokej špatný. To jsem zmínil i v kabině před zápasem. Vím, že nás ještě čeká spousta práce, ale pro mladé kluky je to výborný vzkaz,« uvedl trenér Petr.

V brance českého týmu Špunara nahradil Schnattinger a do útoku se po zranění vrátil Rymon. Hned v úvodu zahrozil Kulich, který byl po základních skupinách se šesti góly ze tří utkání nejlepším střelcem turnaje. Přesně po dvou minutách hry otevřel skóre Soukup; po Plosově přihrávce projel před Beglieriho a překonal jej mezi betony.

Petrův tým se ubránil při Polákově vyloučení a oslabení zkrátil faulem Terraneo, který Češi potrestali gólem v přesilovce. Kulich ještě trefil horní tyč, ale v čase 8:18 tečoval Hamarovu střelu od modré čáry Šapovaliv. Za 122 sekund překonal Beglieriho z pozice mezi kruhy po Barešově asistenci Becher a do švýcarského brankoviště se postavil Uberti. Inkasoval poprvé v 16. minutě. Slavíček se sice po Polákově střele k dorážce ideálně nedostal, ale gól si připsal poté, co si puk do vlastní branky srazil Füllemann.

Češi, kteří v první třetině přestříleli soupeře 16:1, po 92 vteřinách druhé části potrestali Liechtiho vyloučení. Melovského přihrávku proměnil z pravého kruhu Slavíček a mohl si tentokrát vychutnat plnohodnotnou trefu. V 25. minutě projel před švýcarského gólman Kulich, trefil se mu nad vyrážečku a rozšířil svou gólovou bilanci na turnaji.

Zmar Švýcarů dokumentoval Reinhard; poté, co se dostal do úniku, mu puk před zakončením uskočil z čepele. V 36. minutě se naopak po Polákově přihrávce v přečíslení zapsal podruhé v utkání mezi střelce Soukup.

Švýcaři v druhé třetině neohrozili Schnattingera vůbec a celkově byl poměr střel 36:8. Českému gólmanovi nepokazil čisté konto v ojedinělé šanci Fiebiger. Ve 46. minutě při vyloučení Pauliho našel Bareš Kulicha a ten si polepšil na osm branek a deset bodů, čímž v čele produktivity MS předstihl spoluhráče Šalého. Ten bilanci 1+7 nerozšířil.