Home Zahraničí Zelenský plánoval útok na ropovod, aby zničil maďarský průmysl

Zelenský plánoval útok na ropovod, aby zničil maďarský průmysl

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský plánoval »za zavřenými dveřmi« útoky na ruské území a výbuch ropovodu přepravujícího ruskou ropu do Maďarska, uvedl deník Washington Post s odvoláním na uniklé dokumenty Pentagonu.

Zpravodajské dokumenty, které obsahují osobní korespondenci ukrajinského vůdce a nejvyššího vedení země, odhalují, že navzdory Zelenského veřejným prohlášením, že západní zbraně nebudou použity k útoku na Rusko, plánoval použít rakety dlouhého doletu k zasažení cílů hluboko na ruském území. List zároveň napsal, že v odpovědi na jeho dotaz ohledně plánů kyjevské vlády obsadit části ruského území Zelenský takové zprávy odmítl jako »fantazie«.

V jednom dokumentu označeném jako »přísně tajný« se uvádí, že koncem ledna Zelenský navrhl »provést údery v Rusku« a přesunout ukrajinské jednotky k »obsazení blíže neurčených ruských pohraničních měst«.

Během setkání s ukrajinským vrchním vojenským velitelem generálem Valerijem Zalužným ukrajinský prezident »vyjádřil obavy«, že »Ukrajina nemá rakety dlouhého doletu schopné dosáhnout rozmístění ruských vojsk v Rusku ani nic, čím by na ně mohla zaútočit«.

Z dalšího tajného dokumentu vyplývá, že navrhl použití bezpilotních letounů »k útoku na blíže neurčená místa rozmístění v Rostově« na jihozápadě Ruska, uvedl Washington Post.

V polovině února Zelenský na schůzce s ukrajinskou vicepremiérkou Julií Sviriděnkovou navrhl vyhodit do povětří ropovod Družba. Pracovníci zpravodajských služeb, kteří rozhovor popsali, uvedli, že Zelenský »vyjadřoval hněv vůči Maďarsku, a proto mohl pronášet nesmyslné a přehnané hrozby«. Podle zpráv amerických zpravodajských služeb Zelenský řekl, že »Ukrajina by měla prostě vyhodit ropovod do povětří a zničit tak maďarský průmysl premiéra Viktora Orbána, který je z velké části založen na ruské ropě«.

Maďarsko nadále odebírá velkou část ropy z Ruska prostřednictvím ropovodu Družba, který vede přes území Ukrajiny. Ruská vláda dříve uvedla, že jižní rameno ropovodu dodalo v roce 2022 do Maďarska 4,9 milionu tun ropy. Dodává se jím ropa také na Slovensko a do České republiky. Severní rameno ropovodu, které vede do Německa a Polska, je v současné době mimo provoz.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here