Home Domácí Zeman o snížení valorizace důchodů: Je to podvod na voličích!

Zeman o snížení valorizace důchodů: Je to podvod na voličích!

REPRO FOTO - CNN Prima News

Prezident Miloš Zeman předpokládá, že Ústavní soud odmítne snížení valorizace důchodů, o kterém včera ve stavu legislativní nouze rozhodla Poslanecká sněmovna. O reformě penzí dnes končící hlava státu hovořila v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News, což byl jeho poslední televizní rozhovor v úřadu. Ve středu mu skončí jeho druhý mandát a o den později bude inaugurován nový prezident Petr Pavel.

Právě ten by se novelou měl zabývat a v pátek sdělit i svůj názor na kontroverzní změnu. Zeman dnes označil zákon za »podvod na voličích«. »Vláda zjevně nechtěla, aby byl zákon projednáván před prezidentskými volbami,« uvedl v televizním rozhovoru Zeman.

Novela od června zvýší důchody místo předpokládaných 1770 korun pouze o 760 korun a Zeman prohlásil, že kdyby byl ještě prezidentem, bude ji vetovat. »Stát, který šetří na důchodcích, není dobrý stát,« zopakoval v CNN Prima News Zeman svá slova, jež uvedl již v pátek při společné tiskové konferenci s maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou. Právní chybou je dle něj »nesmyslné« vyhlášení stavu legislativní nouze, kvůli němuž prý Ústavní soud novelu zamítne.

Stát podle něj nyní nedodržuje vlastní zákony. Zeman uvedl, že »právníci správně říkají«, že od ledna tohoto roku se dala oprávněně očekávat valorizace v určité výši. »Jelikož už v lednu inflace překročila stanovenou hodnotu,« konstatoval Zeman.

Ten byl nucen před kamerami hájit svou politiku vůči Ruské federaci, za niž je hlavně ze strany pravicových politiků kritizován. »Moje politika byla shodou okolností – ne, že bych to kopíroval – přesně stejná jako politika Německa. Německá politika se celou dobu orientovala na Rusko z velice prostého důvodu, protože potřebuje dodávky relativně levných energetických surovin. Proto Němci podporovali například i plynovod Nord Stream 2,« objasnil.

Tečkou podle něj byla »šílená chyba« ruského prezidenta Vladimira Putina 24. února 2022. »Bezpečnostní zájmy jsou nadřazené ekonomickým,« zopakoval svou již několikrát publikovanou myšlenku končící prezident a vyjádřil se i ke spolupráci s Čínou. »Protože se od Ruska de facto distancovala, není důvod, abychom přerušili obchodní vztahy,« míní.

Dodal, že věří, že jeho zahraničně politické postoje pochopí i jeho voliči. Ti se prý nyní nejvíce přikloní k hnutí ANO, ačkoli by bylo přirozené, že skončí u sociální demokracie, v jejímž čele Zeman do roku 2002 stál. »Strana musí mít ale silné osobnosti ve vedení, a to sociální demokracie nesplňuje,« rýpnul si Zeman.

Po odchodu z prezidentského úřadu si zřídí vlastní kancelář poblíž Pražského hradu, aby se s ním mohli setkávat lidé, kteří o to stojí. Asistentkou mu bude manželka Ivana a jeho starobní důchod má činit přibližně 23 tisíc korun. Po odchodu z funkce náleží prezidentu repubiky doživotní renta 50 tisíc korun a zhruba stejná paušální náhrada navrch. Ta je určena především na plat asistenta a výdaje spojené s provozováním kanceláře.

(pk)

4 KOMENTÁŘE

  1. Zeman podporoval NATO bombardování Srbska v roce 1999. Je to stejný válečný štváč jako Pavel a podporuje válku na Ukrajině.

Comments are closed.