Home Názory Země je vyloupená, začínají se bořit zdi

Země je vyloupená, začínají se bořit zdi

Jak tvrdí ONI, v minulosti tady bylo všechno špatně (rozuměj do roku 1990). Ale úplně všechno. Než se dostanu k podstatě toho, co chci dnes sdělit, krátce od tématu odbočím.

Včera jsem náhodně narazil na debatu Jiřiny Švorcové a Pavla Tigrida v pořadu 7 čili 7 dní z roku 1996. Proč to zmiňuji? Kvůli Tigridově učebnicové demagogii, s jakou obviňoval paní Švorcovou z něčeho, čeho se nedopustila, a co ona mu vzápětí argumentačně snadno vyvracela – např. když ji on napadl, že ona, Jiřina Švorcová, zničila život a kariéru kolegyni Vlastě Chramostové. Jenže Tigrid argumentů Švorcové nedbal a bleskurychle hodil do placu další kus demagogické viny. Doporučuji ke zhlédnutí, je to pro pochopení toho, co se tu děje od roku 1990, nesmírně poučné.

ONI ale vše bílé vidí černě a vy jim můžete důkazy servírovat na zlatě, stejně to není nic platné. Komunisté prostě byli svině a socialismus zločinným režimem. Tečka. Věcná diskuse není možná. Konec konců, pan Tigrid to ve zmíněném pořadu rozjel v plné parádě.

Zmiňoval jsem se o tom už mnohokrát a zopakuji to znovu, poněvadž zrovna toto nelze neopakovat a nepřipomínat pořád dokola. Obecně řečeno – počínaje rokem 1990 tu polistopadové politické reprezentace nepředvádí nic jiného, než že vytrvale, systematicky vše zdražují, devalvují národní měnu a odzbrojují sociální jistoty. Řadového občana zasunuly do toho posledního šuplíku svých pracovních stolů. Vy můžete tisíckrát argumentovat, co všechno tu lidé měli za socialismu k dispozici, notabene zdarma, stejně však neuspějete, protože z principu nejde o racionální hodnocení ale o dehonestaci. Právě proto, aby ten obyčejný človíček nezatoužil po návratu do minulosti. Navzdory otevřeným hranicím a nefrontám na banány…

Vybílili tuhle zemi tak, že renomovaní kasaři z Hříšných lidí města pražského jim nesahají ani po paty. Pan policejní rada Vacátko by se dnes nestačil divit, co všechno se dá beztrestně ukrást.

Kupříkladu nyní chtějí sáhnout i na jednu z posledních občanských výhod – na státní příspěvek u stavebního spoření. »Příspěvek nás stojí přes 4 miliardy ročně. V okamžiku tak těžké situace veřejného rozpočtu jsou oblasti, kde jsou peníze daňových poplatníků užitečnější,« má za to ministr financí Stanjura. Případné změny se podle něj mohou dotknout i stávajících smluv, kterých jen loni spořitelny uzavřely přes půl milionu. Celkem má v Česku uzavřené stavební spoření 3,2 milionu klientů, tedy zhruba třetina populace. (Zdroj: seznamzpravy.cz)

Pro upřesnění dodám, že onen státní příspěvek je už i tak notně osekaný – v minulosti činil 4500 Kč, pak šel o patnáct stovek dolů a po čase o další tisícovku na současných 2000 Kč.

Myslím, že většina z nás by se uměla uskromnit v ledasčem a pochopit ledasco, bylo-li by s námi jednáno na rovinu a dávalo-li by zdůvodnění racionální smysl. Jenže když jste na jedné straně svědky státních půjček na pomoc Ukrajině, když se dnes a denně potkáváte s tím, že jste přehlíženi na úkor migrantů, že armáda na povel z Pentagonu zbrojí jako zběsilá nebo jak státní kasu ždíme Evropská unie, nemohu jinak, než to chystané zrušení státního příspěvku u stavebka označit za další pra*árnu vůči obyvatelstvu. Vnímám, že na tohle, co jsem právě vyjmenoval, jaksi nemají groše, ale já jim to platit odmítám.

Když bytař vyloupí byt do mrtě, a už není co sebrat, pořád ještě může zbořit zdi a ukrást cihly. Přesně tohle se nyní děje u nás. Země je vyloupená, začínají se bořit zdi… Jdeme do finále, vážení!

Jan Čech

2 KOMENTÁŘE

  1. Fialův režim nepomáhá Ukrajině, ale škodí Ukrajině.

    Vývoj od privatizačního puče je vcelku neúspěšný, nepodařilo se dohnat Západ, i když vnější okolnosti jsou daleko příznivější, než bývaly v dobách studené války a ekonomické blokády. To jen dokazuje nadřazenost socialismu nad kapitalismem. Buržoazní režim si kupoval přízeň voličů výprodejem národního majetku a zvýhodňováním konzumu na úkor investic do budoucnosti. Např. děti jsou náročnou a dlouhodobou investicí, proto buržoazní režim vytvořil takové podmínky, které vedly k dramatickému propadu porodnosti. A zbylo víc na rozhazování.

Comments are closed.