Home Domácí Zemědělci přivítají ve čtvrtek ministry EU rozsáhlou protestní akcí

Zemědělci přivítají ve čtvrtek ministry EU rozsáhlou protestní akcí

ILUSTRAČNÍ FOTO - Josef Šenfeld

Ministry zemědělství a rybolovu zemí Evropské unie, kteří se ve čtvrtek sejdou v Praze na neformálním zasedání, čeká »přivítání« od českých zemědělců. Na protest proti dotační politice totiž ve všech krajích ČR vyjedou na silnice stovky kusů zemědělské techniky. Před Kongresovým centrem, kde budou ministři jednat, se pak bude konat protestní happening. Akce pořádají Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR.

Po společném jednání obou organizací to dnes sdělila mluvčí komory Barbora Pánková. Protestní akci kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje hlavně menší farmáře, kteří jsou naopak novou dotační politikou zvýhodněni.

Komora i svaz již od začátku roku protestují proti rozhodnutí vlády přesunout větší část dotací k menším farmářům. Kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábí většinu potravin v ČR, a varují, že to povede k omezení produkce například drůbežího nebo vepřového masa. Protesty mají také upozornit na dopady ekologických opatření vyplývajících ze Zelené dohody (Green Dealu) na zemědělství, například na požadavek výrazného omezování využití pesticidů. Komora si také nedávno nechala zpracovat studii dopadů dotační politiky od poradenské společnosti KPMG, podle které negativně ovlivní hlavně největší firmy.

Čtvrteční akce bude mít podobu protestní jízdy, přičemž podle komory by měly na silnice ve všech krajích vyjet stovky kusů zemědělské techniky. V Praze u Kongresového centra budou představitelé komory a svazu rozdávat lidem »poslední české« brambory a jablka, což má naznačit, že pěstitelé budou nuceni omezit produkci kvůli rostoucím nákladům i environmentální politice EU.

»Když přistoupíme na novou politiku rozdělení zemědělských podpor tak, jak ji plánuje současná vláda, a budeme se snažit za každou cenu realizovat ambiciózní cíle vyplývající ze Zelené dohody pro Evropu v tak krátkém čase do roku 2030, stane se z evropských potravin drahý luxus, který rozhodně nebude pro každého,« uvedl k akci předseda zemědělského svazu Martin Pýcha.

Podle komory akci podpořily zemědělské organizace ze Slovenska, Polska, Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy a Rumunska. »Agrární komora ČR předá ministrům zemědělství EU, kteří v té době budou jednat v Praze, memorandum agrárních komor zemí Visegrádské skupiny a představí jej také na tiskové konferenci,« doplnil prezident komory Jan Doležal.

(ici, čtk)

Předchozí článekCelé Česko musí být na basketbalisty hrdé, míní kouč Ginzburg
Další článekFotografie s »rudými skřítky« z Česka se stala astronomickým snímkem dne NASA

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here