Zemřela herečka Jana Šulcová, bylo jí 76 let

Ve věku 76 let dnes v podvečer zemřela herečka Jana Šulcová. Na Facebooku to zveřejnila její dcera Rozálie Víznerová. V 70. a 80. letech byla populární zejména v televizních seriálech Byl jednou jeden dům a My všichni školou povinní, výraznou úlohu dostala i v komedii S tebou mě baví svět, kterou diváci v roce 1998 vybrali za českou filmovou veselohru století. Hrála také ve filmech Kotva u přívozu, Spalovač mrtvol nebo Fešák Hubert. Desítky velkých rolí vytvořila Šulcová i na prknech Městských divadel pražských (MDP).

Po roce 1989 se před kamerou objevovala jen málo, a to spíš v televizi. Výraznější příležitost jí poskytl režisér Ondřej Trojan ve filmu Občanský průkaz (2010), kde hrála ředitelku školy. A poté také Jan Prušinovský ve filmu Kobry a užovky.

Jana Šulcová hrála většinou kladné postavy, se kterými se diváci mohli ztotožnit. V 70. letech to byly romantické a sympatické dívky, v 80. letech pak role maminek, jako například v seriálu Tajemství proutěného košíku nebo My všichni školou povinní.

Členkou Městských divadel pražských se Šulcová stala v roce 1969 ještě během studia DAMU. Ve stejné době mohli její tvář zaznamenat také filmoví a televizní diváci, třeba v jednom z dílů krimiseriálu Hříšní lidé města pražského. Před kamerou i na divadle šla z role do role. »Pauzu jsem měla, jen když se narodily děti… Točila jsem hodně, ale nikdy ne tak, abych zanedbala děti,« vzpomínala před několika lety bývalá manželka herce Oldřicha Víznera, s nímž má dvě dcery. Manželství se koncem 80. let rozpadlo. Později v pořadu 13. komnata přiznala potíže se závislostí na alkoholu a antidepresivech.

Z Městských divadel pražských odešla v roce 1992 na volnou nohu. Poté hrála například v pražském Divadle Bez zábradlí a spolupracovala s divadelními agenturami.

Odchod z divadla i méně příležitostí před kamerou ji nasměroval k dabingu. Její hlas mohli televizní diváci slyšet například i v kriminálním seriálu o poručíku Columbovi nebo sérii o všetečné spisovatelce vyšetřující zločiny To je vražda, napsala. Časem ale Šulcové přestal současný způsob výroby českého znění vyhovovat.

Později hostovala například v pražském Divadle Bez zábradlí a spolupracovala s divadelními agenturami. Postupně se ale začaly ozývat zdravotní problémy, několikrát upadla a skončila i v nemocnici. Těžce nesla také pandemii koronaviru, který ji na několik měsíců prakticky uvěznil v jejím domě a podobně jako další herce i připravil o práci.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy