Zlatá tečka šampionátu. Vadlejch se konečně dočkal nejcennějšího kovu!

AKTUALIZOVÁNO

Konec dobrý, všechno dobré. Tak lze zhodnotit mistrovství Evropy atletů v Římě z českého pohledu. A co dobrý?! Výborný! Vynikající! Báječný. A zlatý! Oštěpař Jakub Vadlejch dnes pozdě večer konečně dosáhl na vytoužené zlato.

Vadlejch měl až dodnes nepřebernou sbírku »pouze« stříbrných a bronzových medailí. Byl druhý na olympijských hrách 2020, má jedno stříbro a dva bronzy z mistrovství světa, a ze šampionátu starého kontinentu měl až dosud rovněž »nezlatý« kov – stříbro. Ve 33 letech konečně dosáhl toho, co si přál celou kariéru. A mimochodem – jeho kouč Jan Železný, ačkoli je trojnásobným olympijským vítězem i mistrem světa, »Evropu« nikdy nevyhrál!

Až dosud druhá nejpočetnější česká výprava na ME nezískala ani jednu medaili. Sbírali jsme čtvrtá a pátá místa jako na běžícím pásu. Možná ani v době »céček« neměli sběratelé tolik trojek a paragrafů…

Dnes ale přiška hodina H a hlavně den D. Vadlejch se chystal na souboj s rivalem, kterým měl být jeho přemožitel z minulého kontinentálního šampionátu v Mnichově Němec Julian Weber, jenž na letošní Zlaté tretře uštědřil českému oštěpaři první porážku od finále mistrovství světa v Budapešti. A byl to skutečně souboj ve stylu »clash of clans«…

Vadlejch závod zahájil hodem na 81,26, což nebyl vstup, jaký si představoval. Weber se oproti tomu parádně trefil hned napoprvé, když se jeho oštěp zapíchl na 85,94. Vadlejch se výrazně zlepšil až ve třetí sérii, jelikož zapsal 84,66 a posunul se na stříbrnou pozici.

Čtvrtým pokusem český reprezentant hodil 83,40 a svému hlavnímu rivalovi se tak nepřiblížil. Naopak se před něj dostal Fin Oliver Helander, jenž se výrazně zlepšil na 85,75. V páté sérii nedoletěl Vadlejchův oštěp ani za 80 metrů, a tak už měl jedinou možnost k tomu, aby se ještě před své soupeře dostal. Té využil vrchovatě. Do posledního pokusu dal všechno a mohl se radovat, jelikož náčiní dolétlo až na 88,65.

Pak už zbývalo čekat na to, jak si povede Weber. Ten už se zlepšit nedokázal a zlato tak putuje do Česka! Weber bral stříbro a bronz vybojoval Helander za zmíněných 85,75. »Je to neskutečný, přitom závodem jsem se protrápil. Ale pak si to sedlo šestým hodem, což je pro diváky nejvíc, a pro mě ještě víc. Celý život jsem o tom snil,« řekl novopečený mist Evropy.

Víte, koho Vadlejch napodobil? Ano, Barboru Špotákovou, která na LOH v Pekingu 2008 v posledním šestém pokusu hodila nový evropský rekord 71,42 m a překonala jím do té doby vedoucí ruskou oštěpařku Marii Abakumovovou. Za to si vysloužila od své oblíběné kapely hit »Čtvrtá sestra«.

Co si vyslouží Vadlejch, je otázka. Hlavně konečně překonal svůj stín a ukázal, že oštěpaři zrají jak dobré víno. Je nejstarším mistrem Evropy a Česko po hokejovém triumfu na domácím MS může slavit další vělký sportovní super úspěch!

Martin Kalous

FOTO – atletika.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy