Zlo, vyvolávání strachu, útočná kampaň. Babiš se opět ocitl pod palbou

AKTUALIZOVÁNO

Oba postupující kandidáty prezidentské volby čeká v tomto a příštím týdnu několik veřejných debat v médiích. Česká televize (ČT) odvysílá svůj Prezidentský duel proti původnímu plánu již v neděli. ČT dnes uvedla, že na tento termín ho přesunula kvůli kolizi s debatou na konkurenční TV Nova, která se uskuteční ve čtvrtek 26. ledna. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ale dnes sdělil, že se debaty v ČT nezúčastní. TV Nova má podle mluvčí Barbory Dlabáčkové potvrzenou účast obou kandidátů. O den dříve odvysílá diskusi televize CNN Prima News, účast v ní potvrdili Babiš i jeho protikandidát Petr Pavel.

TV Nova plánuje prezidentský duel na příští čtvrtek. Debatu bude opět moderovat Rey Koranteng a bude trvat 90 minut. Vysílání znovu bude ze zpravodajského studia v hlavní budově TV Nova. Na příští týden Nova připravuje také dva velké individuální rozhovory, a to v pondělí 23. ledna s Babišem a v úterý 24. ledna s Pavlem. 

Konkurenční CNN Prima News pak chystá diskusní pořad na středu 25. ledna ve 20.15, sdělili její zástupci ČTK. Duel Hledá se prezident ve studiu s diváky v publiku budou opět moderovat Terezie Tománková a Petr Suchoň.

Český rozhlas nachystal svou debatu tradičně až na pátek těsně před otevřením volebních místností od 13.00 do 14.00. Podle mluvčího Jiřího Hošny bude záležet na tom, zda oba pozvání přijmou.

Zneužité poutní místo?

Expremér Babiš dnes navštívil výstavu korunovačních klenotů na Pražském hradě. Před návštěvou výstavy měl původně v plánu zavítat do kostela Pražské Jezulátko, který ale kvůli tomu zůstal dnes dopoledne uzavřený. Správci nechtěli, aby předseda hnutí ANO »zneužil poutní místo k útočné a strach vyvolávající kampani«, řekl ČTK v pondělí večer rektor kostela Pavel Pola. Babiš na to reagoval, že návštěvu ke kampani zneužít nechtěl. »Byl jsem tam už třikrát, naposledy 12. ledna a nikde jsem to nezveřejnil, přestože to bylo krátce před prvním kolem volby,« uvedl Babiš. Poznamenal také, že jezulátko, které dostal darem, nosí u sebe, a dodal, že jeho protikandidát Pavel měl v roce 2019 v kostele přednášku.

Na Hrad dorazil Babiš zhruba v 09.40 a asi dvě hodiny čekal ve frontě, v níž před ním původně byly stovky lidí. Uvedl, že se chce podívat, jak dlouho fronta na výstavu trvá. Nejprve konstatoval, že by jako prezident zvažoval vystavení korunovačních klenotů vždy o svátcích. Když ale dnes frontu viděl, poznamenal, že »by to asi chtělo nějakou trvalou výstavu« a dodal, že akce, která trvá jen do víkendu, »měla být prodloužena«.

Přímá i nepřímá podpora

Babiše dnes nepřímo podpořilo druhé opoziční sněmovní hnutí – SPD. Jeho šéf Tomio Okamura sice na brífinku s novináři neuvedl Babišovo jméno, ale zároveň se vyjádřil jednoznačně proti podpoře Petra Pavla. Voliči hnutí jsou podle Okamury dostatečně inteligentní a vědí, jak si stanovisko vyložit.

Pavlovi naopak na dnešní tiskové konferenci vyslovila očekávanou podporu bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která skončila na třetím místě v prvním kole. Uvedla, že bude generála v. v. podporovat verbálně, sdílením reklamních ploch či společnými vystoupeními. Na dnešní společné tiskové konferenci Nerudová vyzvala své voliče, aby dorazili k druhému kolu voleb a volili Pavla, který dnes kromě této akce pro novináře absolvoval i výjezd do Ústí nad Labem. Nerudová na tiskovce zopakovala, že Babiš je zlo. »Zlo nesmí skončit na Hradě,« uvedla. 

Také Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje hlavně drobné farmáře, do druhého kola prezidentské volby podpořila Pavla. V tiskové zprávě to uvedl její předseda Jaroslav Šebek. Agrární komora ČR však zůstává v prezidentské volbě apolitická. Jej vedení »nekomentuje politické preference ani se nezapojuje do volební kampaně«, uvedl prezident komory Jan Doležal

Prezidentská volba se několikrát skloňovala i v Poslanecké sněmovně, kde hnutí ANO vyvolalo jednání o vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy (ODS). »Nemohu se ubránit dojmu, že hlasování není o tom, jak vláda pracuje, ale je součástí volební kampaně,« uvedl například sám Fiala. Nechyběly ani cedule s tváří Andreje Babiše s kritickými hesly vytvořené poslanci vládních stran.

Babiš se přitom sněmovního jednání nezúčastnil. Podle šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové je řádně omluven. »Kdybych byl ve Sněmovně, tak zase budou média říkat, že to je nějaká prezidentská kampaň. To určitě nemá nic společného. Ale budu se snažit přijít na hlasování,« uvedl Babiš. Hlasování by se mělo podle očekávání uskutečnit ve středu. To je zároveň na Malostranské náměstí v Praze naplánována demonstrace proti Fialově vládě.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy