Home Zahraničí Vojenské výdaje se zvýší, ostatní mají smůlu a další dolary se prostě...

Vojenské výdaje se zvýší, ostatní mají smůlu a další dolary se prostě natisknou, dohodl se Bílý dům s republikány

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zástupci amerického prezidenta Joea Bidena a republikánských kongresmanů dosáhli během konzultací o zabránění neschopnosti splácet federální dluh v zásadě dohody o zvýšení stropu veřejného dluhu země a snížení rozpočtových výdajů, informovala agentura Punchbowl News s odkazem na své zdroje.

»Republikáni ve Sněmovně reprezentantů dosáhli s Bílým domem principiální dohody o limitu dluhu,« uvedl portál. Jedná se o dosažení předběžné dohody o zvýšení stropu státního dluhu, uvedla NBC. Již dříve Biden a předseda Sněmovny reprezentantů USA Kevin McCarthy (republikán, stát Kalifornie) telefonicky projednali zbývající otázky v rámci konzultací o odvrácení platební neschopnosti.

»Dosáhli jsme principiální dohody, která je hodna amerického lidu,« řekl novinářům McCarthy, když hovořil o dosažení předběžné dohody o zvýšení stropu veřejného dluhu. »Obsahuje historické snížení výdajů, důsledné reformy, které vyvedou lidi z chudoby do pracovního procesu, omezí nadměrného působení vlády – nejsou v ní žádné nové daně, žádné nové vládní programy,« řekl McCarthy. »Ještě nás čeká další práce,« dodal. McCarthy uvedl, že očekává, že v neděli bude zákon dopsán a ve středu 31. května se bude o dohodě hlasovat.

Dohoda pozastaví platnost dluhového stropu ve výši 31,4 bilionu dolarů až do ledna 2025. Výměnou za to budou výdaje na jiné než obranné účely v roce 2024 omezeny a v roce 2025 se zvýší pouze o jedno procento, uvedla agentura Reuters. Výdaje na obranu se podle deníku Washington Post naopak zvýší.

Americká ministryně financí Janet Yellenová upozornila Kongres, že 5. června vyprší lhůta pro zvýšení dluhového stropu. Default v USA, pokud Kongres nezvýší dluhový strop, by znamenal ekonomickou a finanční katastrofu, poznamenala Yellenová. Biden a republikánští lídři v Kongresu se dohodli na pravidelných konzultacích, aby se tomu zabránilo. Očekává se, že Sněmovna reprezentantů USA bude o iniciativě na zvýšení stropu veřejného dluhu hlasovat v úterý 30. května.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here