Před 35 lety zaznamenala NYSE propad známý jako »černé pondělí«

Před 35 lety, 19. října 1987, se na Newyorské burze cenných papírů (NYSE) odehrál propad známý jako »černé pondělí«. Jednalo se o největší otřes na světových burzách po druhé světové válce. V osudný den oslabil hlavní index newyorské burzy – Dow Jonesův index (DJIA) – o 508 bodů (22,3 procenta) a příští dny následoval propad také na evropských burzách.

V Austrálii a na Novém Zélandu je tento burzovní pád označován také jako “černé úterý” kvůli rozdílu časových pásem, v Japonsku pak jako »modré úterý«.

Důvodem byly vysoké ceny akcií, vysoká likvidita a krize v Perském zálivu. Americkému Federálnímu rezervnímu systému se podařilo uhasit krizi poskytnutím krátkodobých půjček. Během roku a půl byly ztráty vyrovnány a akciové indexy v USA a v Evropě opět stoupaly. Ke všeobecné panice přispělo hlavně propojení burz pomocí počítačů, které na základě negativních informací zahájily hromadné prodeje akcií.

K dalším krizovým okamžikům v dějinách NYSE patří také »černý pátek« z října 1929 nebo období po teroristických útocích v září 2001, kdy burza dokonce na několik dní uzavřela obchodování.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy