Američané si s námi vytírají zadek…

…a my se dmeme pýchou, jak pevným toaletním papírem jsme. Lidi, jak dlouho vám ještě bude trvat, než se probudíte a prozřete? Jak dlouho ještě budete prstem ukazovat na nepravého viníka, a ubližovat si tím nejvíce sami sobě?

Sever GlobalResearch nedávno publikoval nezpochybnitelná fakta, v mnohém se odvolávající na oficiální zdroje, např. americkou tiskovou agenturu Associated Press. Nabízím vám překlad toho nejpodstatnějšího z daného dokumentu s mým komentářem.

Poté, co Rusko zahájilo protiofenzívu z důvodu stupňující se agrese NATO v Evropě, politický Západ vedený USA se dušoval, že Rusko »izoluje« a »ochromí« jeho ekonomiku. Euroasijský gigant však nejen přečkal bouři v podstatě bez úhony, ale dokonce se mu z dané situace daří profitovat, zatímco bumerang sankcí začal nemilosrdně pustošit západní ekonomiky. Rusko si dokázalo udržet ekonomickou sílu, překonat sankce a dokonce vytvořit alternativní platební systémy s hlavními světovými mocnostmi, jako jsou Čína a Indie. I když Spojené státy zatlačily své evropské vazaly do ekonomické války s Ruskem, pro ně s ničivými důsledky, ony samy s Moskvou nadále velmi aktivně obchodují.

USA v současnosti dovážejí ruské dřevo, kovy, potraviny a další zboží za více než jednu miliardu dolarů měsíčně. Podle statistik citovaných agenturou Associated Press připlulo od 24. února do amerických přístavů více než 3600 lodí z Ruska. To je sice téměř o 50 % méně zásilek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, ale i tak to znamená dovoz za částku, přesahující šest miliard dolarů. Samotné množství zboží a komodit, dovážených z Ruska do USA, naznačuje, že problémová Bidenova administrativa se přímo podílí na neúspěšné »izolaci« ruské ekonomiky, jak koncem února slíbil úřadující americký prezident. Vzhledem k tzv. »likvidačním« lhůtám, které umožňují společnostem dokončit předchozí obchody, se mnoho výrobků a komodit dováží do USA i dlouho poté, co Bílý dům na tato zboží uvalil sankce, nicméně existuje celá řada výjimek. Např. dovoz dalších klíčových ruských komodit, jako jsou hnojiva, nerušeně probíhá dál, a to dokonce přímo na žádost samotné Bidenovy administrativy, která vyzvala americké společnosti, aby doplnily jejich nedostatek.

Přestože USA nařídily zabavení luxusních jachet ve vlastnictví bohatých Rusů s údajnými »vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina«, agentura AP zjistila, že mnoho společností z USA a EU stále dováží kovy za miliony dolarů od ruské firmy, která vyrábí součástky pro stíhačky VKS (Ruské vzdušné a kosmické síly), což ukazuje na další pokryteckou nesrovnalost v západní sankční kampani. Přesto Washington neustále vyvíjí diplomatický tlak na ostatní evropské země, aby s Moskvou přestaly ihned obchodovat. Mnohé státy se diktátu USA sice podřídily, jiné však své ekonomické vazby s Ruskem nejen udržují, ale dokonce ještě rozšiřují. Například Turecko, které je členem NATO od roku 1952, letos zdvojnásobilo dovoz ropy z Ruska.

Tento pokrytecký přístup vyvolává v mnoha dalších zemích, včetně velkých světových mocností, jako je Indie, frustraci, protože jsou za své vazby s Ruskem kritizovány, zatímco USA si mohou vybírat, které vazby s Moskvou musí udržovat, aby zabránily narušení své ekonomiky. To téměř zmařilo pokusy Spojených států posílit vazby s Indií a získat Nové Dillí do svých řad, a to navzdory skutečnosti, že američtí vojáci se v současné době účastní vojenských cvičení se svými indickými protějšky. A přesto, stejně jako Turecko, i Nové Dillí podobně výrazně zvýšilo dovoz energie z Ruska, a to navzdory tlaku USA, aby tak nečinilo. Indická rupie se navíc stala hlavní měnou pro obchod s diamanty, což kupujícím umožnilo obejít protiruské sankce, a Indie se tak v tomto ohledu ještě více přiblížila Moskvě.

Ačkoli neúspěšné ekonomické obléhání Ruska mělo také snížit téměř nepřekonatelnou vojenskou sílu euroasijského giganta (s níž se mohou srovnávat pouze USA), kýžený výsledek se nedostavuje. Ba co hůř, nastává dokonce opačný efekt, poněvadž Rusko nyní rozšiřuje a posiluje svou armádu, včetně zvýšení výroby zbraní, jako je Su-57, který se osvědčil ve speciální vojenské operaci proti kyjevské neonacistické juntě. Tato odolnost se neomezuje pouze na ruskou armádu. Vzhledem k tomu, že ruský vývoz energií v posledních měsících výrazně překračuje loňskou úroveň a ruský rubl roste vůči americkému dolaru, daří se ekonomice euroasijského giganta mnohem lépe než ekonomice členů EU.

Zůstává otázkou, co udělá EU a další vazalové USA, až přijde zima. Pošle Washington potraviny, ropu, plyn a další základní zboží? Jak pomůže Bílý dům vytápět bezpočet domovů, nakrmit stovky milionů hladových (rozzlobených) občanů a napájet evropské ekonomiky?

A jak bude Evropa vypadat v roce 2023 poté, co projde úplným politickým rozvratem? Ať už se s Evropou a dalšími vazaly USA stane cokoli, jedno je jisté – Amerika bude i nadále dovážet základní zboží z Ruska a zároveň tlačit na ostatní, aby to nedělali. To však nemusí být nutně špatně, protože to bude dokonalý lakmusový papírek suverenity pro mnohé na celém světě a vynikající ukazatel toho, kdo získá privilegium připojit se k novému multipolárnímu světu suverénních národů.

Pavel Votruba

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy