Home Názory Ať si ho klidně sežerou…

Ať si ho klidně sežerou…

Teď jsem si na tamním webu setkab.go.id přečetl oficiální prohlášení premiéra Fialy, které učinil při návštěvě Indonésie. Buď mu ta jakartská vysoká vlhkost vzduchu (90 %) a aktuální teplota kolem 26 stupňů nedělají dobře, nebo na něho nemají vliv žádný a on už totálně zblbnul.

Kromě jiného řekl i toto: »Jsem také rád, že Indonésie je naším silným partnerem v oblasti bezpečnosti a obrany. Oceňuji, že české obranné firmy dodávají do Indonésie výrobky, mezi ně patří i letouny L 410 NG. Máme také zájem na modernizaci indonéské armády. … Jako důkaz skvělé spolupráce bylo zmíněno, že bude podepsán dopis o záměru spolupráce mezi ministerstvem dopravy naší země a také dohoda o obranné spolupráci mezi Českem a Indonésií a mnoho dalšího.«

Jedno české přísloví říká: »Člověk musí být velmi hloupý, aby o tom nevěděl.« Čili nevědět, nemusí být pokaždé lepší… Tenhle pán o tom bezpochyby neví. I sloužit a zrazovat se dá s jistou grácií, ne jako buran, ale to by nejdříve musel vědět… Příslovce »velmi« z toho rčení hraje roli zásadní. On je typickým příkladem toho, že vysoké školy chytrým nedělají. Možná vzdělaným ve smyslu encyklopedických znalostí (ty si ale mohu načíst i bez studia VŠ, že jo?), ale chytrost je daná. S ní se už rodíme a buď je nám do vínku dána, nebo nikoli. Jemu dána nebyla.

Českou republiku dělí od Indonésie bezmála 11 tisíc kilometrů. Tu dohodu o obranné spolupráci mezi ČR a Indonésií bych chtěl vidět. Na kolik nás přijde – to zejména. Rovněž oceňuji zájem předsedy vlády na modernizaci indonéské armády, ale do háje, co je mu do toho? Jaksi u něho dlouhodobě postrádám zájem o českou zemi, české občany, českou ekonomiku. Začal Ukrajinou a teď trousí moudra v jihovýchodní Asii a Oceánii.

Jak kdosi tuhle zbytečnou návštěvu za státní peníze okomentoval, jel si tam obhlédnout místo pro emigraci. V tom případě nic proti tomu. Já bych ho ovšem raději viděl v Moskvě nebo Pekingu, protože jedině odtud se nám může zablýsknout na lepší časy.

Hned v úvodu citovaného komuniké se Fiala pochlubil, že s sebou má zástupce českých firem. Prosím pěkně, mohl by mně a čtenářům iportaL24.cz pan premiér sdělit, jakých že to českých firem? Protože já žádné takové neznám. Aspoň ne ty, které se řadí mezi strategické. Ty totiž Fialovi předchůdci v 90. letech rozdali, rozprodali, rozkradli, zlikvidovali. Tak z nás nedělejte blbce a zůstaňte si tam, kde jste. A kdyby vás chtěli sežrat (z tváří bojovníků na fotografii se zračí velký hlad), popřeju jim dobrou chuť. At si vás taky užijí, když tam jste hostem, neboť my toho vašeho obličeje už máme plné zuby.

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

  1. Fiala zdrhnul do Asie před domácími demonstranty a před domácími problémy.
    Fiala je hlupák a tohle nám vládne.

Comments are closed.