Home Názory Bartovy průzkumy agentury Kantar CZ?

Bartovy průzkumy agentury Kantar CZ?

Agentura Kantar CZ zveřejnila v České televizi svůj zatím poslední průzkum veřejného mínění volebních preferencí politických stran.

Při zběžném pohledu na tento průzkum se nelze ubránit dojmu, že jde úplně proti logice událostí v zemi. Současná vláda dělá seriál chyb a velmi nepopulárních a zbytečných opatření počínaje rušením desetiny poštovních filiálek, čtvrtiny pracovišť finančních úřadů po celé zemi a zvyšováním daňové zátěže občanů, zaměřené zejména na nízko- a středněpříjmové skupiny obyvatel. Do toho přicházejí krize typu nedostatku řady léků. Nedávno vládní většina v parlamentu rozhodla o podstatném snížení očekávané valorizace důchodů k 1. 6. t. r. Vláda tedy dělá všechno pro to, aby si odcizila, nebo chcete-li, přímo znepřátelila, celé sociální skupiny a vrstvy obyvatel.

A přesto v průzkumu agentury Kantar CZ mají parlamentní opoziční strany (hnutí ANO a SPD) v souhrnu jen 37,5 % preferencí a pět vládních stran v souhrnu 43,5 % preferencí. K preferencím těchto pěti vládních politických stran můžeme ještě s klidným svědomím přičíst také volební preference protibabišovské ČSSD (prý neuvěřitelných 5 %). To znamená, že by vládní tábor v Poslanecké sněmovně disponoval de facto ještě větší převahou poslanců, nežli je tomu dosud. To je přímo úsměvná představa s ohledem na skutečnosti, které občané při svém rozhodování, kterou stranu preferují, musí brát nyní v úvahu.

Je tu zejména ohromný propad životní úrovně, který můžeme očekávat v souhrnu dvou let 2022 a 2023 až o jednu čtvrtinu oproti roku 2021.

Prostě agentura Kantar, to je alespoň můj názor, spoléhá na to, že ke skutečnému měření politických sil ve volbách dojde až zhruba za rok a čtvrt ve volbách do Evropského parlamentu. A do té doby si zřejmě hodlá – řekněme to slušně – z nás dělat legraci. Má to jistě vyztužit rozviklanou pozici vlády a ujišťovat důvěřivou část veřejnosti, že se ve společnosti vlastně nic neděje.

Ale už i agentura Median před pár dny zveřejnila svůj poslední průzkum, podle kterého by dvě opoziční strany získaly v souhrnu 44,5 % hlasů a pět vládních stran v souhrnu 41 %. Agentura Median je přitom součástí kartelu agentur pro výzkum veřejného mínění, který s výjimkou agentury Sanep držel v posledních měsících zhruba stejná čísla.

Jak vysvětlit tyto rozdíly ve výsledcích průzkumů obou agentur? Kdo s námi manipuluje a proč?

Mně je vcelku celá věc jasná. Chlapci, kteří to umí a kteří nám stvořili prezidenta republiky s IQ 107 (jak se sám nepříliš chytře chlubí pan prezident na svých stránkách) a chtějí nyní stvořit »moderní levicovou stranu« v čele se Šmardou a Nerudovou, se prostě činí…

Jiří Paroubek

3 KOMENTÁŘE

  1. Prezident Pavel má na rukou krev Ukrajinců svou podporou války na Ukrajině a podporou dodávek zbraní na Ukrajinu z České republiky.

Comments are closed.