Home Názory Blázna ze sebe dělat nenechám

Blázna ze sebe dělat nenechám

Cvičení k ověření připravenosti a proveditelnosti odvodního řízení »Odvodní řízení 2023«

Česká lékařská komora (okresní sdružení v Ústeckém kraji

Sdružení praktických lékařů ČR (okresní sdružení)

Sdružení ambulantních specialistů (krajský zástupce)

Vážená paní doktorko, vážený pane doktore,

dovolujeme si Vás informovat o skutečnosti, že na den 18. 5. 2023 je plánováno provedení mobilizačního cvičení k ověření připravenosti a proveditelnosti odvodního řízení, kde se rozhoduje o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu. Cvičení organizačně provádí Krajské Vojenské velitelství Ústí nad Labem.

Mobilizační cvičení je organizováno za účelem ověření připravenosti a funkčnosti systému řízení v oblasti odvodního řízení na taktické a strategické úrovni. Cílem cvičení je mimo jiné prověřit praktickou činnost odvodního řízení v reálných prostorách pro provádění odvodního řízení u obcí s rozšířenou působností (ORP).

Ukázka odvodního řízení (školení) pro necvičící lékařský personál, ev. další zdravotnický personál (sestry) a zástupce ORP bude v rámci Ústeckého kraje realizována v Děčíně, dne 18. 5. 2023 v době od 9:00 do 10:00 hodin.

Moc prosíme o součinnost a zajištění účasti alespoň 2 lékařů na tomto cvičení, chápeme, že termín školení koliduje s běžnou ordinační dobou. Cvičení je pojato pro lékaře jako ‚školení‘ a účastníci mohou informovat své další kolegy pro případ, že budou odvody v budoucnu realizovány. Pokyny pro činnost komise (lékařů) Vám předáme v průběhu cvičení. (Zdroj: aeronet.news.)

A reakce kompetentních?

Prezident ČR Petr Pavel:

»‘Bohužel se ukazuje, že emoce jsou špatným rádcem, protože nás vedou k mylným závěrům a vyvolávají stav psychózy, která je naprosto zbytečná,‘ řekl. Armáda podle něj bude procvičovat standardní administrativní proces odvodů, což neznamená samo o sobě mobilizaci.Nikde není psáno, že nám taková situace hrozí, ale měli bychom být na ni připraveni. Protože ten, kdo je připraven, není překvapen nebo zaskočen. … Nyní je cílem, aby se zapojili i civilní lékaři. Což neznamená nic jiného, než že se část dne zúčastní procedur a osvěží si, jak by asi měly probíhat. Armáda chtěla podobné cvičení udělat i v době, kdy jsem jí jako náčelník generálního štábu velel (tzn. 2012 až 2015).«

Předseda Vlády ČR Petr Fiala:

»Je potřeba připravené postupy pravidelně ověřovat a procvičovat, což dělají všechny složky bezpečnostního obranného systému. Je to zájmem českých občanů. Když se něco takového procvičuje, neznamená to, že to bude muset Česko v budoucnu nějakým způsobem využít.«

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka:

»V květnu se v Česku uskuteční pravidelné cvičení, které prověří připravenost armády na případné odvodní řízení. K němu by stát mohl sáhnout, pokud by byl vyhlášen stav ohrožení státu nebo válečný stav. Řehka odmítl, že by toto cvičení bylo přípravou na mobilizaci. Podotkl, že armáda každoročně pořádá stovky cvičení, která se týkají různých situací. Cvičit podle něj vojáci musí i případná odvodní řízení, aby byli schopni v krizových situacích reagovat. V minulých letech podobná cvičení organizovala krajská vojenská velitelství, letos se armáda podle Řehky rozhodla vše procvičit ve stejný čas, aby do nácviku mohlo být zapojeno i relativně nedávno vzniklé teritoriální velitelství.« (Zdroj: blesk.cz.)

Dosti podstatné nesrovnalosti panují zejména mezi oficiálně deklarovanou pravidelností těchto cvičení (Pavlem, Fialou a Řehkou) a tím, že samotní lékaři nic podobného v takovém rozsahu nepamatují a už vůbec ne v souvislosti s mobilizačními nácviky, které onen výše citovaný dokument, o jehož pravosti není pochyb, výslovně zmiňuje.

Jisté je, že v Evropě to ve vztahu k dalšímu vývoji rusko-ukrajinské války vře, zvláště po nedávné Macronově návštěvě Číny a že západní Evropa lidské potravinové balíčky pro ruská děla do zákopů nepošle. V případě nutnosti, která se jeví pravděpodobná, to odnese Česko, Slovensko, Polsko a zřejmě i pobaltské státy. V tomto ohledu působí prezidentova slova o vyvolávání stavu psychózy stejně cynicky jako »šovinistická prasátečka« a »party vylitejch impotentů« v podání ministryně obrany Jany Černochové na adresu všech těch s odlišným názorem. Mimochodem, kdybyste se chtěli dozvědět něco víc o tom, jak si tahle paní žije na ministerstvu obrany, pusťte si Janu Bobošíkovou – Noční život J. Černochové. Zde)

A ještě drobnost závěrem… Když vyjde najevo, že se tohle cvičení chystá, mainstreamu je najednou pro jakési oživení branné povinnosti dobrý i název dosud vysmívaného seriálu Chlapci a chlapi… No jo, vážně.

Seznam Zprávy píše: »Obrazem: Chlapci a chlapi, takhle vypadaly odvody branců v minulosti« a následuje fotogalerie z odvodových časů dávno minulých… Nic více, nic méně – žádná dehonestace, nic podobného, jak je v podobných souvislostech ustáleným zvykem. Prostě taková roztomilá, pohodová, nenásilná, avšak do očí bijící příprava obyvatelstva k tomu, co ho (asi) čeká, co ho (asi) nemine.

Nevím, jak vy, ale já o vyvolávání stavu psychózy raději pomlčím… Blázna ze mě nikdo dělat nebude.

Robert Fish

2 KOMENTÁŘE

  1. Dnes není za co bojovat. Jedině za odstranění marasmu, do kterého nás vecpal Havel a kapitalismus.
    Pamatuji si, jak se po puči 1989 chlubili disidenti modrými vojenskými knížkami. Například Alexandr Vondra. Dnes by hnali Čechy do zákopů na Východě.

Comments are closed.