Home Názory Byl-li bych soudcem, vydal bych zatykač

Byl-li bych soudcem, vydal bych zatykač

Včera mi jeden znám poslal (ne)vtip: »Už od Vánoc posloucháme, že nebude na důchody. Ještě žádný vládní politik ale neřekl, že nebude na Ukrajinu.«Jako vtip se to jen tváří, neb k smíchu to rozhodně není.

Zatykač bych vydal na všechny členy současné Vlády České republiky. Její předseda, Petr Fiala, zveřejnil, jak zlikvidovali bojeschopnost Armády ČR.

Česká republika podle jeho vyjádření dodala Ukrajině po vypuknutí války během posledního roku celkem 89 tanků, 226 bojových a obrněných vozidel nebo 38 houfnic. Součástí dodávek bylo i 33 salvových raketometů, které v koordinaci s vládou dodali čeští zbrojaři. »Třetina vybavení pocházela z armádních skladů, ze kterých bylo také odesláno šest protiletadlových systémů, čtyři vrtulníky, či 900 metrů mostních konstrukcí,« řekl Fiala. »Česko také zorganizovalo dodávky více než 1,5 milionu kusů munice, z toho přes 60 tisíc raket. Hodnota pomoci dosahuje zhruba 10 miliard korun, z čehož zhruba 1,5 miliardy vybrali v rámci sbírky občané,« doplnil premiér. (Zdroj: seznamzpravy.cz, 22. 2. 2023.)

Z dostupných údajů jsem zjistil, že… v roce 2017 měla Armáda ČR 120 tanků, 439 bojových obrněných vozidel (bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů), 179 dělostřeleckých systémů, 35 bojových letounů a 17 bojových vrtulníků. Dále má 9 cvičných letadel, 17 letadel dopravních a pozorovacích, 34 neozbrojených vrtulníků, 149 vozidel se speciální nástavbou na podvozcích bojových obrněných vozidel, 40 obrněných zdravotnických vozidel a 6 mostních tanků MT-55A.

Dále jsem prostým odečtem zjistil, že aktuálně má Armáda ČR ve výzbroji zhruba 30 tanků (120 mínus 89) a 270 bévépéček (493 mínus 226). Houfnice jsem ve statistikách nedohledal, možná nám už nezbyly žádné.

Smíchy bych se až zajíkal, kdyby to nebylo doslova tragické. Řehka a Černochová pomalu již mobilizují, Fiala poslední tři týdny držel krutou dietu, aby se ve Varšavě vešel (komplet celý i se svými nedioptrickými image brýlemi) do Bidenova senilního, scvrklého zadku a naše armáda má na skladě 30 tanků??? – přátelé – 30 tanků… – to je na plochu s velkými rozestupy zhruba půlka Václaváku – a to ještě nikdo nevíme, v jakém se nacházejí technickém stavu. Zda vůbec startují, natož střílí. I modeláři či sběratelé maket jich mají víc.

Nebudu se rozčilovat, nebudu se vztekat. Jen nechápu, že tahle svoloč je pořád na svobodě. S chápáním čehokoli jsem nikdy problém neměl, ale tady jsem bezradný.

A propó – Fiala onu vojenskou pomoc vyčíslil na 10 miliard. Průměrný starobní důchod byl v prosinci 2022 lehce přes 18 tisíc Kč. Když si těch 10 miliard vydělíme 18 tisíci, ve výsledku dojdeme k číslu 555 555. Jinými slovy řečeno – Vláda ČR takto dosud darovala Ukrajině přes půl miliónu průměrných (měsíčních) starobních důchodů. Hm? Zase nemám slova. Žádná. Slušná ani ta sprostá. Snad jen dotaz: Půjdete zatýkat se mnou?

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

  1. Ona vůbec většina západních politiků by si zasloužila soud za zločiny proti míru a za válečné zločiny.
    Jenom namátkou Clinton, Blair, Johnson, Schröder, Joschka Fischer, Merkelová, Bush, Obama, Biden, Zeman, Kaczyński…
    Mimořádně nechutná sebranka, nesoucí vinu za statisíce zmařených lidských životů.

Comments are closed.