Český hokej zase o něco blíže svému konci?

Nový svazový šéf Alois Hadamczik na včerejší tiskové konferenci zveřejnil dlouho očekávané výsledky forenzního auditu. Vzduchem poletují stovky miliónů korun, které mělo bývalé vedení hokejového svazu tak zvaně prošustrovat. Resp. že tyto peníze byly investovány neefektivně nebo se jaksi vytratily do neznáma. To se sice všeobecně tak nějak tušilo, nicméně audity nejsou náhražkou policejního šetření. Problém je, že orgány činné v trestním řízení do toho Hadamczik zatahovat nehodlá.

»Nebudu tady lidi jmenovat. Budeme vést různé procesy, jmenovat nebudu, ale za svaz zodpovídá prezident svazu a generální sekretář,« sdělil předseda svazu na tiskovce. »Hadamczik tím znovu překvapivě naznačuje, že nepočítá s tím, že by měli být hnáni k zodpovědnosti i členové výkonného výboru,« podivuje se isport.cz – zřejmě i v reakci na následující dotaz idnes.cz: »Řeklo se, že trestní oznámení se podávat nebude. Nevzniká tu ale hned v několika bodech přímo povinnost jej podat?«

Hadamczik se z otázky vykroutil a zodpovědnost přehodil na majitele pardubického Dynama Petra Dědka. »Trestní oznámení probíhá na základě podání pana Dědka a policie se mnou měla pohovor,« chabě argumentuje svazový šéf. Nehledě na to, že jaksi opomněl dodat, že Dědek zmíněné trestní oznámení nepodal v reakci na zveřejněné výsledky citovaného auditu, ale dávno před tím, už v červnu letošního roku.

Nejsem právník a presumpci neviny je třeba ctít, ale jsou-li výsledky auditu skutečně takové, jaké Hadamczik zveřejnil, jednoznačně se ztotožňuji s výše uvedenou reakcí isport.cz, že totiž za těchto okolností je trestní oznámení přímo povinnost podat.

Celý tenhle šum kolem svazového auditu zdá se býti jednou velkou šaškárnou, která může český hokej potopit zcela. Hadamczik rozezleně říká »á« (svaz za Krále prohospodařil stovky miliónů), ovšem s neméně důležitým »bé« (posouzení viny a trestu) už nechce mít nic společného a výkon spravedlnosti odkazuje na půl roku staré Dědkovo trestní oznámení.

Za mě je tohle typický Hadamczikův alibismus. Právě kvůli této jeho vlastnosti, která se viditelně projevovala zejména v časech, kdy trénoval nároďák (plejeři zvučných jmen by mohli vyprávět, pokud by chtěli), jsem nesouhlasil s jeho kandidaturou na post šéfa českého hokeje. Představte si, že manžel mlátí manželku dnes a denně hlava nehlava, ona se s tím sice svěří např. kamarádce, rodičům, sourozencům, ale trestní oznámení na manžela nepodá. Král to evidentně taky mydlil na svazu hlava nehlava, Hadamczik se s tím svěřil novinářům a hokejové veřejnosti, ovšem tím to pravděpodobně také celé skončí a postupně, jak je v zemi české národním zvykem, vyšumí do ztracena. Možná za čas padne nějaká pokuta, možná Alois ještě párkrát štěkne na Tomáše, ale karavana potáhne dál.

Konec konců, Král je právník, jistě s vlivnými kontakty, a takto alibistického Hadamczika si namaže na chleba, kdy se mu zachce. Jeho reakce to naznačuje: »Já si myslím, že je to celé akce hodná Hadamczika. A udivuje mě, jak mu to někteří žerou. Typické pro jeho vyjadřování ale je, že on vždy řekne A, ale už zapomene říct B. Takže, když se řekne, že jsem použil kreditku na nákupy v Pařížský, tak to bylo jen na nákupy, které se týkaly svazu. Musel bych být přece magor, abych to platil ze svého,« zmínil Král.

A finále? Nikdo se nic do detailu nedozví a český hokej bude rok co rok pompézně slavit Nagano, aby si aspoň takhle připomněl, že vůbec kdy existoval.

Martin Kalous

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. O hospodaření a efektivitě investic jak u hokejového tak fotbalového svazu si nelze dělat iluze. Hokej je nesmírně drahý sport a tak rok od roku ubývá hokejových klubů tvořících základnu, což lidem sledujícím pouze reprezentaci a extraligu nedochází. Periodické reorganizace na úrovni hlavně druhé nejvyšší soutěže a třetí (nelogicky zvané 2.liga) jsou odrazem ekonomických problémů. Markantní to je na úrovní krajských soutěží,dlouhodobě se už nehraje Zlínský a Olomoucký Krajský přebor, ke kterému letos přibyla prvně v historii i Praha. O struktuře a úrovni juniorských a žákovských soutěží je škoda mluvit. Kdo sleduje podrobněji nižší soutěže ve fotbale ví, že k úbytku klubů dochází i zde i když ne v tak velkém měřítku.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy