Home Názory »Díky, Vítku,« vzkazuje Zorikov Rakušanovi

»Díky, Vítku,« vzkazuje Zorikov Rakušanovi

Míří Rostislav Zorikov, zeť šéfa ruské zbrojařské korporace Тактическое ракетное вооружение (KTRB) Borise Obsonova, na český sankční seznam? Zorikov má v Česku několik let trvalý pobyt a podle serveru novinky.cz zde vlastní rozsáhlé majetky.

A druhý dotaz: Pro koho vlastně pracuje ministr vnitra Vít Rakušan? Pokud ne přímo pro Zorikova či KTRB, muselo mu hrábnout. Snad z vetřené nedotknutelnosti, nebála bych se ani výrazu »kultu osobnosti«. Rakušan si totiž po sobě hodil odjištěný granát, když se včera chlubil na Twitteru, že… »Společně s ministrem Janem Lipavským prověříme možnost zařazení tohoto člověka na sankční seznam. Česká republika nemá sloužit jako zázemí pro lidi, kteří mají prospěch z Putinovy války proti Ukrajině.« Tím člověkem míní právě Zorikova, což jasně plyne z obsahu komentáře, jenž Rakušan k výše citovanému tweetu sdílel z aktualne.cz jako důkazní přílohu.

Očividně zaskočený Lipavský nemohl nereagovat: »Platí, že proces zařazování osob na sankční seznam nebudu jakkoli komentovat, protože probíhá v utajovaném režimu,« tweetoval ministr zahraničí na dotazy novinářů v souvislosti s oním Rakušanovým přešlapem.

Za normálních okolností by měl Vít sám abdikovat. A když by mu nedocházelo, co provedl, měl by ho neprodleně odvolat předseda vlády. Zorikov určitě není žádný bambula a díky žvanivému Rakušanovi bleskově podnikne relevantní kroky.

Mně to kosti neláme, já se tím bavím. Jen si pořád sama sobě nejsem schopna vysvětlit, jak se ministr vnitra může dopustit takového profesního faux pas, aniž by dál setrval ve funkci. Tohle přece není obyčejná chyba, tolerovatelná z prostého důvodu, že mýliti se je lidské, že nejsme roboti, ale živé bytosti. Tohle je amatérismus v perverzní nahotě.

Teď si představte, že by opravdu o něco šlo a týkalo se to např. přímého ohrožení bezpečnosti České republiky, a tohle »něco« (slušný výraz mě nenapadá a k těm sprostým se neuchýlím) sdělí nepříteli veškeré podrobnosti, resp. utajované skutečnosti.

Myslím, že Zorikov včera bouchnul nejedno šampaňské a právníci už fofrem přepisují majetky. No, vlastně moc fofrem ani nemusí. Ono až tahle kauza půjde do finále (bude-li vůbec ještě zápis Zorikova na sankční seznam důvodný…, nezchudne-li během pár hodin o všechno), on mu Vítek zase nějaké to avízo tweetne…

Čistě soukromě by mě zajímalo, jak to doopravdy zamávalo s Lipavským. Ten se potí, aby v té diplomacii neuhnul z vyjeté stopy ani o píď a mohl se před svými šéfy vytáhnout, že dostal Zorikova na sankční seznam, a pak stačí jediný tweet Víta-očka a je po zásluhách. Ta permanentní snaha zviditelňovat nenávist proti Rusku prostě nezná hranice.

Marie Krejčíková

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here