Home Názory Dodávky dalšího vybavení by mohly srazit akcie amerických zbrojařů

Dodávky dalšího vybavení by mohly srazit akcie amerických zbrojařů

I v našich médiích se v posledních dnech opatrně objevují zprávy o tom, že Rusové snad dokázali přinejmenším poškodit jeden z amerických protiraketových systémů Patriot. Systému, který je minimálně na Západě považován za naprostou špičku a jeho vývozní hodnota je až neuvěřitelná. Tedy doposud tomu tak bylo.

Video, které z celé události koluje, ukazuje, jak systém Patriot pálí jednu raketu za druhou (mimochodem jedna stojí cca 100 milionů Kč) a poté, co je nejspíš vyčerpá, dojde v místech, odkud byly páleny, k mohutnému výbuchu.

Interpretace události se poněkud liší. Zatímco Rusové oznamují, že s pomocí rakety Kinžál zničili tři odpalovací zařízení (ze čtyř) a radarovou stanici systému, Američané opatrně připouštějí, že systém byl poškozen, přičemž přiznali zničení jednoho odpalovacího zařízení a poškození dalšího. Ukrajinská interpretace zachází ale nejdál, když jakékoliv byť jen poškození »zázračného« Patriotu odmítá a naopak tvrdí, jak právě díky patriotům sestřelují »nesestřelitelné« hypersonické rakety Kinžál (a dokládají to fotkou, na níž Vitalij Kličko pózuje s raketou, která ovšem rozhodně jako Kinžál nevypadá).

Ať už je tomu jakkoliv, nejvíc vypovídající je beztak trh. Přeci jenom, současný svět stojí na penězích a ty také často ukazují, kde je pravda. Stačí tedy jen poukázat na to, že společnosti Raytheon, výrobci patriotů, klesly od incidentu akcie o 7,4 procenta, čím se její hodnota snížila o více než deset miliard dolarů.

Není se tedy co divit, že General Dynamics a Lockheed Martin, ale i s těmito firmami spojení politici z administrativy Spojených států, příliš nestojí o to, aby jejich F-16 poletovaly nad územím s nejhustší protileteckou obranou na světě.

Tomáš Cinka

2 KOMENTÁŘE

  1. ❗️🇺🇦Radar Patriot SAM a pět raketových baterií bylo zničeno zásahem hypersonické střely, uvádí Military Watch.

    Podle publikace bylo v Kyjevě odpáleno 32 záchytných raket ze systému Patriot na raketu Kinžal, žádná z nich nedosáhla cíle. Jedna salva stála asi 96 milionů dolarů.

    Sledujte @neCT24 | 42TCen

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here