Slovenský Smer-SD expremiéra Roberta Fica zase o něco »povyrostl« (o jeden procentní bod oproti červnu) a před mimořádnými zářijovými parlamentními volbami disponuje v tuto chvíli 20,6 procenta voličských hlasů. Před druhým politickým subjektem, neparlamentním hnutím Progresivní Slovensko, jehož místopředsedkyní byla v minulosti nynější prezidentka Čaputová, má už pětiprocentní náskok.
Fico je znám jako tvrdý kritik současné slovenské politické scény, orientované výrazně protirusky, čili prozápadně, a bezbřeze podporující ukrajinský režim. Vinou toho Slovensko stejně jako Česká republika ekonomicky krvácejí.
Protože u nás v tuto chvíli nemáme žádného politika takto výrazně realistického, musíme držet palce Slovákům, aby Fica podpořili co nejvíce hlasy. Zásadní otázkou je, do jaké míry ho volební stratégové pustí dopředu, resp. zda konečný volební výsledek bude skutečně objektivní – zejména v případě, že přízeň Smeru bude dál nabírat na obrátkách, což lze očekávat (Fico na toto téma níže).
A co očekávat od nikoli nereálné představy, že Fico se po volbách stane předsedou Vlády Slovenské republiky? Vše napovídá tomu, že výrazný odklon od západní protiruské propagandy – tzn. v prvé řadě konec dalších dodávek zbraní ukrajinské armádě a nesmyslného rozhazování peněz ze státního rozpočtu na podporu válečného tažení kyjevských nacistických hord.
Nenechte se zmást propagandou, že Fico je agentem Kremlu. A i kdyby jím nakrásně byl, pro stále více Slováků je prioritní, že bojuje za jejich rodnou zemi a základní sociální jistoty, které se ze života obyčejných lidí vytratily. On jen požaduje návrat k politice realismu, která prospěje slovenské ekonomice a slovenským občanům. Nezaznamenala jsem v žádném Ficově vyjádření či rozhovoru, a že jsem jich vyslechla a přečetla desítky, nějaký nekritický obdiv k Rusku. Z ničeho takového ho rozhodně podezírat není možné. On je »pouze« politik-realista, který se nebojí hovořit o skutečných příčinách rusko-ukrajinského konfliktu, a stejně tak o důvodech Západu v čele s USA, pro které byla válka na Ukrajině dlouholetým zbožným přáním. Fico jedním dechem říká – Rusko milovat nemusíte, to po vás nikdo nechce, ale musíte ho respektovat jako velmoc a jako strategického obchodního partnera, kterého není radno poštvat si proti sobě.
Myslím, že ke slovenským zářijovým volbám s velkými obavami vzhlíží také členové Fialovy vlády. »Vé čtyřka« se profesorovi rozpadla pod rukama (neposlušné Maďarsko), přitom měla být jeho jakousi výkladní skříní. Jím deklarovanou podporu Ukrajině už nesdílí ani většina členských zemí NATO, což nyní potvrdily výsledky summitu ve Vilniusu, a pokud by měl ještě přijít i o vládní souznící hlasy na Slovensku… No, to by bylo už na pováženou.
O čem stoprocentně nelze pochybovat ani na vteřinu, je fakt, který Fico zdůrazňuje při každé příležitosti, a sice že po případném nástupu do funkce předsedy vlády začne důsledné vyšetření nekalé činnosti jeho předchůdců, včetně silně proamerické prezidentky Čaputové.
Lze důvodně předpokládat, že v ten moment by na povrch vyplula i svinstva, kterých se spolu se slovenskou vládou dopouštěla i ta česká. Vzhledem k tomu, že na protiruské politice a podpoře Ukrajiny spolupracovaly velmi těsně, do konfliktu s paragrafy by se tak logicky dostal i Fialův kabinet, aniž by pro to české orgány činné v trestním řízení hnuly prstem…
Byť letošní léto je dost horké, na podzim se možná někteří budou potit o mnoho víc než teď.
Marie Krejčíková
Také bychom tu někoho takového potřebovali.
Nedělám si iluze o Slovensku a Fico mohl ukázat více ,když byl premiérem ,přesto bude změnou na houpačce hloupého kapitalismu.