Home Názory Hlavní viníci ještě dostanou přidáno

Hlavní viníci ještě dostanou přidáno

Schválně, vážení kolegové zaměstnanci, kdo z vás čeká, že vám váš zaměstnavatel v brzké době přidá, abyste se mohli lépe vyrovnat s cenami, které se utrhly ze řetězu? Troufám si tvrdit, že kdybyste si o to sami řekli, ve velké většině případů byste dostali odpověď, že při současných obřích nákladech si to firma prostě nemůže dovolit a že by zkrachovala a my bychom skončili na dlažbě. Někde by pak odpověď byla kratší: »Vy jste se zbláznil(a)!« No, a představte si, že za této situace tuzemská vláda po svém středečním zasedání dala ústy šéfa státní kasy Stanjury najevo, že ani náhodou neplánuje v roce 2023 udržovat zmrazené platy ústavních činitelů na nynější úrovni…

»Neplánujeme prodloužení tohoto stavu, který platil v letech 2021 a 2022,« řekl rezolutně Stanjura. Odkázal nás tak na skutečnost, že platy vrcholných politiků jsou třetím rokem stejné, kromě letošního ledna, kdy vzrostly o přibližně šest procent. Od února se ale vrátily změnou zákona na loňskou úroveň. Politici si platy zmrazili nejprve kvůli koronavirové krizi a pro většinu letoška pak s deklarovaným cílem najít úspory ve státním rozpočtu. Ty ale asi v příštím roce již nebudou potřeba, usuzuje zřejmě vláda…

Dodejme ještě, že platová novela se týkala i soudců a státních zástupců, z podnětu Okresního soudu v Ústí nad Labem se jí zabývá Ústavní soud. Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) pak loni ani neprosadila návrh, podle kterého by se odměny prezidenta, členů kabinetu a zákonodárců nezvyšovaly dalších pět let.

A o kolik tedy dostanou naši ústavní činitelé přidáno?

Řadový poslanec a senátor si příští rok polepší o zhruba 12,7 procenta, tedy o 11 600 Kč na 102 400 Kč měsíčně. Plat prezidenta dosáhne 341 200 Kč, o 38 500 Kč víc než teď.

Předsedové obou parlamentních komor a premiér budou příští rok pobírat 274 800 Kč a místopředsedové Sněmovny a Senátu a ministři 195 300 Kč. Nárůst činí od 22 100 do 31 000 Kč. Odměna místopředsedy vlády vzroste o 26 600 na 236 000 Kč a předsedů parlamentních výborů, komisí a delegací o 16 300 Kč na 144 100 Kč. Místopředsedové senátních a sněmovních výborů a předsedové podvýborů si přilepší o 13 900 Kč na 123 200 Kč.

Politikům se s platy navíc zvýší i měsíční náhrady. Například prezident dostane zvláštní víceúčelovou paušální náhradu 317 500 Kč. Paušální náhrada premiéra bude činit 35 100 Kč a ministra 28 500 Kč. V případě poslanců a senátorů se paušální náhrada na stravné a reprezentaci zvýší z 13 500 na 15 200 Kč, na cestovních náhradách budou mít podle vzdálenosti bydliště až 56 900 Kč. Víceúčelová paušální náhrada předsedy parlamentní komory bude 55 000 Kč.

To se přirozeně projeví i ve státním rozpočtu. Na platy ústavních činitelů se pro příští rok počítá s částkou 6,47 miliardy Kč, což je přibližně o 730 milionů víc než letos. Na platy poslanců je připraveno v příštím roce téměř 312 mil. Kč a na platy senátorů zhruba 131 mil. Kč. Pro prezidenta je vyčleněno přes čtyři miliony korun. Tolik holá fakta.

A za co že to dostanou přidáno?

Koho by výše zmíněné částky náhodou pobuřovaly, jistě by se mu dostalo ponaučení, že závidět se nemá a konec konců, že úspěšní manažeři v soukromé sféře mají platy ještě mnohem vyšší. To je jistě pravda. Ale na druhou stranu i ti podnikoví manažeři dostávají přidáno zpravidla jen tehdy, když firma prosperuje. Můžeme to dnes říci o naší zemi? Jedno z nejrychlejších zdražování nejen v rámci Evropy a s tím spojené prohlubující se problémy dnes už většiny domácností, oprávněné obavy, zda v zimě nebudeme mrznout, řada podniků hospodařících doslova »na hraně«, přičemž mnohé to už vzdávají, a k tomu pokračující zadlužování státu. Tedy prosperita jako vyšitá…

A na tom určitě nenesou vinu řadoví zaměstnanci, kteří nedostanou přidáno, a nelze to všechno svádět ani na Putina. Oni totiž nerozhodují o nákupech zbytečné vojenské techniky za desítky miliard korun, nepřispívají snad největší měrou v Evropě k eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině, nemohou za to, že Česká republika ve srovnání s jinými zeměmi o koňské délky zaostává v opatřeních proti závratnému růstu cen a v pomoci lidem je zvládat. Za to vše jsou totiž zodpovědní právě ti naši »manažeři«, tedy ústavní činitelé, jedni samozřejmě více, jedni méně. A za to by měli dostat přidáno?

Že je to arogance mocných a výsměch »dolním deseti milionům«, snad ani nemusím dodávat…

Ivan Cinka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here