Home Názory Jak lze zvládnout vysoké zálohy na plyn

Jak lze zvládnout vysoké zálohy na plyn

Přestal jsem platit přehnané zálohy. Rád bych se podělil o své zkušenosti. V sobotu 8. října ráno jsem obdržel dopis od společnosti ČEZ o zvýšení záloh na plyn. Platili jsme za plyn 36 000, teď to vychází na 109 000. To je něco přes devět tisíc měsíčně. To prostě teď nejsem schopen zaplatit, zejména proto, že zaměstnavatel snížil platy téměř o polovinu, protože klesl počet objednávek.

Náš ředitel slibuje, že fialová krize na jaře pomine a on nám bude moci zvýšit platy. Doufám, že ano, ale v zimě si prostě nemohu dovolit platit zálohy v plné výši. Několikrát jsem volal na ČEZ, ale nikdo nezvedal telefon, tak jsem šel do pobočky. Paní v okénku byla velmi milá a řekla, že hodně lidí nyní žádá nižší zálohy.

V mém případě to nelze, protože spotřeba byla vyšší než minulé období. Ale potichu dodala: stačí každý měsíc poslat 10 %, není potřeba platit vyměřené zálohy… pak vás nikdo nemůže odpojit. Zeptal jsem se jí, kde najdu zdůvodnění zvýšení cen, ale ona mi odpověděla, že skutečné ceny nikdo nezná, protože ceny pro zákazníky se budou vypočítávat na základě předpokladu ceny plynu na burze a předpokladu spotřeby plynu spotřebitelem.

To znamená, že musím zaplatit za domněnky. Rozhodl jsem se požádat o radu právníka. Řekl mi, že neexistuje žádný zákon, který by nás nutil platit zálohy. Záleží na nás, kolik zaplatíme. Poradil mi, abych zaplatil malou část (10 %) a pak budu mít status dlužníka. A dlužníky, na rozdíl od neplatičů, nelze odpojit! Dal jsem tedy na jeho radu a už více než měsíc platím pouhých 10 % zálohy.

Nedávno jsem dostal upomínku. Volal jsem do kanceláře ČEZu, chlapík v telefonu mi přiznal, že nejsem povinen zaplatit částku, kterou mi určili, ale že mohu zaplatit jakoukoli částku a že upomínka ke mně přišla neoprávněně. Jaký je z toho závěr? Platím jen 10 % zálohy, nemají právo mě odpojit od plynu. Problém vysokých cen plynu a elektřiny to sice nevyřeší, ale dává mi to možnost přežít zimu v teple a bez pokuty. Doufám, že můj ředitel má pravdu a situace se na jaře zlepší. V každém případě doufám, že moje zkušenosti někomu pomohou přežít fialovou zimu, a tak vám je zde předkládám.

Robert Fish

Předchozí článekKubíkovy duely s Olomoucí. Jednou v nemocnici, podruhé s útokem na hattrick
Další článekV kampusu ústecké univerzity se rozsvítil vánoční strom splněných přání

3 KOMENTÁŘE

  1. Buď máte velmi velký dům, protože 109 tis kč je cca 30MWh, což jsou 3 průměrné domy, nebo nemáte žádné izolace a plýtváte, a nebo si jen vymýšlíte.

Comments are closed.