Home Názory Kirill na sankčním seznamu, Lipavský po boku Čurdy

Kirill na sankčním seznamu, Lipavský po boku Čurdy

Jako jediná sólo země v Evropě máme vlastní sankční seznam (český, dokonce mu říkají národní = protiruský) a také konečně už i podepsanou Dohodu o obranné spolupráci se Spojenými státy americkými. A nadto před pár dny vyšel v prestižním americkém zednářském magazínu Foreign Affairs rozhovor s třemi nejproukrajinštějšími (= nejpronacističtějšími) středoevropskými premiéry – českým Fialou, slovenským demisním Hegerem a polským Morawieckim, kteří vyzývají Západ, aby neopouštěl kurz pevné podpory Ukrajiny v jejím boji proti ruským agresorům. »Svobodný svět nesmí polevit, protože v případě prohry Ukrajiny budou další na ruském seznamu země střední Evropy,« shodují se tito novodobí Hitlerové, Mussoliniové, Chamberlainové a Daladierové. Tudíž o naši budoucnost je postaráno, je takříkajíc vymalováno. Domalováno – to je výstižnější.

Jsou skutky, které se neodpouštějí, jejichž spáchání je nevratné. Zdeněk Izer vypraví příznačný vtip: Medvěd spadne do obrovské jámy. Jde kolem zajíc, a když vidí medvěda, jak se marně dere nahoru, počůrá ho a pustí na něho i nějaký ten bobek. Jenže co čert nechce, zajíc uklouzne a spadne za medvědem. Když z oči v oči stojí proti medvědovi, celý vystrašený povídá: »Medvěde, ty mi to nebudeš věřit, ale já se ti přišel omluvit.«

Až Evropa spadne do té jámy k tomu medvědovi (tak či tak spadne), myslíte, že ten ruský jí uvěří, že se mu přišla omluvit? Ostatně – proč by měl? Ministr zahraničí Lavrov to v Radě bezpečnost OSN řekl jasně: »Nikdo nedovolil západní menšině, aby mluvila jménem celého lidstva.« Stačí se podívat na postoje Afriky, Asie, Střední a Jižní Ameriky (BRICS a další) a hned nám dojde, že citovaný Lavrovův výrok není žádnou spekulací, žádným subjektivním pohledem, ale prostým konstatováním skutečnosti. K tomu si stačí zopakovat zeměpis z nějaké páté šesté třídy…

Evropa

rozloha: 10,5 mil. km2

počet obyvatel: 746,5 miliónu

Asie

rozloha 44,5 mil. km2

počet obyvatel: 4,6 miliardy

Afrika

rozloha: 30,4 mil. km2

počet obyvatel: 1,2 miliardy

Střední Amerika

rozloha: 520 tisíc km2

počet obyvatel: 46 milionů

Jižní Amerika

rozloha: 17,8 mil. km2

počet obyvatel: 423 milionů

Jak v Nemocnici na kraji města říkal ředitel Pekař (Josef Somr) Arnoštu Blažejovi (Josef Abrhám), když se mu vylidnila ortopedie – »sčítat snad ještě umíte, soudruhu primáři, ne?« Umíme a sečetli jsme:

EVROPA se 746,5 milióny obyvatel na 10,5 miliónech kilometrů čtverečních versus 6,3 miliardy lidí na 93,2 miliónech kilometrů čtverečních (= Asie + Afrika + Střední a Jižní Amerika)… no, nedali byste tomu Lavrovovi pusu na čelo? Já jo, hned. Když to máte v hlavě správně poskládané, kolikrát stačí jedna jediná věta, aby už dál nebylo co řešit. Tohle přece nemůže pro Evropu dopadnout jinak, než špatně – no, kdyby ještě špatně, z toho se vždycky dá nějak vylízat, je-li vůle…, tady jsou ovšem ve hře následky fatální, které negativně poznamenají nejednu příští generaci.

Navíc, co teď provedl Lipavský, jenž na onen »národní« sankční seznam umístil jako muže číslo jedna ruského pravoslavného patriarchu Kirilla, to je jako kdyby kolem krku České republiky ovázal lano a podkopl stoličku. Nejde o právní dopad, neboť validita onoho seznamu je stejně ubohá jako jeho autor, jde v prvé řadě o šíření bezprecedentních projevů protiruské nenávisti doslova za každou cenu. Tohle nám pravoslavní Rusové nikdy neodpustí. Oproti tomu jsou dodávky zbraní Zelenského nacistické juntě epizodním příběhem. Nerad takový výraz používám a dosud jsem ho v daných kontextech také nepoužil – až nyní v souvislosti s Kirillem: Tohle se nemělo stát.

Nevím, zda vám dochází, co tímto de iure sice nevýznamným aktem Lipavský spáchal, neboť pravoslaví je odvěkou duší ruského národa (notabene Lipavský je velice dobře instruován, neboť on nesahá prioritně na patriarchu, ale na pravoslaví jako takové – to je, oč tu běží – a právě takto to Rusové budou i vnímat). V mých očích, měl-li bych srovnávat s něčím historicky stejně zrůdným, učinil Lipavský totéž, co v červnu 1942 Karel Čurda. Zradil. Nejen své kamarády. Zradil český národ. Lipavský se dopustil téhož.

PS:

Karel Čurda byl odsouzen k trestu smrti a 29. dubna 1947 popraven…

Martin Kalous

4 KOMENTÁŘE

 1. Další ruský kolaborant už se nemůže dočkat až v uniformě rudých gard bude s ruskými okupanty rozhodovat o životě a smrti. Divím se, že státní orgány s touto nechutnou putinovskou stokou dávno nezatočily.

  • Brázda, ty rychle chytáš manýry této Fialovy ukrajinské pronacistické vlády. Taky bys za názory zavíral poctivé lidi, jako zavřeli tu českou učitelku za to, že řekla že v Kyjevě se teď nic neděje. Vždyť kdyby se tam něco dělo, tak by tam přece nejel válečný štváč Pavel a jeho válečná štváčka Čaputová, kdyby se tam bojovalo.
   Brázda, tobě tečou nervy a došly ti demokraticko pravdoláskové argumenty. Nesmíš se tolik dívat na ČT24 a žrát jim to.

 2. Fialova pronacistická prokyjevská vláda se chopila své historické příležitosti a v duchu nejhorší ultrapravicové protinárodní politiky se rozhodla zničit a dorazit tento nešťastný stát. Obyvatelstvo státu ponížila vláda na otroky, kteří platí a financují svou zkázu.
  Hňup Lipavský je jen kolečko v tomto Fialově stroji na zkázu státu a českého národa.
  Lipavskému roste sebevědomí každým dnem víc a víc. Taky v něm roste pocit vlastní velikosti, když jej za jeho protiruské bláboly hladí Fiala a vláda po srsti. Sergej Lavrov si maže Lipavského na chleba, což však Lipavský z výšin svého sebevědomí nevidí.
  Lipavskému se všichni normální lidé už jen smějí a mají ho za pětikoaličního kašpara, kterého Lipavský dennodenně hraje.

Comments are closed.