Laciné gesto mezinárodní instituce v rozkladu

Zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) na ruského prezidenta Vladimira Putina a komisařku pro práva dětí Marii Lvovovou-Belovovou za údajné únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska je jen poněkud laciným gestem. Pokud by se totiž měl brát doslova, o čemž silně pochybuji, padá prakticky jakákoliv možnost vyjednání míru, protože se »zločincem« by se jednat nesmělo. Všechno ale samozřejmě bude nakonec jinak. Jako ostatně se vším, co je od počátku mimo realitu.

Jen připomeňme, že ICC, zřízený na základě Římského statutu z roku 1998, není součástí OSN a podléhá zemím, které tento dokument ratifikovaly. Je jich něco přes 120. Mezi ně ale nepatří Rusko (dokument podepsalo, ale neratifikovalo), Spojené státy (statut podepsaly, ale později svůj podpis stáhly) a Čína (statut nepodepsala).

»Výkvět« politiků a mainstreamu nicméně opět mocně nafoukl tváře a zadul do bubliny, aby byla co největší. Píše se o sto šest, skládají se oslavné ódy, pochvalně se vyjádřil Biden i Scholz, u nás samozřejmě Fiala, Pavel, Pekarová Adamová… V zásadě ale nic z toho nestojí za komentář.

Přesto mě v té záplavě výlevů přece jen jedno hodnocení zaujalo. Poněkud se totiž vymyká prostoduchosti charakteristické pro náš mainstream. Zaznělo z úst australského zahraničněpolitického analytika Tony Kevina, jehož lze podle mě jen stěží prohlásit za »ruského trolla«. Kevin mimo jiné působil jako velvyslanec Austrálie v Polsku a Kambodži a po svém odchodu z diplomatických služeb napsal řadu knih.

Tento expert na mezinárodní vztahy označuje ICC za nadbytečnou mezinárodní instituci v rozkladu. Citovala ho agentura TASS (předesílám, že ta ještě u nás není zakázána, byli bychom totiž zřejmě jediní na světě, kteří by to udělali – ačkoliv u nás je asi všechno možné…).

»Mezinárodní trestní soud je zbytečná mezinárodní instituce v rozkladu, která ztratila víru nebo hrdost sama v sebe. ICC se stal obětí fanatické rusofobie Západu,« uvedl doslovně Kevin. Obvinění proti Putinovi a Lvovové-Belovové jsou směšná a hrubě urážejí Rusko, které je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, dodal.

Podle Kevina je práce na »přesunu ohrožených dětí ze smrtící válečné zóny v Donbasu, kde jsou jejich domovy, školy, nemocnice, hřiště od roku 2014 ostřelovány, a to i zakázanou municí, jejich vlastní bývalou vládou, do bezpečí přilehlého Ruska, odpovědným a humánním činem«. Zdůraznil, že »jen zjitřená propagandistická rusofobní mysl může v tomto obezřetném opatření na ochranu ohrožených zranitelných občanů vidět zločin«.

Nemám co dodat.

Ivan Cinka

Související články

8 KOMENTÁŘŮ

 1. Normálnímu člověku ten zatykač připadá úplně stejně rozumně jako čekání na Kryštofa Kolumba co připluje vodovodem!

 2. Souzena by měla být většina západních lídrů za posledních několik desetiletí. Hlavně za zločiny proti míru.

 3. Soudruhu Cinko, dovolte, abych vám pogratuloval. Jistě to muselo dát spoustu poctivé žurnalistické práce sehnal nějakého západního „analytika“, který by odsoudil vystavení zatykače na váš idol humanistu Putina a matku všech sirotků Marii Lvovovou-Belovovou. Nakonec se podařilo až ve vzdálené Austrálii. Inu tam mají jistě informace z první ruky. Ale třeba to tolik práce přece jenom nedalo. Možná jen stačilo pohledat v ruské agentuře TASS. Tam se jistě najdou ty správné, zaručeně pravdivé a necenzurované informace.

  • Karle, asi se budu muset naučit Váš velice jednoduchý přístup k životu: Co se mi nelíbí a s čím nesouhlasím, je prostě lež… 🙂
   Z

   • Ale to jste mě špatně pochopil, jako ostatně vždycky. Já vůbec nepochybuji, že ten australský hňup řekl to, co je citováno. Mě jen pobavilo, s jakým zaujetím Cinka vydává tohoto australského „nevímkoho“ za špičkového experta a analytika a to jen proto, že to o něm píší v ruském TASSu.

    • Pochopil jsem Vás velice dobře, Karle 🙂 . I v tomto Vašem dodatku jste to potvrdil: pro Vás je Tony Kevin „nevímkdo“, tak prostě nemůže mít pravdu. Schválně – jestlipak Tony Kevin zná Karla Brázdu? Vsadím se, že ne, což je asi v pořádku, ale jméno Tony Kevin internetové vyhledávače „umějí“ 🙂 .
     Pište dál, bylo tu bez Vás smutno a téměř pusto 🙂 .
     Z

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy