Home Názory »Legální« korupce v EU s oslavnými fanfárami

»Legální« korupce v EU s oslavnými fanfárami

Aby nebylo mýlky, nejde mi teď o přifouknutý a právě mediálně zhusta propíraný korupční skandál kolem hodnocení Kataru v Evropském parlamentu. Mám na mysli korupci, která probíhá veřejně a ještě za oslavných fanfár. A jedná se přitom o částky nesrovnatelně vyšší. O co jde?

České předsednictví Rady EU se na Twitteru pochlubilo, že se velvyslanci unijních zemí v pondělí večer shodli na společné půjčce 18 miliard eur (přibližně 440 miliard korun) pro Ukrajinu a na globální patnáctiprocentní dani pro velké nadnárodní firmy, a že Maďarsko, které obě dohody dlouhodobě blokovalo, stáhlo své veto.

Samozřejmě je nasnadě otázka, co za obratem Maďarska doslova o 180 stupňů stojí? Tušíte správně, zadarmo to není. Evropský blok zmrazí Budapešti z kohezních fondů jen 6,3 mld. eur, ačkoliv Evropská komise kvůli údajně špatnému fungování právního státu v zemi, tedy nedostatečné ochraně unijních peněz před korupcí, klientelismu či neprůhlednému systému veřejných zakázek, navrhla zablokovat 7,5 mld. eur. Zdůvodnění diplomatů je vskutku šalamounské, ve svém prohlášení totiž zdůraznili, že jejich výpočet lišící se od čísla navrženého komisí souvisí i s »počtem a významem nápravných opatření, která byla úspěšně zavedena do praxe« a také s »úrovní spolupráce« ze strany Maďarska.

Navíc byl také promptně a řekněme rovnou na poslední chvíli schválen maďarský plán obnovy, na jehož základě může země dostat 5,8 mld. eur z mimořádného fondu vytvořeného v reakci na pandemickou krizi. Jejich výplata má být sice podmíněna dalšími reformami, ty už ale Maďaři ve stylu »aby se vlk nažral a koza zůstala celá« stejně připravují.

»Velmi oceňuji práci vyjednávacího týmu, kterému se podařilo najít shodu nad několika důležitými návrhy,« vyjádřil na Twitteru hrdost nad prací českých diplomatů premiér Petr Fiala.

Jistě, dosaženou dohodu lze prezentovat jako umění kompromisu. Zní to rozhodně lépe, než že Evropská unie Maďarsko, jemuž vyčítá nedostatečnou ochranu před korupcí, vlastně uplatila.

A neodbytný Zelenský se stále nataženou rukou se tak může těšit na další miliardy z Evropy, které ovšem opět rychle vyletí komínem. Ostatně on by je stejně dostal, protože české předsednictví už minulý týden přišlo s iniciativním návrhem, podle něhož 26 států přichystá variantu půjčky Kyjevu bez Maďarska. Ale takhle je to lepší, alespoň opticky tak není narušena proklamovaná jednota EU. A to přece za nějaký ten úplatek stojí…

Ivan Cinka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here