Home Názory Lidé se začínají bát

Lidé se začínají bát

Informace o akci Bandera party, která se uskutečnila v jedné plzeňské restauraci, mě velmi znepokojila. Tady v závětří již několik měsíců ukrajinská mládež, alespoň podle první informace pro média, konala své zábavy za zavřenými dveřmi. Co se dělo uvnitř, se neví. Lze si to jen domyslet, jestliže si zvolili zmíněný název. Když setkávání nazvali po Stěpanu Banderovi, vraždícímu ideologu nenávisti, jehož myšlenkami se jeho příznivci řídili po zbytek války, dali jí zároveň směr. Také sem k nám s uprchlíky přišla zřejmě tedy nenávist a recidiva fašismu.

Rychle ovšem, abychom nenarušili »správný obraz« o Ukrajincích, zpráva o tom zmizela z informačních kanálů. Prý policie má věc šetřit, ale v jakém směru? Název se jménem Bandery přece zakázat nemůže, Bandera je totiž na Ukrajině národní hrdina, ač jeho lidé, a on sám, vraždili v Polsku Poláky, posléze Židy v obsazeném Lvově, a to okamžitě po jeho záboru. Znamená to, že také my ho v brzké době budeme uctívat?

Ta doba je na dosah. Končí totiž, jak napsal na Centrumu Martin Fendrych, Antihavel, tedy Miloš Zeman, a s ním prý »deset let nenávisti«. Nyní tedy opět přijde doba »pravdy a lásky«, kterou již odvrhl Václav Klaus. Jak ona »pravda láska« má vypadat, nám již nyní názorně předvádějí vláda a poslanci Pětikoalice, kdy sáhli na penze důchodců a chystají se zasáhnout další skupiny obyvatelstva svými tzv. úspornými opatřeními.

Potřebují peníze. Na válku na Ukrajině. Na to, abychom se stali vůdčí silou v Evropě, pokud jde nejen »o pomoc běžencům«, ale i v rozdmýchávání bojů. Na řadě jsou tedy odchody do důchodu a privatizace zdraví. To, zdůrazňuji, mně vadí jako lékařce nejvíce, protože neúprosně rozdělí společnost na bohaté a chudé. Pro bohaté budou lepší léčebné metody, léky, péče, pro chudé, nebudou-li mít na léčbu, třeba i smrt.

Co se však dále míní oním »návratem k Havlovi«, o němž psal Martin Fendrych? Například ještě větší příchod migrantů z Ukrajiny, kteří sem k nám přinesli návrat TBC, jak jsem si mohla přečíst v jednom fermanu hygienické stanice z Olomouce, který se dostal až ke mně. Ta TBC byla v naší republice prakticky zlikvidována. Už dávno nebyla nebezpečím pro populaci. Dnes však opět je a to nejen tuberkulóza. Také jiné nemoci, které jsme neměli, se k nám dostávají. O tom se ovšem nepíše. Ani o zmíněné TBC, která se z Olomoucka, kde je výcvikový prostor pro ukrajinské vojáky, může rozšířit kamkoli.

Ukazuje se ovšem, že Ukrajinci jsou pro naši vládu a fendrychovské komentátory víc, než zájem naší vlasti. Ta Bandera party je jen náhodně prozrazený detail. S ní ruku v ruce jde jistá fašizace, o čemž svědčí právě jméno zmíněného ultranacionalisty. Ta se totiž bude týkat také nás. Už některé připravované zákony, o nichž se dozvídáme z médií, nesvědčí právě o tom, že by se demokracie u nás měla prohlubovat.

Mám malé děti. Jsem lékařka. Chtěla bych, aby vyrůstali v míru a ne aby jednou musely na sebe navléci uniformu a jít bojovat za cizí zájmy. To, jak rychle směřujeme k nové totalitě, mě ovšem naplňuje hrůzou. Také proto nechci, aby se jednou jmenovalo náměstí u nás nebo kdekoli jinde po rodáku z blízké Mláky, ministru protektorátní vlády Adolfu Hrubém, který kolaboroval s nacisty. Nebo dokonce po lékaři Františku Teunerovi, k jehož rodišti je od nás tak blízko. Ten jako pravá ruka ministra Moravce zase předělával českou mládež v Kuratoriu. Bojím se, aby si z takových současná vláda nebrala vzor. A ona si ho zatím bere.

Zmíněná Bandera party je jen náhodou objevený případ. O tom, že se koná pravidelně, se muselo v místě vědět. Možná i jinde se něco podobného uskutečňuje. Ale tam, kde není žalobce, není ani soudce.

Lidé už jsou tak smířeni se vším, že mlčí a tváří se, že nevidí a neslyší. Začínají se bát. Vyjádřit svůj názor může být totiž nebezpečné. Lepší je na sebe neupozorňovat. Tam až jsme došli v poslední době pod znovu oprašovaným praporem Václava Havla. A jestliže to nepochopíme, pak nás nemůže čekat nic jiného, než konec našeho snu o demokracii a svobodě.

Kateřina Jirousová

3 KOMENTÁŘE

 1. Jen ať tady Ukrajinci k poklidu vegetují. Přece je nevydáme banderovské diktatuře, která by je nahnala na smrt. Co jsem měl možnost mluvit nezávisle na sobě s několika Ukrajinci (z pravobřežní Ukrajiny), viděli situaci kolem té války podobně jako já, až mě to překvapilo.

 2. V parlamentu VAŠI poslanci odhlasovali zákon, podle kterého, po krachu Všeobecné zdravotní pojišťovny, bude VZP předána nejsilnější SOUKROMÉ zdravotní pojišťovně – tedy zahraniční soukromé pojišťovně. VZP nemůže ,přirozeným způsobem zkrachovat ale může být její krach proveden
  POSLANEC,MUDr. RATH proti tomuto zákonu vystoupil.
  Teď nebudu používat hantýrku policistů, státních zástupkyˇn a soudců nebo soudkyň :
  Za pár dnů byl POSLANEC Rath zadržen tajnou policií s tím, že má v krabici od vína úplatek, obviněn paní Bradáčovou z přijetí úplatku a uvězněn.
  Komunističtí poslanci i poslanci ČSSD věděli že Ráth nebyl uvězněn pro vzetí úplatku (8 milionů) ale proto, že vystoupil proti předání VZP soukromému ZAHRANIČNÍMU finančnímu podnikateli ..
  Komunističtí poslanci a poslanci ČSSD , až na jednoho, hlasovali PRO vydání POSLANCE Ratha k trestnímu stíhání a k jeho uvěznění.
  Tím přestala být KSČM stranou pracujících, jak se deklarovala, a stala se stranou kapitalistů – zahraničních finančních kapitalistů a spoluúčastnicí na přípravě loupeže VZP.
  Majitelé farmaceutických podniků nechávají zemřít, často v bolestech a ponížení nemocné chudé lidi aby dosáhli TRŽNÍHO zisku.
  Dělníci , průmysloví i zemědělští si říkají „když mi chutná, je mi všechno putna“ – nevadí jim zmrzačení , smrt, bolest jejich matek, otců, dětí.
  Je těžké se bránit, když proti nim stojí tajní policisté s obušky, pouty, koňmi, psy a s VÝSLUHAMI. vycvičení, přímo nebo nepřímo, policisty USA.

Comments are closed.