Home Názory Lynč místo diskuse. Bojíte se?

Lynč místo diskuse. Bojíte se?

»Kriminalisté obvinili učitelku ze základní školy v Praze 6 Martinu Bednářovou kvůli jejím výrokům při hodině češtiny, které pronesla loni v dubnu. Nyní propuštěná pedagožka tehdy žákům osmé třídy mj. tvrdila, že v ukrajinském hlavním městě Kyjevě není žádný válečný konflikt a že v nyní okupovaném Donbasu Ukrajinci zabíjeli ruské obyvatelstvo,« informují novinky.cz.

Nebudu potvrzovat nebo vyvracet výroky paní učitelky, ani s nimi jakkoli polemizovat. Pouze některé zmíním, abyste věděli, o co jde, z čeho je Martina Bednářová viněna a proč byla vypovězena ze školy.

»Když se podíváš na Kyjev, co jsou kamery z města. Mně včera zrovna, já jsem to tedy smazala, shodou okolností došel obrázek současného Kyjeva. Jako nic se tam neděje.«

»ČT1 patří do skupiny médií, která jsou vázána na miliardáře Sorose. A o tom víme přesně, komu ten je poplatný.«

»Ti Rusové byli v té oblasti Doněcka a Luhanska zabíjeni, likvidováni jenom proto, že to byli Rusové. A byli likvidováni vlastně opravdu ukrajinskými nacistickými skupinami tak, že se zatloukly dveře do baráku, ten barák se zapálil, stáhli se ti lidé zaživa z kůže, vraždily se děti atd. A probíhalo to neustále od roku 2014.«

»V této věci bylo zahájeno 13. ledna trestní stíhání jedné fyzické osoby pro jednání, které bylo kvalifikováno jako přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy. Ve věci bude nadále pokračovat vyšetřování,« sdělil Právu mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala. Doplnil, že obviněné hrozí v případě podání obžaloby a následné soudní dohry šest měsíců až tři roky vězení.

Zásadní problém je mnohem obsáhlejší a závažnější, než že jedna učitelka byla vyhozena z práce a obviněna za vyslovení odlišného názoru od toho oficiálního. Meritum věci tkví v tom, že onen oficiální názor je považován za jediný správný, resp. – a to je nejpodstatnější, že ten oficiální názor neumožňuje, ba přímo zakazuje, přímou konfrontaci s názorem jiným, třeba i opačným. Vždyť i vynesení jakéhokoli soudního verdiktu se z principu opírá o vyslechnutí obou stran – tedy žalobce i žalovaného. Proč tomu tak není ausgerechnet v případě inkriminovaných událostí na Ukrajině před 24. únorem loňského roku? Už jen samotný striktní zákaz této názorové konfrontace v mediálním prostoru vyvolává nemalé pochybnosti. Když si jsem jistý v kramflecích, proč se potom bojím diskutovat s opačným názorem, abych přesvědčivě zamezil pochybnostem?

Dovolím si v této souvislosti vyzvat zejména právníky, kteří dosud nepotratili zdravý rozum, aby otevřeným dopisem s odkazem na příslušné paragrafy vyzvali v prvé řadě nejvlivnější koncesionářské veřejnoprávní médium v zemi, tzn. Českou televizi, k odvysílání diskuzního pořadu na dané téma, a to za přítomnosti »žalobců« i »žalovaných« – chcete-li za přítomnosti i těch s opačným názorem. Bylo by to férové, nejférovější, co může být. Lynč místo diskuse je projevem slabosti. A vy, novodobí demokraté, jste přece charakterově vzorem ctnosti. Dokažte to! Nebo se snad otřásáte hrůzou v základech, aby nevyšlo najevo, že to, co se děje kolem paní učitelky Bednářové, není nic jiného, než prachobyčejná šikana?

Nemýlím-li se, zbožňujete tatíčka Masaryka, že? Tak se řiďte jeho citátem: »Vy – jeden každý – musíme snést mínění druhého. Demokracie znamená diskusi.« Že by se za mínění druhého mělo vyhazovat z práce a obviňovat, o tom se TGM ani slůvkem nezmiňuje.

Jan Čech

8 KOMENTÁŘE

 1. Tady vidíme, co je to ta tzv. „liberální demokracie“. My říkáme buržoazní demokracie. Tedy demokracie pro vykořisťovatele a zároveň diktatura proti vykořisťovaným.

  Ale k těm represím současného režimu: oni se nás bojí. Oni se bojí pravdy. Té jejich ulhané propagandě už po 33 letech skoro nikdo nevěří. Orwellovské dělání bílé z černé a naopak už přestává na lidi zabírat.

  Proto je v této zemi celá řada politicky pronásledovaných. V našem městě zase vyhodili ředitelku školy. jistě jen „náhodou“ zrovna předtím kandidovala za KSČM. Rozbíhají se zinscenované politické procesy, je omezována svoboda historického bádání. Ale jsou to ze strany Hnědalova režimu marné snahy, pravda stejně nakonec zvítězí.

  • Co je k prozření na faktu, že stovky pedagogů nemohli v 70. a 80. letech vykonávat své učitelské povolání kvůli svým názorům nebo např. kvůli tomu, že někdo v rodině opustil republiku?

 2. Včera zemřel věku 93 let historik umění Jiří Šetlík. V 60. letech patřil k předním osobnostem české výtvarné scény. Vedl Sbírku moderního umění Národní galerie, byl ředitelem Uměleckoprůmyslového muzea, působil jako pedagog. Jeho kariéru narušila normalizace. Patřil k těm mnohým, kteří nemohli v době komunistického ráje vykonávat pedagogickou ani odbornou činnost pro své názory. Čechu, my nezapomínáme.

  • No, všichni víme, že ve skutečnosti mezi uměleckými pracovníky za socialismu působilo mnoho nekomunistů i antikomunistů. A že naopak po privatizačním puči byli komunisté prakticky do jednoho z kultury odstraněni. Tak co to tady plácáte?

 3. Soudruh ˇČech si (záměrně) plete jiný politický názor s vědomými nepravdami v podání učitelky.. Její výroky nahrál jeden ze žáků, přehrál doma rodičům a ti poté konali. Mimochodem šest měsíců až tři roky vězení hrozí také „kandidátovi“ KSČM na prezidenta Skálovi, který popírá zavraždění 23 000 polských zajatých důstojníků, příslušníků inteligence, a to včetně duchovních v Katyni a dalších lágrech NKVD. Proti trestnímu příkazu ze zkráceného soudního jednání se odvolal, proto bude souzen trestním soudem pro popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

  • Proč tak rozvláčně? Váš režim prostě omezuje lidská práva garantovaná ústavou i mezinárodními smlouvami. A pěstuje udavačství mezi mladou generací.

Comments are closed.