Home Názory Lže, až se mu od huby práší

Lže, až se mu od huby práší

»Všichni jasně pochopili, že nebudeme skákat, jak Rusko pískne,« chvástá se v rozhovoru pro Seznam Zprávy na margo česko-ruských vztahů zednářský ministr zahraničí Jan Lipavský. Oč jde? Ruská federace vyzvala českého zástupce při OSN, aby v Radě bezpečnosti vysvětlil »domnělý« český původ raket, které ukrajinská armáda použila o vánočních trzích při teroristickém útoku na civilní objekty a civilní obyvatelstvo v ruském Belgorodu.

»Interně jsme si vytvořili pozici, že na takové jednání nepřijdeme, protože je v ruské režii a nechceme jim tímto jít na ruku. Ladili jsme to i na úrovni vlády, abychom neudělali nějaký krok mimo. Ale bylo jasné, že to musíme odkomunikovat tak, abychom jasně vyvrátili všechny možné lži – ať už o používaných systémech, k čemu byly použity, nebo případně k odpovědnosti Česka. Myslím si, že všichni jasně pochopili, že nebudeme skákat, jak Rusko pískne. Na jednání jsme nedorazili a ukázalo se, že tam žádné informace relevantní vůči Česku nezazněly,« lže Lipavský v citovaném rozhovoru, až se mu od huby práší.

Ta podezření, jak si hned ukážeme, jsou natolik závažná, že pro jejich vyvrácení nebylo nic snazšího, než tomu pozvání vyhovět a ruské podezření jednoznačně vyvrátit.

Jenže právě v tom vyvracení je zakopaný pes. Více v komentáři na aeronet.news: »Jedná se o modernizované rakety ráže 122 mm s datem výroby 04/2023 a s vyznačením, že jde o nový model raket původních BM-21 s prodlouženým balistickým doletem 40 km. Podle ruské armády se podařilo z trosek bez pochybnosti identifikovat výrobce raket, kterým je slovenská zbrojovka MSM Group.

Zbrojovka MSM Group tyto rakety buď dodala české zbrojovce Excalibur, anebo slovenská zbrojovka tyto rakety dodala na Ukrajinu napřímo, zatímco česká strana skrze zbrojaře Excalibur dodala Ukrajině pouze samotné odpalovací komplexy RM-70 Vampire na podvozcích Tatra. Ruská generální prokuratura již zahájila trestní stíhání osob v zahraničí z organizování státem podporovaného mezinárodního terorismu, přičemž obvinění budou podle našich informací mířit na vysoké české a slovenské politiky.«

Rusové chtěli v OSN vidět, co je ve smlouvě mezi ČR a Ukrajinou o dodávce raketometů, jestli tam ČR zakazuje nebo povoluje Ukrajině utilizaci zbraní na nevojenské cíle. Zmíněné smlouvy totiž ošetřují tyto situace standardně dopředu, kdy se dodavatelská země zajišťuje a chrání proti pozdějším mezinárodním žalobám. Obvykle v těch smlouvách jsou ujednání, proti komu se zbraně smí a nesmí použít, na jaké cíle ano a na jaké cíle ne. Z těchto smluv vše vyplývá. Ruská strana chtěla prostě v OSN jen vidět náhled do těchto smluv, třeba jen odstavec, kde ČR zakazuje Ukrajině, že raketomety se nesmí používat proti civilním cílům, ale pouze proti legitimním vojenským cílům. Lipavský to ale odmítl.

A v rozhovoru pro Seznam Zprávy lže vesele dál… »To není jednání z očí do očí, to je jednání, které vlastně ani neposkytne zemi, která tam vystupuje, možnost reagovat, kdyby zaznělo něco dalšího. My bychom tam měli jedno krátké několikaminutové prohlášení, ve kterém bychom ani nevěděli v ten moment, na co reagovat. Nelze formálně reagovat na nějaké mediální informace. Ruská strana nepředložila žádné přesvědčivé důkazy, takže to jsou pouhá tvrzení a těžko se proti nim bránit.«

Opravdu je dnes tak obtížně zjistit, kde se tyto typy raket, jejichž trosky vidíte na fotografii, vyrábějí? Nebuďme sami sobě pro smích. Když si je Lipavský tak jistý, že ruská strana nemá žádný relevantní důkaz, že důkazem jsou pouze jakési pofiderní mediální informace… – ptám se podruhé: Proč si pak český zástupce v OSN nenamazal Rusy na chleba? Já vím proč. Protože namazaný na tom chlebu by skončil onen český zástupce.

Co dodat závěrem? Čelíme obrovskému podezření, že Česká republika míří mezi země podporující mezinárodní terorismus. Postoj Lipavského mě v tom jen utvrzuje.

Převzato: aeronet.news

Jan Čech

2 KOMENTÁŘE

  1. Perfektně a trefně napsáno a vyjádřeno. Za politickou reprezentaci dnešního rozbitého Československa se musí každý obyvatel státu do morku kostí stydět. To je ten odkaz Václava Havla, kterým se Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel neustále ohánějí při každé příležitosti? Nebo je to dokonce odkaz Palachův? Stále jsou nám o něm předkládány nové a nové skazky polistopadovým režimem.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here