Home Názory Madam, vy jste se pokálela…

Madam, vy jste se pokálela…

Dvě omluvy hned na začátku… Za »madam«, to je samozřejmě myšleno těžce přetěžce ironicky, a taky za »pokálení« – to zase navzdory výrazu samotnému, i ten může leckoho pohoršit, apeluji především na moji vrozenou slušnost. »Pos*ala« by sedělo tak akorát.

O důchodovou reformu se tu na vládní planši šermuje řadu let. Zdá se však, že nyní je vítězství nadosah. Co už s těmi proklatými důchodci, peněz na ně nemajíce, anžto zkorumpovanou zemi dobrovolně a bezmezně podporujíce. Zahubíme je zaživa, usnesli se. Pořádný výpad fleretem nyní učinila šéfka PS PČR. Tak rázný, že se až zavrtla dovnitř těch, kterých se to týká. Přesněji – bude týkat. Důchodců určených k likvidaci (DUKL – parafráze k dřívějšímu MUKL).

»Téma důchodové reformy zanedbaly minulé vlády úplně, nemůžeme proto ten systém takto udržet bez reformy. Postupně bychom dospěli k tomu, že by na důchody nebylo,« prohlásila na CNN Prima News Pekarová. Potvrdila vyjádření ministerstva práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL), které v minulých dnech naznačilo zvýšení odchodu do důchodu na 68 let. »Můžu proto uklidnit všechny, kteří jsou starší než 40 let, těch se to týkat nebude,« zopakoval posléze »Adam-Pekar« (zdroj: novinky.cz).

Díky za uklidnění. Jsem přešťastný, že onomu dvousethlavému stádu proradných parazitů vládne tak moudrá žena. Očekávám vskutku, že i ona brzy hrdě prohlásí: »Jsem Tchaj-wanka.« Budiž jí dopřáno.

Trápím si hlavu, jak tu osmašedesátiletou metu nejvýstižněji nakopnout a zjišťuji, že aspoň já žádný vhodný výraz nalézt neumím. Snad jen porovnání s minulým režim mi připadá relevantní.

Vězte, že za socialismu stačilo mít odpracováno 25 let (důchodové pojištění se odvádělo v dani ze mzdy). Ženy odcházely do starobního důchodu podle počtu vychovaných dětí od 53 let. Muži od 60 let, a náročné profese – horníci, hutníci (i zaměstnaní u Policie, tehdy Veřejné bezpečnosti) apod. – dokonce již od 55 let. Požadovaných 25 let nebylo problémem odpracovat, práce se všude nacházelo dost a takzvaně do důchodu se započítávalo i studium apod.

Otázka je na místě – kam za uplynulých 33 let pokročil sociální systém, když po 33 letech důchodce rovná se DUKL? Jak to, že ti prašiví komunisté na důchody měli a polistopadoví demokratičtí vládci (svobodní, sic!) nemají? Podle NICH přece komunisté kradli, až všechno rozkradli, zatímco ONI nám vybojovali svobodu. Svobodnou až natolik, že nás za pár let budou do rakve ukládat v montérkách od rozdělané práce, a jak jsem před časem psal – o důchodcích a důchodech se bude už jen psát ve školních učebnicích.

A to má ta pokálená madam ještě tolik drzosti chlácholit nynější »předdůchodce«, že jich se to netýká, že až generace dnešních čtyřicátníků. Víte co, na druhou stranu si říkám, možná dobře jim tak – těm dnešním čtyřicátníkům a mladším. Když čtu v diskusích na internetu ty jejich myšlenkové pochody, obhajujíce tu osmašedesátku (pardon, v tomto případě nevědomost hříchu činí), říkám si, že si ty montérky na smuteční obřad zaslouží. A taky srážku z poslední mzdy za tu nedodělanou práci…

Tady se každá dobrá rada míjí účinkem – aneb, kdo chce kam, pomozme mu tam. Konec konců, vždyť právě oni, mnozí ti současní čtyřicátníci a ml., často práce se štítící (té fyzické zejména), jsou hlavními reprezentanty a zuřivými obhájci tohoto revmaticky skrouceného, brutálně asociálního režimu. Nechť si ho vyžerou až do těch konečných montérek. Fakt s nimi nemám ani krapet slitování… Opakuji ještě jednou – dobře jim tak. Všem těm svobodným voličům, co se dmou pýchou, že se konečně už nemusí stydět za svého prezidenta a premiéra.

Jan Čech

5 KOMENTÁŘE

 1. Neustále roste produktivita výroby, proto je logické pracovní dobu zkracovat, ne prodlužovat, včetně věku možného odchodu do důchodu. 60 let pro muže a ještě méně pro ženy, podle počtu dětí.

  Jestliže na to nejsou v současném režimu peníze, měla by být zrušena privatizace.

 2. Když zde glosujete odchod do důchodu musíte také doplnit další údaj.
  Před revolucí měli muži v české části společného státu při narození šanci dožít se zhruba 68 let a ženy 75,4 roku. V roce 2021 – muži 74,09, ženy 80,51
  A pro srovnání : Za předchozí čtvrtstoletí – od roku 1964 do sametové revoluce – se život mužů protáhl jen o půl roku a život žen o 1,7 roku.

  • To je obtížné říct, čím byla vlastně způsobena ona „epidemie“ kardiovaskulárních chorob, která významnou měrou přispěla k předčasným úmrtím lidí v Československu. Možná šlo o dlouhodobý následek konzumace nekvalitních tuků v době krize 30. let, války a prvních poválečných let.
   Samozřejmě velkou roli hrála špatná životospráva, ale to se týkalo a týká i lidí v jiných zemích.

    • I v jiných socialistických zemích rostl věk dožití. Možná jinde od 30. do 50. let víc jedli mořské ryby, pili víno, naopak méně konzumovali řepkový olej s obsahem kyseliny erukové… Netvrdím, že znám odpovědi, ale snažím se je hledat, namísto absurdního tvrzení, že za to můžou komunisti (nebo snad Putin?).

Comments are closed.