Home Názory Merkelová přiznala, že Západ Rusko podvedl

Merkelová přiznala, že Západ Rusko podvedl

»Minské dohody z roku 2014 byly podepsány proto, aby Ukrajina dostala čas na posílení země. Byly pokusem dát Ukrajině čas. A Ukrajina také tento čas využila k tomu, aby se stala silnější, jak je vidět dnes. Ukrajina z let 2014 – 2015 není současnou Ukrajinou. Pochybuji, že v té době, tedy kolem roku 2015, by členské státy NATO byly schopny podpořit Kyjev v takové míře jako nyní,« uvedla bývalá německá kancléřka Angela Merkelová (v úřadu v letech 2005 – 2021) v rozhovoru pro týdeník Zeit (7. 12. 2022).

(Ne)tušila, jaký poprask tím vyvolá a jakou neuvěřitelnou zbraň poskytne do rukou Kremlu?

Byť Merkelová jen potvrdila, co se všeobecně ví, i tak je zarážející, že tuto informaci oficiálně vypustila ven. Proč tak učinila – o tom můžeme jen spekulovat. Na každý pád však stvrdila další z řady podvodů, jenž Západ vůči Rusku spáchal. Princip je naprosto totožný s postojem téhož Západu z počátku 90. let minulého století, když Gorbačova a Ševarnadzeho tehdejší političtí lídři západní Evropy a Spojených států ujišťovali, že NATO nebude expandovat na Východ, že nepřijme za své nové členy bývalé satelity SSSR.

Ale zpět k Minským dohodám… Aeronet.news komentuje citovaný výrok Merkelové takto: »Když Angela Merkel pro Die Zeit přiznala, že Minské protokoly byly myšleny jako způsob, jak dát Ukrajině čas na vyzbrojení s cílem vojenského řešení občanské války na Ukrajině, tak je to přiznání podvodu spáchaného na protější straně, či stranách. Zástupci DLR a LLR společně s ruskými diplomaty byli podvedeni na nejvyšší politické úrovni, přímo na úrovni německé diplomacie, německé vlády a německé kancléřky, nemluvě o ukrajinské vládě a o ukrajinském prezidentu Petro Porošenkovi v té době.«

Její výrok je totiž podle i mezinárodních pozorovatelů natolik závažný, že teoreticky může ospravedlňovat i ruskou invazi na Ukrajinu z hlediska mezinárodního práva. Až dosud se jednalo pouze o ruské tvrzení, že Ukrajina nechtěla plnit Minské protokoly, a proto bylo nutné situaci řešit vojensky. Až doteď neexistovalo nic než toto ruské tvrzení. Přiznání Angely Merkelové to ale všechno obrací o 180 stupňů a je z toho rázem oprávněné casus belli (=latinský výraz z mezinárodního práva, který označuje incident, událost nebo skutečnost postačující jako důvod k vyhlášení války) pro Ruskou federaci.

»V mezinárodním právu totiž existuje obecné právní pravidlo bonna fide, tedy smlouva je uzavřena v dobré víře,« objasňuje aeronet.news. Pokud ale některá ze stran podepisuje smlouvu s vědomím jiných či vedlejších úmyslů, potom taková smlouva ztrácí platnost, protože smlouva je v tom případě uzavřena ve zlém úmyslu jedné ze stran. V mezinárodním právu jde o podraz a podvod spáchaný mezi dvěma státy, mezi vůdci států, mezi vrcholnými politiky, kteří takovou smlouvu podepíší.

Nedávno bylo Rusko podvedeno znovu. Týkalo se to dohody o vývozu obilí do světa. Ukázalo se totiž, že obilí neputuje do chudých zemí, jak zněla ona dohoda, ale že končí v Evropě a v USA. Navíc v těch samých lodích se při zpáteční cestě na Ukrajinu vozili ze Západu zbraně pro ukrajinskou armádu. Rusové by se to ani nedozvěděli, kdyby to při namátkové kontrole v Bosporském průlivu neodhalily turecké orgány.

Toto jsou, vážení a milí, fakta. Prokázaná fakta. Na rozdíl od lží a dezinformací, kterými nás čtyřiadvacet hodin denně krmí vládní politici a domácí média, doslova posedlí nenávistí vůči Rusku. Manipulace s vědomím obyvatelstva dosahuje monstrózních rozměrů. A ještě jedno je třeba mít na zřeteli – kdokoli kdykoli v historii vztáhl svůj nenechavý pařát na ruskou zemi, se zlou se potázal. Potážeme se i my a veselo nám z toho nebude.

Jan Čech

3 KOMENTÁŘE

  1. Nevim co je na tom sokujiciho. Po napadeni v roce 2014 ukrajina potrebovala cas na konsolidaci armady. Rusko udelalo stejny krok.

  2. Konečně, neříká se nadarmo, že Pravda je dcerou času, jsem otrávený z článků, které vídám, nebo informací, které nám servíruje prolhaná vláda. Už od roku 2015 říkám, že Ruská federace je obrazem cti a tradičních hodnot. Kdežto USA a její špinavá hra, její špinavé peníze, kterými manipuluje svět. Snad se dožiji dnů, kdy česka republika bude členem Brics a bude zase opět hrdá prosperující země, kde obyvatele nejsou rozdělení na dva břehy, proukrajinských korona fanatiků a lidí, kteří používají zdravý rozum. Děkuji pane redaktore :))) Vážím si Vaší odvahy a smyslu pro pravdu a čest .

  3. To bylo přece jasné hned od začátku. Západ poruší všechny dohody, respektuje jenom sílu, tím se nijak neliší od svých bratrů nácků.

    Stejně tak není ničím novým překrucování skutečnosti buržoazní propagandou. Západ káže celému světu o svobodě a demokracii, ovšem v roce 2014 zinscenoval krvavý puč proti demokratické vládě Ukrajiny. Pořád nikdo neví, proč by se vlastně měli obyvatelé Ukrajiny podřizovat nelegitimní kyjevské diktatuře dosazené nepřátelskou mocností.

Comments are closed.