Home Kalendárium Na pomoc generální prokuratuře

Na pomoc generální prokuratuře

Nebojte se, prokuratura už není, tedy ani ta generální. Jsou státní zástupci s přibližně stejnými pravomocemi. Je tu však ještě Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který určuje směr vyšetřování a propagandy. Může obvinit každého z čehokoli, i třeba ideologického tajemníka za to, že ve své době nezakázal používat k ochraně hranic příslušným vojákům svou zbraň. To ovšem, opět svého času, osobně nemohl ani ministr Vavrečka, odpovídající v tehdejší vládě za propagandu, i když na hranicích umírali čeští četníci, vojáci, financové, poštmistrové a obyčejní civilisté.

Pod zmíněným názvem však v roce 1968 již tehdy »obrozená televize« vysílala pořad, v němž shromáždila »svědectví« o smrti člena předúnorové a poúnorové vlády Jana Masaryka. Sebrala mnohé »vzpomínky«, někdy těch, kteří žili opodál, někdy jen vyprávění jiných, kteří mezitím zemřeli, či výmysly psychopatů, jindy zas nechutnosti, jež neměly z obrazovky zaznít vůbec. Smyslem bylo dokázat, že Jana Masaryka shodila z okna nějaká, zřejmě policejní, skupina osob, která snad dokonce na příkaz nejvyšší, dostala za úkol ho odstranit. K hledání viníků přispěla také Masarykova přítelkyně Marcia Davenportová, která v rozrušení vyslovila obvinění z vraždy a později, v roce 1968, novinářka Claire Sterlingová, která na toto téma napsala dokonce knihu. Vyslov podezření a někdo se chytí – je stará česká moudrost. Podezření tedy bylo vysloveno a chytili se mnozí, včetně České televize, která se už tehdy začala pokládat za »svědomí národa«. Jak vidno, nic se nemění.

Tým kriminalistů vedený dr. Borkovcem doplněný i šéfy pražské StB dr. Horou a Jindřichem Veselým – jde skutečně o později velmi aktivního historika – za plné podpory ministra vnitra Václava Noska, začal pátrat po stopách. Pokoušeli se odhalit důvod pádu z okna. Své poznatky sepsali. Neobjevila se v něm slova »cizí zavinění«. Přesto smrt Jana Masaryka mnohým »nenechává dodnes spát« a rádi by z ní získali politický profit.

Ještě před několika lety, podle teorie, že vše, co bylo před Listopadem, nutně musí být zločinné, si příslušné orgány pozvaly odborníky. Ti měli říci, že místo nalezení těla svědčí o vyhození z okna. Neshodli se však. Po čase tedy povolali jednoho specialistu nad specialisty. Ten jim potvrdil, že na místě, kde tělo bylo ono ráno nalezeno, se mohlo ocitnout jedině v případě, že mu někdo nahoře k pádu pomohl. Bylo jasné, komu má tvrzení jako politický argument sloužit. Zdá se však, že sami objednavatelé si nebyli příliš jisti, proto o něm raději po chvilkovém propagačním využití přestali mluvit. Pochybuji ovšem o tom, že by jeho zprávu propagačně nechtěli využívat také v současnosti.

Nyní několik poznámek:

1. Co a kdo smrtí Jana Masaryka získal? Gottwald a jeho KSČ nic. Naopak. Odpůrci komunistů, domácí i zahraniční, však ano, zvláště když z jeho smrti mohli obvinit právě komunisty. A v prvé etapě vůbec nešlo o to, že by ho někdo shodil z okna. Stačilo tvrdit, že tím řešil své dilema – jít dál s Gottwaldem, či nikoli, a dospěl k závěru, že s ním jít nechce.

2. Pokud to byla sebevražda, šlo o takový psychický nátlak, že ho neustál? Ze strany komunistů k žádnému nátlaku, alespoň o tom neexistuje svědectví, nedošlo. Nebyl důvod. Dál byl ministrem zahraničí a večer před osudným pádem z okna si připravoval poznámky na jednání dalšího dne. Ani jeho osobní tajemník dr. Špaček, když přišel projednat jednotlivé body jeho programu »na zítřek«, nezjistil žádný náznak rozrušení. Masaryk se ovšem mohl rozrušit, když si před spaním pročítal dopisy od svých »přátel« ze zahraničí, či některé články západního tisku. Nezapomeňme, že šlo o dobu začínající »studené války«. Ve Spojených státech dokonce spojené s McCartismem. Ty ho nejen mohly rozrušit, ale dokonce dovést k tragickému kroku. Labilita Jana Masaryka byla všeobecně známa. Proto oněm dopisům připisoval velký význam a pečlivě je skládal na nočním stolku.

3. Dnes je propagována teorie vraždy. Vražedné komando prý mělo do budovy vniknout, aniž to ostraha, tedy vrátní, věděli. Jak, to ovšem nevíme. Nepodařilo se totiž dokázat, že by prošlo některým ze vchodů do budovy anebo proniklo přízemními okny. O tajné chodbě do paláce jsem také nenašel ani zmínku a přitom právě ona to mohla umožnit. Prostě najednou tu ono komando bylo a proniklo do soukromých místností Jana Masaryka. Tady ho, zřejmě nebránícího se, shodili dolů. Proč se však nebránil? Když čin dokonali a nezanechali při tom žádné stopy, tajně vyšli z komnat ven a onou neznámou chodbou unikli do některého z bájemi opředených domů na pražském Novém Světě. Tak si to představují autoři této varianty?

Je to sice na hlavu postavená konstrukce, ale všechny »zvláštní služby« mají svá tajemství, která se ani po letech nesdělují. Je tomu tak v případě Vrbětic, ale i causy Nord Stream I a II.

4. Zbývá se zeptat, co to bylo za komando? Kdosi v přísně utajených současných orgánech zjistil, že mělo jít o ozbrojence, které vedl major Schramm. To by mohlo znamenat, že za vším byla KSČ, protože Schramm byl vedoucím jednoho jejího oddělení a za války působil jako sekretář v kyjevském partyzánském štábu. Byl údajně napojen na NKVD, tedy sovětskou StB, a bůhví na koho ještě. Jenže Augustin Schramm, českoněmecký komunista z Liberce, byl disciplinovaným členem Gottwaldovy strany. Udělat něco, co by jí poškodilo v očích veřejnosti, a otřáslo důvěrou, byl zjevný nesmysl. Pokud by tak však udělal v zájmu sovětských orgánů, mohlo tomu být jinak? Nemohlo. Vítězné cestě poúnorové vlády, na níž Moskva měla eminentní zájem, by to neprospělo.

5. Co však kdyby si Jan Masaryk své únorové postoje rozmyslel a rozhodl se i s Edvardem Benešem odletět do další emigrace, jak zní jedna z konspiračních teorií, a tak zasadit smrtící ránu komunistům? A že se to StB dozvědělo a chtělo tomu zabránit? Kdyby to vědělo, mělo jiné možnosti to udělat, než byla defenestrace číslo 3. Především však dr. Beneš by neodletěl, i když Západ o tom spekuloval. Byl nemocen a zároveň si uvědomoval, že únorové selhání jeho přátel nesvědčí právě v jejich prospěch. Nečekala ho podobná budoucnost, jako tomu bylo v roce 1938 a dále, i když si ji musel také tvrdě vybojovat. Náruč by byla otevřena jen pro propagandu. Útěk by se hodil, ale nemohl by mnoho na situaci změnit. Beneš nebyl politický snílek. Věděl, že komunisté ho stále ještě potřebují, stejně jako Jana Masaryka. A sloužit jako propagandistický argument proti své vlastní zemi, nemohl ani jeden z nich.

6. Co tedy zbývá? Možná velmi prosté vysvětlení. Potvrzené tím, že ještě před spaním se Jan Masaryk zabýval svým připravovaným vystoupením na schůzi vlády, programem na příští den a zřejmě i projevem k československo-polské smlouvě. Pak, jak bylo jeho zvykem, si sedl na parapet okna a meditoval. Dělával to často. Nikdy neměl hrůzu z výšek. Vždy se takto uklidňoval. Tentokrát však… Špatně se naklonit se může jen jednou.

Případ Jan Masaryk je zdánlivě stále otevřený. Stal se totiž beze svědků. Ten jediný svědek – sám Jan Masaryk – nám odpovědět už nemůže.

Jaroslav Kojzar

7 KOMENTÁŘE

 1. Můj manžel mě opustil kvůli mladší ženě. Bylo to, jako by ho měla pod zlým kouzlem, obrátil se proti mně přes noc bez jakéhokoli varování. Stalo se to minulý rok, byl jsem zoufalý, takže jsem použil všechny stránky se zaklínadlem, které jsem našel, ale bez výsledků. Přítel mi poslal kontakt na doktora Ilekhojieho a já jsem ho kontaktoval. Začal se mnou pracovat v únoru a díky vší jeho skvělé práci jsme já a můj manžel zase spolu. Jsem tak šťastný a poctěn, že mám na své straně tak skvělého člověka, jako jsi ty. Děkuji! doktore Ilekhojie. Potřebujete pomoc, WhatsApp Dr Ilekhojie na +2348147400259

 2. Minulý týden se se mnou rozešel můj 2letý přítel. Nejedl jsem a s nikým jsem nemluvil, hodně jsem plakal, byl jsem tak deprimovaný a vystresovaný, že jsem kvůli všemu stresu a depresím skončil v nemocnici. Jednoho dne jsem na internetu hledala tipy na lásku, protože ho hluboce miluji a záleží mi na něm a chci, abychom byli zase spolu jako pár. Našel jsem mocného muže jménem Ilekhojie, který vyřešil tolik vztahových problémů……tak jsem ho kontaktoval a vše mu vysvětlil, pak mi doktor Ilekhojie řekl, že se ke mně vrátí do 48 hodin poté, co mi pomůže s kouzlem na usmíření. Fungovalo to perfektně, jak slíbil, a David se vrátil a začal mě žádat, abych ho přijal zpět. Jsem teď tak šťastný, že doktor Ilekhojie udělal, co slíbil. Kontaktujte doktora Ilekhojie jako jeho 100% zaručený a účinný. WhatsApp +2348147400259

 3. Našel jsem božského pomocníka, který je velmi skutečný, upřímný a dělá to, co říká, že udělá, trvalo pár dní, než moje kouzlo vyšlo najevo a výsledky jsou úžasné… žehnej vám a Bůh vás udrží v bezpečí a zdraví . S pomocí doktora Ilekhojieho jsem získal svého bývalého zpět. Celý svůj život jsem nikdy nic takového neviděl. Cítím se velmi šťastný a naplněný Udělal jsem správné rozhodnutí. Je to tak skutečné a silné!! Whatsapp ho přímo +2348147400259). Pokud chcete bezpodmínečnou lásku, musíte se zcela odevzdat. Láska je závazek, ne cit. Poznejte rozdíl. Vztahy vyžadují vážný závazek, který většina nemá. Manželství je ještě těžší a většina z nich není schopna zvládnout povinnosti být loajální, věrná, oddaná a oddaná svému manželovi a vašemu společnému životu, protože to je vaše priorita a na ničem jiném nezáleží. Obraťte se na doktora Ilekhojie a najděte řešení vašich problémů v manželství nebo ve vztahu

 4. Před pár týdny jsem si začala všímat podivného chování svého manžela a zjistila jsem, že se můj manžel s někým vídá. Začal se vracet pozdě z práce, už se o mě ani o děti skoro nestaral, někdy jde ven a nevrátí se domů ani asi 2-3 dny. Udělal jsem vše, co jsem mohl, abych tento problém napravil, ale vše bez úspěchu. Byl jsem velmi znepokojený a potřeboval jsem pomoc. Když jsem jednoho dne brouzdal internetem, narazil jsem na webovou stránku, která naznačovala, že doktor Ilekhojie může pomoci vyřešit manželské problémy, obnovit narušené vztahy a tak dále. Kontaktoval jsem ho a on mi slíbil, že mi pomůže s kouzlem usmíření. Udělal jsem vše, o co mě požádal, a stejně jako v případě Rodicase mám výsledky. Začal se přiznávat ke všemu, co dělal, a požádal mě, abych mu dal druhou šanci na nápravu. Díky doktorce Ilekhojie je můj manžel nyní milující a odpovědnější. Obraťte se na doktora Ilekhojie s těmito kontakty Whatsapp +2348147400259

 5. JAK JSEM ZÍSKAL SVÉHO BÝVALÉHO MANŽELA ZPĚT POMOCÍ SKUTEČNÉHO A EFEKTIVNÍHO KOUZLA OD DR Sunny Jmenuji se Lydia Gomez, nikdy jsem si nemyslela, že se budu znovu usmívat, Můj manžel mě opustil se dvěma dětmi na jeden rok, Veškerá snaha přivést ho zpět selhala Myslel jsem , že ho už neuvidím , dokud jsem nepotkal paní jménem Maria , která mi řekla o kouzelníkovi jménem Dr. Sunny . Dala mi jeho e – mailovou adresu a mobilní číslo a kontaktoval jsem ho a on mě ujistil , že do Za 48 hodin se mi můj manžel vrátí, Za méně než 48 hodin se můj manžel vrátil a začal prosit o odpuštění a říkal, že to je ďábelská práce, takže jsem dodnes překvapená tím zázrakem, nemohla jsem otěhotnět, ale jakmile kouzlo bylo sesláno, otěhotněla jsem a porodila své třetí dítě, pokud od něj potřebujete pomoc, můžete ho kontaktovat prostřednictvím: e-mail: drsunnydsolution1@gmail.com nebo WhatsApp nebo mu zavolejte nyní: +2348082943805.
  Dr.Sunny také léčí:
  1. HIV / AIDS
  2. HERPES 1/2
  3. RAKOVINA
  4. ALS (Lou Gehrigova nemoc)
  5. Hepatitida B?
  6. Vyhrajte v loterii
  7. Pokud chcete otěhotnět.

 6. Vždy jsem spokojen se čtením v tomto smyslu a náhoda hraje v případu Jana Masaryka tečku. Podobný případ byl pád Jana Třísky z Karlova mostu.

Comments are closed.