Na tleskající Proameričany čeká posttraumatický šok

Svět skutečně sledoval let mluvčí Kongresu Nancy Pelosiové na Tchaj-wan a zejména slouhové zájmů USA očekávali ostrou reakci čínského komunistického vedení. Ta zatím nepřichází, míní s nehraným údivem političtí komentátoři a politologové. Ono je to jinak, protože ona reakce nepřichází podle jejich očekávání. Čína získala na svou stranu jednak zásadní morální výhodu, protože, jak uvedlo tamní ministerstvo zahraničních věcí, »byly to USA, které jako první podnikly provokativní kroky a způsobily eskalaci napětí v Tchajwanském průlivu«, a jednak jsou ve hře ekonomické dopady nepředstavitelných rozměrů pro celý západní svět v čele s USA, ale žel s Evropou.

Server Barrons.com zdůrazňuje, že na tchajwanské ekonomice je bez přehánění závislý celý svět. Stát, patřící ke klíčovým hráčům celoplanetárního byznysu, dodává do globálních řetězců takové technologie, které se nikde jinde v takovém množství nevyrábějí. Spíše se nevyrábějí vůbec. V Tchaj-wanu se např. vyrábí většina čipů nových generací, životně potřebných pro vojenské obranné systémy a podnikové výpočetní služby. Zbytek světa dokáže v současnosti pokrýt jen asi 10 % veškeré poptávky, přičemž druhý největší exportér čipů, Jižní Korea, se na uvedených 10 procentech podílí více než třemi čtvrtinami. Za konkrétní příklad uvádí Barrons.com firmu Taiwan Semiconductor (TSMC), kde se vyrábí přibližně devadesát procent světové poptávky všech pokročilých čipů. Právě výpadek od této firmy se během koronavirových lockdownů ukázal pro celý svět doslova fatálním. Předseda představenstva společnosti TSMC Mark Liu v nedělním rozhovoru pro televizi CNN uvedl, že případný vojenský konflikt by neměl vítěze a došlo by ke zničení světového řádu. 

To je jeden ze dvou základních úhlů pohledu, s nímž bezprostředně souvisí ten druhý. Američané, chtějí udržet neudržitelné a proto se uchylují k provokacím, které v konečném důsledku nemohou dopadnout jinak, než že se krutě obrátí proti jim samotným. Spojené státy, a to je onen druhý úhel pohledu, nutně potřebují izolovat Čínu stejně jako Rusko od ostatního světa, resp. izolovat Čínu od Ruska, chcete-li Rusko od Číny. 

V křeči kopající Spojené státy i zde hodlají užít ukrajinský recept, proto po předskokanovi Vystrčilovi vyslali do Taipei stařičkou Nancy Pelosi. Jinak řečeno –  vyprovokovat jadernou velmoc (Čínu) k invazi proti menšímu sousednímu území. Následně uvalit sankce na útočníka a dílo jest dokonáno. Není. Nemusím být kariérním politologem, abych poznal, že toto je mimo jakoukoli uskutečnitelnost. De facto se jedná o začátek konce léta poctivě budovaného amerického strategického konceptu Pax Americana (svět pod vládou USA) a o počátek intenzivního sjednocování Ruska, Číny, Indie a dalších zemí do nové globalizační reality (BRICS je jednou z reálných variant), avšak bez vedoucí úlohy Západu, čili Bílého domu. 

Podle serveru globaltimes.com samotní Číňané vnímají onen již zmiňovaný údiv politologů a politických komentátorů nad nečinností po návštěvě Pelosi výrazně jinak.

Oficiální čínské anglicky psané noviny Global Times popisují a vysvětlují, jak by Čína mohla reagovat na návštěvu Pelosiové. Hlavní myšlenkou je, že ČLR »urychlí proces sjednocení komplexními opatřeními« včetně vojenských akcí a zrušení režimu příměří s Tchaj-wanem. Jako příklad uvádějí, že obě letadlové lodě námořnictva Číny již opustily své domovské přístavy. Letadlová loď Liaoning vyplula v neděli ze svého domovského přístavu ve městě Čching-tao v provincii Šan-tung na východě Číny, zatímco letadlová loď Šan-tung opustila v pondělí svůj domovský přístav ve městě Sanya v provincii Che-nan na jihu Číny v doprovodu výsadkové lodě typu 075. Podle Song Zhongpinga, čínského vojenského experta a televizního komentátora, Čínská lidově osvobozenecká armáda (PLA) zaútočí na vojenské cíle Tchaj-wanu, ale nebude střílet přímo na cíle USA.

»Čína je na světě jen jedna, Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny. Princip jedné Číny je všeobecně uznávaným principem a konsensem mezinárodního společenství. Tchajwanská otázka je vnitřní záležitostí Číny, nemůžeme dovolit vnější zásahy. Už nějakou dobu americká vláda dělá nesprávné úsudky a zavádějící kroky ohledně tchajwanské otázky, neustále zvyšuje úroveň oficiálních výměn mezi USA a Tchaj-wanem, posiluje vojenské vazby a neustále Tchaj-wanu dodává zbraně, aby čelila znovusjednocení Číny. Kongres USA soustavně činí chybné úsudky a podniká chybné kroky při přijímání a schvalování zákonů týkajících se Tchaj-wanu. Akce americké strany překrucují princip jedné Číny, úmyslně a trvale brání konečnému znovusjednocení Číny a znovuzrození čínského národa. Současná administrativa USA nejenže nedokázala napravit chyby těch předchozích, ale naopak zvýšila nábor spojenců, zatáhla je do procesu hraní na tchajwanskou kartu, hrubě porušila rezoluci Valného shromáždění OSN 2758, šířila nepravdivá prohlášení o tzv. ‚nejednoznačném statusu‘ Tchaj-wanu, snažíc se prosazovat internacionalizaci Taiwanské otázky,« stojí kromě jiného v prohlášení ÚV KS Číny. Ve stejném duchu se nesou i oficiální stanoviska čínských ministerstev zahraničí a obrany.

Amerika spolu s sebou stahuje do záhuby celý starý západní svět, a ten jí k tomu ještě až na nepatrné výjimky tleská. Ale »západní svět« není většinovou civilizací lidské populace na zemi. V kolektivním sportu, fotbale a hokeji zejména, spolehlivě platí, že každý tým, sestoupivší o patro níž, notabene z elitní soutěže, vždy přichází o značnou část tleskajících fanoušků. Přijde o ně i Bílý dům, to je nabíledni. Akorát že tentokrát nebude ve hře nedělní zábava s tradiční klobáskou na papírovém tácku a pivkem v umělohmotném kelímku, ale posttraumatické šoky v mnoha případech s trvalými následky pro ty ještě nedávno tleskající a oddaně milující Spojené státy jako nedostižný vzor. 

Vojtěch Filip

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy