Home Názory Našli, moji rádcové?

Našli, moji rádcové?

Našli, našli? Nenašli – známe z Pyšné princezny všichni. Také jednotlivá ministerstva, resp. ministři, a předseda vlády, mají desítky a desítky poradců. To také známe všichni. Někteří údajně radí zdarma, většina si ale přijde na pěkné peníze. Zejména ti, z nichž se stali klasičtí trafikanti – bývalí poslanci, exministři apod.

Server idnes.cz teď čerstvě píše: »Mezi ministry s nejvyšším počtem rádců patří ministr vnitra Vít Rakušan. Poradenské, konzultantské nebo analytické služby mu zpracovává 12 (!) poradců. Za druhé pololetí za to dohromady inkasovali dva milióny korun.«

V průměru si tak každý z nich přišel za oněch šest měsíců bezmála na 170 tisíc Kč, což je rovněž v průměru slušný měsíční přivýdělek, přesahující 28 tisíc korun. Co by za takový příjem dala např. matka samoživitelka, že?

Nebo, a opět z idnes.cz: »Poradenská společnost Ecovis RG poskytovala ministerstvu zemědělství své služby za 15 tisíc korun za den (skoro 5,5 miliónu ročně – pozn. iportal24.cz). Poradkyně ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely Eva Hanáková má zase uzavřenou smlouvu na bezmála 2 milióny Kč.

Protože docela věrně vím, jak »pilní« a »efektivně« přínosní všichni tihle rádcové jsou, táži se: K čemu potom páni ministři mají celý ten nabobtnalý úřednický aparát – tzn. své náměstky a kanceláře, kabinety, odbory s jejich řediteli a zástupci ředitelů a početným osazenstvem, když i tomu navzdory se »neobejdou« bez externích poradců?

Uvedu tři příklady za všechny ostatní – ministerstvo průmyslu a obchodu evidovalo ve služebním nebo pracovním poměru k 18. 10. 2021 téměř 800 zaměstnanců, ministerstvo zemědělství 700 a ministerstvo vnitra 2800 (zde včetně policistů ve služebním poměru). To jsou mezi těmi stovkami zaměstnanců jen samí blbci, že si ministři musejí nechat radit zvenku?

Na jednu stranu se normálním lidem utahují šrouby tak silně, až u toho Fialův kabinet strhává závity, na druhou stranu tatáž utahující vláda vyhazuje ročně desítky a možná stovky miliónů za nic. Že ruka ruku myje, o tom není sporu. Tito rádcové také nic nenacházejí, ba co více, na rozdíl od pana krále z Pyšné princezny tady po těch vládních ten jejich král (ministr) vůbec ani nechce, aby něco hledali, natož našli.

Vlastně to samé se děje i v Poslanecké sněmovně a Senátu PČR. Co myslíte, že asi vyprodukují ty davy asistentů, »oddaně« sloužících našim zákonodárcům, převážně rekrutujících se z rodinných příslušníků, kamarádů, známých, kamarádů kamarádů a známých známých…? Docela ráda bych si někdy zalistovala v roční bilanci toho, co tato smečka povětšinou hladových vyžírků – slušně řečeno: poradců a asistentů – vyprodukovala. Myslím, že bych byla rychle hotová, že by mně to listování moc času nezabralo.

Proč tyto ústavní instituce nemají za povinnost zveřejňovat pracovní výsledky svých poradců a asistentů? V čem konkrétním pro ně byli a jsou přínosem? Proč na tu kterou analýzu nestačil náměstek ministra atd.? Vždyť je přece platíme z našich daní…

Marie Krejčíková

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.