Nejsme jedna rodina aneb Co rozděluje společnost

Doposud byla země rozdělená, nový prezident ji slíbil sjednotit. Autorita Petra Pavla spojí národ. Blbá nálada pomine, Česko bude republikou pohody… Takovými a podobnými výkřiky na nás nyní útočí mainstream ze všech stran. Přímá volba hlavy státu rozděluje stát, říkají zase jiní. Je tomu ale opravdu tak, nebo je ten »pes zakopaný« někde docela jinde?

Je na čase si přiznat, že společnost je rozdělená už dlouho a zákonitě, nezávisle na vůli prezidenta a způsobu jeho volby – a to nejen podle témat, jako jsou například migranti, covid, Green Deal, (ne)podpora Ukrajiny apod., ale především pak podle zájmů. A právě o těch politika je. Tím určujícím jsou bezesporu zájmy různých skupin obyvatel, rozdělených především sociálně ekonomicky, a teprve pak vůle politiků, kteří se ovšem vždy zasazují hlavně o blahobyt té skupiny, která je vyšvihla do sedla a za kterou kopou.

Proto i prezident, vehementně do své funkce dotlačený nynější vládnoucí »pětikolkou«, za vydatné pomoci často ze zahraničí financovaného mainstreamu, bude v rámci svých možností prosazovat současnou vládní politiku, zaměřenou na přednostní uspokojování zájmů euroatlantického Západu, jeho nadnárodních společností včetně obřích zbrojařských, energetických a farmaceutických firem, a doprovázenou dalším utahováním opasků většiny národa v podobě krácení výdajů na zdravotnictví, růstu spoluúčasti pacientů, zvyšování sazby DPH a tím i spotřebitelských cen, omezování důchodů apod.

A právě proto nemůže tento prezident s takto jasně danými mantinely dost dobře sjednocovat, tedy »obejmout« v jednom chumlu i ty, s jejichž zájmy jsou zmíněné vládní kroky v příkrém rozporu. Ovšem s výjimkou těch, kterým to dosud díky všudypřítomné desinformační mediální masáži mainstreamu ještě nedošlo, a bez jejichž hlasů by ani on nemohl být nikdy zvolen do čela státu.

Ono rádoby sjednocování lidí v různém postavení a s objektivně odlišnými zájmy můžeme samozřejmě pozorovat i jinde než na úrovni státu, národa. Sám jsem tuto zkušenost pořídil v jedné velké »rodinné« americké potravinářské firmě, působící na našem území, v níž jsem na počátku nového tisíciletí sedm let pracoval. Takřka ve všech pádech se tu neustále skloňovalo, že jsme jedna rodina. Dokonce tam bylo zavedeno tykání. Tím ovšem veškerá rovnost a rodinná pohoda končila. Vše bylo podřízeno zisku majitelů, mzdy přesně vypočítané tak, aby byly v regionu konkurenční, ale i při vysoké ziskovosti nemohlo být ani řeči o původně slibovaném sbližování se mzdovou úrovní v továrnách firmy v západních zemích. Tvrdé normy na linkách, téměř armádní dril, a k tomu ještě například zvýhodňování zaměstnanců, kteří »práskali« na druhé. Kdo pak jen trochu nahlas zauvažoval o odborech, byl velice brzo pod různými záminkami »odejit«.

Suma sumárum, spojování společnosti se sotva obejde bez řešení rozporů spočívajících v postavení různých skupin obyvatel. Obávám se ale, že ve stávajícím společenském systému, tak, jak je zakotven, to příliš reálné není. Skutečnost je taková, že ve vedení země se sice střídají různé vlády, ale liší se jen tím, že jedny se spíše snaží zmíněné rozpory mírnit, zatímco druhé je naopak rozvíjejí. Není snad třeba zdůrazňovat, že nynější vláda pětikolky rozhodně patří do té druhé kategorie…

Ivan Cinka

Související články

11 KOMENTÁŘŮ

  1. Společnost je objektivně rozdělena na vykořisťované a vykořisťovatele (kteří na svou stranu pomocí propagandy i dalších metod (např. korupce a vydírání opozičních lídrů?) dokáží celkem pravidelně získávat značnou část prvně jmenovaných, ti pak volí proti svým zájmům).
    Samozřejmě režimní propaganda se snaží toto třídní rozdělení maskovat a popírat a místo toho hledá nepřátele tu v Židech, tu v komunistech, v zemanovcích, rusofilech…, vytváří falešné problémy (genderismus, masovou imigraci, grétenismus…), jen aby odvedla pozornost od podstaty. Tady často zneužívá i „moderní“ levici, která pak dělá špinavou práci. Vždyť třeba masová imigrace je novou formou drancování třetího světa, ovšem „progresivní levice pomáhá uprchlíkům“, zatímco pracující proti tomu samozřejmě protestují. Takže my jsme rozděleni a vykořisťovatelé, kteří na tom vydělávají a budou vydělávat, se chechtají.

    • Sledujte @neCT24

      Všechno co jste řekl Vám pane fronda podepisuji.

      …………………

      Rusové jsme s vámi.
      Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

      ………. Sláma Ukravína !………..

      Sledujte @neCT24

  2. Pan Brázda neumí nic jiného než nadávat do bolševiků. To je přesně ta demokracie v praxi. Navíc autor nikde nemluví o komunistech. Jestli jsou voliči AB bolševici, pak jich tu je po listopadu dva a pul mega 🙂

    • Babišova vláda tu byla 4 roky. Nějak jsem si nevšiml, že by on miliardář nebo někdo z jeho vlády, na rozdíl od autora, volal po změně společenského řádu. Po té volají jenom extremistické strany.

  3. Žádný z již mnoha polistopadových kabinetů se nedostal pod takový tlak jako Babišův (covid) a Fialův(ruská agrese), proto bych hodnotil až po skončení mandátu. Stáhnou DPH na dvě sazby má ekonomickou logiku (13 a 21%). Společnost rozděluje ortodoxní levý a pravý fanatismus, úspěšně tomu na tomto webu pomáháte. Hitler dobyl kancléřstvi v lednu 1933, Pavel Pražský hrad v lednu 2023, jak je možné, že autor těchto výroků se volně pohybuje a není v kolecovém lůžku?

      • Do „klecáků“ patří nejen ti, kteří popírají, ruskou anexi Krymu, okupaci Doněcké a Luhanské oblasti z roku 2014, a napadení Ukrajiny, které začalo 24.února 2022 a již téměř rok trvající ruské válečné zločiny jejichž obětmi jsou civilisté. Je dobře, že soudy se konečně touto proruskou sebrankou (viz. učitelka ze ZŠ Na dlouhém lánu) začínají zabývat.. O lůze popírající kauzu Katyně není třeba mluvit!

        • Já jsem pro demokracii. Vy zřejmě pro diktaturu, kde vládne banda pučistů dosazených z nepřátelského zahraničí.
          Já jsem pro svobodu slova a vědeckého bádání. Vy zřejmě pro orwellovské „ministerstvo pravdy“.

  4. Tyhle bolševické výkřiky jsou jak přes kopírák. Nejdříve se vše zkritizuje a pak se v posledním odstavci významně deklaruje, že řešením je jiný společenský řád. Bohužel se stále nedovídáme jaký, jestli ten s těmi ostnatými dráty, který tu byl před 33 roky, nebo ten čínský či dokonce severokorejský nebo úplně jiný ?
    Buďto to sami nevědí nebo jsou obyčejní srabi, kteří se bojí, že po jeho bližší specifikaci by se jim všichni vysmáli.

    • Řešením je samozřejmě socialistický společenský řád.

      ČLR i KLDR jsou rozvojové země, Čína se snaží fungovat v podmínkách globálního kapitalistického trhu, kde pravidla diktuje americký režim. Ale i tak dosahuje obrovských úspěchů a již brzy se stane pro imperialisty hlavním strašákem, protože život tam bude lepší, než v západních „liberálně demokratických“ zemích. KLDR je desítky let obětí americké blokády a vojenských hrozeb.

      Co se týče socialistického společenství před 33 a více lety, ano, společně jsme imperialistickou agresi dokázali zvládat daleko lépe a měli jsme k tomu i víc prostředků. Přesto bylo za daných okolností (blokáda a studená válka) nutné přijmout některá omezení. A bude to nutné i v budoucnu, pokud budeme čelit imperialistické agresi.

      Nicméně, s vysmíváním bych počkal, až váš „skvělý“ systém dokáže zásobit trh čipy, léky, automobily…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy