Home Názory Nemorálnost církevních restitucí

Nemorálnost církevních restitucí

Církve již přes 10 let dostávají v rámci církevních restitucí finanční náhrady za období »nesvobody« 1948–1989. Když se zákon o »církevních restitucích« v roce 2012 schvaloval, tak se do jeho znění dostala i tzv. inflační doložka. To znamená, že se finanční náhrady budou vždy zvyšovat o míru inflace a zároveň by se měly snižovat, když inflace klesne. O tom ale pochybuji, že se stane. Konečně státní rozpočet je deficitní a na restituce si musí erár půjčovat stejně, jako na nové americké, německé a francouzské zbraně.

Je to hrozný paradox, když církve dostávají v rámci církevních restitucí více peněz, ale mnozí lidé kvůli inflaci doslova živoří. Vláda není ani schopna řádně valorizovat důchody, ale restituce nechá volně běžet. Vždyť by měla být církev solidární, jak jí přeci káže Bible? Proč se v této věci již dávno neangažuje rostlinolékař, bojovník proti »prominentním« důchodcům z doby před rokem 1989, Marian Jurečka? Řídí stát jako traktor: buď všechno zvorá, zahladí, nebo pohnojí?

Ministerstvo kultury, které má na starosti církevní restituce, řídí Martin Baxa z neoliberální ODS. Proč on sám neříká, že se církevní restituce musí změnit, když jiný ministr financí z ODS si stýská nad neudržitelností veřejných financí? Jsme přeci v krizi, je tu válka a všechny nás drtí inflace. Církve však dostanou ještě více peněz, a to je to nemorální. Ve vládě máme ale mnoho věřících lidí, kteří by měli být z povahy věci solidární s lidem, z jehož práce se plní státní rozpočet.

Například premiér Petr Fiala je věřící člověk. Proč tedy věřící člověk solidární s českým lidem nenařídí, aby se vyplácení finančních náhrad církvím ukončilo, nebo nevyjednává s církví, aby se vzdala inflační přirážky? Takto uspořené peníze by mohly jít třeba na posílení valorizace důchodů. Nebo se snad Petr Fiala bojí Mariána Jurečky či někoho jiného z lidovců? »Jak pán káže, tak se koza váže,« praví jedno přísloví. Inu je potřeba volat po nemorálnosti církevních restitucí. Není přeci možné, aby církevní preláti byli oproti běžným občanům jakkoliv zvýhodněni.

Jan Klán

4 KOMENTÁŘE

 1. Podle mne ten článek má odvrátit , štvaním proti církvím, pozornost od skutečných důvodů zoufalé bídy chudých lidí
  V tom článku chybí, kolik se má církvím dát – nejen katolické církvi (Jako Církev se označila ubytovací služba ARMÁDA SPÁSY , která sem přišla z USA a ubytovává chudé za 100 Kč na noc) Někde se psalo, že by měly dostat zhruba 50 miliard. Na zbraně pro NATO musí pracující ČR odvádět 80 miliard a budou prý muset odvádět 100 miliard ročně Oproti tomu jsou církevní restituce směšné.
  ————————————————————–
  Jedním z dalších způsobů vysávání státního rozpočtu, inflace a zoufalé bídy chudých lidí jsou , podle mne, nehorázné platy těch kdo nic nevyrábějí ani nezajišťují výrobu
  –V roce 2021 činila platová základna 84 060 korun a pro soudce 100 872 korun(V Českupůsobilo 3006 soudců obecných soudů Soudcům vypomáhalo 6490 členů soudů)
  –Začínající soudce 100 100 korun.
  –Státní zástupci 90 000
  –Odhadem průměrný plat učitele 47 713 korun hrubého.
  –Řadoví poslanci si přijdou na 102 400 korun hrubého za měsíc, což je o 11 600 více než doposud.
  –Náhrady za stravu, dopravu a reprezentaci. Ty se pohybují mezi 53 200 až 72 100 korunami.
  — Ministři si přijdou na 195 300 korun za měsíc.
  –Prezident se 341 200 korun měsíčně na platu a více než 317 000 na náhradách.
  –Jaké jsou platy policistů (a velikost výsluh), státních zástupců, hlídačů vězňů, náklady na koně pro policisty k rozhánění demonstrací ,….. si vyhledejte sami a vynásobte počty
  –Tak jako tak se přidáním peněz ve veřejném sektoru solidně roztočí
  inflace.
  — životní minimum pro samotně žijícího člověka 4 860 Kč ( po zaplacení daně z odpadků 4 760) existenční minimum 3 130 Kč (3 030 (po zaplacení daně z odpadků )

 2. Miroslav Kalousek jako ministr financí tzv. „šetřil“ na rozpočtových výdajích a dělal ze sebe zodpovědného hospodáře, sebral by důchod i své babičce a lidem dal 40,- Kč, jen aby ušetřil a naspořil na státním a pak miliardy nacpal do nenasytného chřtánu katolické církvi v podobě tzv. církevních restitucí. Při tom mu pomáhal dobrák Topolánek, který to s námi i teď myslel dobře a chtěl být prezidentem. Kalousek bez milosti zaťal mnoha stamiliardovou sekeru do české státní pokladny, přece z cizího krev neteče.

  Husitství patří k nejslavnějšímu období českého státu. Čeští Husité byli zastánci spravedlnosti a pravdy a dokázali svými vojsky řádně vyprášit kožichy katolické církvi. Zásady a fakta uvedená např. v Husových Knížkách o svatokupectví jsou nadčasová a na katolickou církev sedí i dnes. Všechno, co Mistr Jan Hus kritizoval, dělá církev dodnes. Husovy knihy a Husovy myšlenky jsou nežádoucí a nebezpečné pro katolickou církev i v dnešní době. Při jejich čtení si člověk uvědomí, že všechno proti čemu brojil Mistr Jan Hus katolická církev dělá i dnes. Břichopasectví, hamižnost a mamonářství katolické církve můžeme sledovat v přímém přenosu v Havlem rozbitém Československu. Církevní preláti a příslušníci katolické církve se svých majetků jen tak nevzdají a udělají všechno pro to, aby s hamižností sobě vlastní tyto neprávem nabyté majetky z cizího rozmnožovali. K tomu je té „naší“ „apolitické“ katolické církvi dobrá jakákoli lež a podraz a spřažení se s kýmkoli, třeba i s TOP-09, ODS, STAN, KDU-ČSL a Piráty.

Comments are closed.