Home Názory Netrpělivě vyhlížím dne, kdy se ucukáte

Netrpělivě vyhlížím dne, kdy se ucukáte

Raději nic nedávat, než dávaným vyjadřovat pohrdání – bylo by to čestnější. 

Ministři včetně premiéra opakovaně ujišťovali, že příspěvek ve výši až šestnáct tisíc uvidí lidé ve snížených zálohách už v podzimním vyúčtování. Tyto informace dál odběratelům slibuje i web ministerstva průmyslu. Podle posledních informací vláda letos pošle do každé domácnosti jen zhruba dva tisíce v rámci účtu za elektřinu.

»Pokud by pomoc zůstala jen na přibližně dva tisíce korun pro domácnost, nepovažujeme to za dostatečnou pomoc pro ty domácnosti, které elektřinou anebo zemním plynem vytápí,« řekl pro iDNES.cz Jiří Matoušek z Centropolu.

Znovu opakovat a rozebírat, jak profesorův sbor falešných pěvců lidem této země pohrdá, by bylo nošením dříví do lesa. Pochopte – vláda nemá na rozhazování. Vahou veškeré své prodejnosti nyní hromadí ještě dostupné prostředky na blížící se pomoc Kosovu a Tchaj-wanu. Tam bude za chvíli nutno z Ukrajiny přestěhovat státní rozpočet České republiky se všemi jeho kapitolami i podkapitolami.

Ona zmiňovaná částka se nese přesně a právě v duchu úvodní repliky – nedat nic, by bylo čestnější, než se vysmívat dvěma usmrkanými tisícovkami. Jsa přesvědčen, že i Palacký by s tím souhlasil, vyzývám Fialův pěvecký sbor, aby aspoň jednou nepěl falešně. Strčte si je do ischia, nebo jak se latinsky inkriminovaná část těla skloňuje. Já je nechci a nepřijmu je. Jako kdybyste hladovému podali skývu chleba na obrázku. Jste parazité na lidském neštěstí. Může být ještě něco nelidštějšího?

»Nelidskou rozkoší je těšiti se z cizího neštěstí« – i ten Seneca do vás s předstihem bezmála dvou tisíciletí viděl jako do hubené kozy. Jste posedlí touhou zákeřně se ušklíbat a už přitom ani nezalezete za roh, aby vás nikdo neviděl, což je mnohem odpornější, než na férovku ubližovat. Proč se vlastně takovým lidem říká, že se chovají jako prasata, když prase neubližuje a jediné, co by se mu, když už bych musel, dalo vytknout, že se cuká, když jde na porážku?

Z toho plyne závěr, že vy prasata nejste, ale to cukání před porážkou vám budu přát z celého srdce. Ano. Ucukat se – to je ten nejvyšší trest, který vás jednoho krásného dne stihne.

Jan Čech