Home Názory O čem to ten Pavel vlastně mluvil?

O čem to ten Pavel vlastně mluvil?

Není to zase až taková záhada. Na první pohled by se sice mohlo zdát, že PPP (prezident Petr Pavel – budu užívat tuto zkratku – já to prostě nedám, abych ho vypisovala celým jménem) si takříkajíc pustil pusu na špacír, že něco jen tak plácnul, nevěda, co říká. Nikoli. Není tomu tak.

Během víkendové debaty na Mnichovské bezpečnostní konferenci popudil ukrajinského ministra zahraničí Kulebu, když pravil (kromě jiného): »Můžeme ale se dostat do situace, kdy osvobození určitých částí ukrajinského území bude znamenat víc ztrát na životech, než společnost dokáže unést. V určitě chvíli tak dokonce sama Ukrajina může přemýšlet o jiném výsledku. A my bychom také měli být připraveni na takovou eventualitu, protože nelze jen očekávat to nejlepší, ale je třeba být připraveni na to nejhorší. A proto bych rád vyzval k opatrnosti ohledně vytyčování cílů, jak by měl tento konflikt dopadnout. I kdyby došlo k tomu, že se ruská armáda zhroutí, ukrajinská armáda ji vytlačí z Ukrajiny, pak tu budeme mít zhroucené Rusko. To znamená, že nebude nikdo, s kým bychom mohli jednat o režimu bezpečnostních záruk a pracovat na budoucí bezpečnostní architektuře Evropy. Se zkolabovaným Ruskem budeme mít spoustu, spoustu problémů, které teď nebereme v úvahu. Takže si myslím, že je mnohem lepší být realisty. Doufat v dobré, ale být připraveni na horší.«

Že tato slova nadzvedla Kulebu ze sesle, tomu rozumím, nehrál-li tyjátr, ale to není důležité. Důležité je, co, proč a z popudu koho PPP v Mnichově sdělil, co sdělil. On totiž jen odpapouškoval neoficiální, avšak o to více prosazovaný postoj Bílého domu a konec konců z velké části i západní Evropy, byť navenek Brusel ani Washington samozřejmě žádné územní ústupky vůči Rusku nepřipouštějí a dál hlasitě řinčí zbraněmi.

Když to vezmeme suma sumárum, PPP v podstatě zopakoval zhruba tři čtvrtě roku stará slova Henryho Kissingera – »Bývalý americký ministr zahraniční Henry Kissinger navrhl, aby se Ukrajina vzdala části Donbasu a Krymu ve prospěch Ruska,« referoval loňského 30. května irozhlas.cz.

Je stále zřejmější, že jak Spojené státy, tak západní Evropa jsou z pokračující války zoufalé, poněvadž velmi dobře vědí, že Ukrajině v tom zásadním ohledu, tzn. vyhrát válku, není jak pomoct, že Rusko má obrovskou početní převahu vojáků a techniky – a to nehovořím o té zakonzervované kdesi za Uralem, o níž obecně víme jen to, že je okamžitě použitelná v množství takřka nekonečném. Za to spojenci Ukrajiny mají ve zbrojních skladech, lidově řečeno, vybíleno. »Kde nic není, ani smrt nebere«, tentokrát, žel, neplatí. Smrt si bere plnými hrstmi na jedné i druhé straně. A brát bude, dokud protiruské fanatiky typu Černochové, Lipavského a jejich polských, slovenských a pobaltských válečných souputníku někdo definitivně nevynese na smetiště dějin.

Na Ukrajině se dávno válčit nemuselo. Ono se tam nemuselo válčit vůbec. Kdyby si Západ neudělal z Minských dohod trhací kalendář, potřísněný krví a teď se ještě k tomu ústy Merkelové a dalších takových zvrhlíků nevysmíval Rusku, jak si s ním tehdy vytřel zadek. Teď si s nimi na oplátku ten zadek vytřelo a vytírá Rusko. S tím »nepatrným« rozdílem, že Západu toaletní papír už dávno došel, zatímco Rusové s ním mohou obmotávat celý svět de facto bez omezení a bez obavy, že by jim ten toaleťák vůbec kdy došel.

A závěr? PPP mluvil o tomtéž, co zmiňoval zmiňovaný velký hráč New World Order Henry Kissinger. Nový světový řád si žádá konec války. O tom není pochyb. Akorát teď zřejmě jeho architekti nevědí jak, aby se ruský vlk nažral a ukrajinská koza zůstala celá. Nebo naopak? My se zdravým rozumem si to totiž možná celé malujeme až moc narůžovo v domnění, že globální stratégové jsou neomylní, že jim pokaždé všechno vychází podle toho, jak si to naplánují, že nikdy nejsou bezradní apod. Ano, celé se to tak tváří, ale ne vždy tomu tak skutečně musí být.

Marie Krejčíková

5 KOMENTÁŘE

 1. V článku je věta „… Smrt si bere plnými hrstmi na jedné i druhé straně. A brát bude, dokud protiruské fanatiky typu Černochové, Lipavského a jejich polských, slovenských a pobaltských válečných souputníku někdo definitivně nevynese na smetiště dějin. …ů – no a to si ještě nikdo netroufnul začít spekulovat o tom, že by snad na našem území mohlo vzniknout výcvikové středisko pro budoucí „contractors“, kteří by se rekrutovali z osob po základním vojenském výcviku a převedení do záloh, odkud by se již jako nevojenské osoby nechaly najmout právě do těchto dobrovolnických jednotek – třeba i mezinárodních (Češi, Slováci, …). Výstroj a výstroj by dostali z českých skladů a plat by dostávali od firmy, která by takovéto jednotky zaštiťovala a „provozovala“ – rozumějte – posílala by je do války.
  No a protože každý špás něco stojí, tak s dovedu představit, že by na to šly ty peníze ušetřené na důchodcích …

 2. Obyvatelé Ukrajiny mají právo si sami zvolit svou cestu. Americký režim by měl proto odvolat loutkovou diktaturu, kterou si do Kyjeva dosadil v roce 2014. Pak by hned bylo po válce.

  • V době války mají obyvatelé pouze jedno právo – jít se nechat zabít na frontu … – jakékoli jiné jednání je protiprávní.
   Nebyli schopni si jinou vládu vybrat v době míru – po kyjevském puči v r. 2014 – teď už vůbec nic nezmohou.
   Kdo by se o cokoli nyní pokusil, bude specialisty SBU odhalen a eliminován … – a ještě jeho tělo poslouží jako „důkaz ruských zvěrstev“ …

   • Tak tedy přesněji „měli by mít právo“. A to jim vzal americký režim zinscenováním toho puče v roce 2014. Od té doby Ukrajinci nemají možnost svobodně si volit vládu a cestu své země.

 3. Sledujte @neCT24

  ……….. CHCEME MÍR ! ………. NECHCEME VÁLKU ! …………

  ………… VÁLKA NA UKRAJINĚ NENÍ NAŠE VÁLKA ! …………

  Sledujte @neCT24

Comments are closed.