Home Názory Odpovězte, vy Dvořákové, Fridrichové Milanové i Nory, Šámalové, Železní a spol.

Odpovězte, vy Dvořákové, Fridrichové Milanové i Nory, Šámalové, Železní a spol.

»Přežil Osvětim. Nejhůř vzpomíná na příslušníky SS z Ukrajiny a Pobaltí,« čtu titulek na webu jediné spravedlivé, totiž na webu ČT24. A pod titulkem čtu dál…

»V Auschwitzu několikrát stál přímo před doktorem Mengelem, měl ale to štěstí, že válku nakonec přežil. Dvaadevadesátiletý pamětník holocaustu Felix Kolmer vzpomínal v Interview ČT24 na to, jak laskavě vypadající lékař posílal jemným pokynem ruky tisíce lidí na smrt. I na to, že zdaleka nejhorší příslušníci jednotek SS nebyli Němci, ale naopak Ukrajinci a esesáci z pobaltských států. Kolmer se narodil do rodiny italského legionáře a pozdějšího obchodníka s elektrotechnikou. S antisemitismem se setkával už od malička. V Česku ale podle něj šlo spíš o předsudky. Nebezpečné to začalo být až po roce 1933 s nástupem nacismu v Německu. Všechny plány obyčejného života pak skončily v jeho necelých sedmnácti letech, když přišla nacistická okupace a protektorát. Do Terezína odjel už s prvním transportem v listopadu 1941. ‚Nejhorší byli esesáci, kteří se přidali k SS z Ukrajiny. Úplně stejní byli z pobaltských států. Ti vlastně tu židovskou otázku vyřešili sami. Když přišli Němci, tak se na to už jenom dívali. Němci byli vlastně ti nejlepší. Je to komické, ale je to tak,‘« uvedl ve vzpomínaném Interview ČT24 z 25. ledna 2015.

Profesor Felix Kolmer už bohužel nežije. Zemřel loni 5. srpna ve 100 letech. Ptám se zcela vážně: Odvysílala by ČT24 jeho slova dnes? Zajímavé rozhovory se přece běžně reprízují, ne? A že tento rozhovor zajímavý byl, je a bude, o tom se spor nevede.

Kdyby si ředitel programu České televize Milan Fridrich nevěděl rady, kam onu reprízu s panem Kolmerem zařadit, doporučuji hned následně za reportáž z nedávné plzeňské Bandera Párty.

Odpovězte, vy Dvořákové, Fridrichové Milanové i Nory, Šámalové, Železní a spol.? Nebo by exstarosta z Kolína poštval na pana profesora policii, že přechovává nacistické symboly… Víte, co, za co a koho v roli štvance mám teď z těchto dnů na mysli, že?

Jan Čech

1 KOMENTÁŘ

  1. Nicméně, jako celek jsou obyvatelé Ukrajiny (v hranicích před majdanem) morálnější a inteligentnější, než obyvatelé Čechistánu. Loutkový proamerický režim jim tam musel být nainstalován zvnějšku krvavým pučem za pomoci místní páté kolony (a co to stálo dolarů!), zatímco zdejší voliči si takový režim zvolili sami v relativně svobodných volbách. O obyvatelích Pobaltí, strádajících už od roku 1991 pod nedemokratickými režimy, to platí podobně.

Comments are closed.