OSTRÁ TYGŘÍ STŘEDA: (Ne)voliči rozhodli o tuhé zimě

Jsou naše cesty předem dány, nebo je můžeme nějak ovlivnit? Samozřejmě, že můžeme. Všechno, co děláme, se nám vrátí. Pokud se snažíme a usilovně za něčím jdeme, většinou býváme po zásluze odměněni. Volby však ukázaly, že snaha těch, co nabízejí, se neobejde bez podpory těch, co něco chtějí. Ale chtějí skutečně? A jaké úsilí vynaložili k dosažení potřebné změny?

Jsem si vědom, že ti věčně nespokojení se budou proti mému názoru ohrazovat, ale právě oni postrádají schopnost sebereflexe a oheň v jejich srdcích již vyhasl, nebo tam žádný nebyl. Měli jsme možnost sdělit tyranům, jak moc jsme nespokojeni s jejich prací a pokračovat v protivládní atmosféře, ale bohužel výsledek je jiný. Jistý odraz nespokojenosti je sice patrný, protože ANO a SPD zaznamenali větší podporu, ale pětikoalice zejména ve velkých městech udržela, co potřebuje, a to znamená, že nás čekají ještě horší časy.

Lidé, kteří opět volili destruktivní pětikoaliční strany, jsou asi spokojeni se svojí životní úrovní, nebo jsou prostě a jenom naivní. Tuhé zimy se nebojí a vysoké ceny všeho jim zřejmě nevadí. Korupční kauzy jsou asi také v pořádku. Ano, i to je demokracie. Ale faktem zůstává, že opět rozhodla menšina o většině, a to jen díky malé volební účasti, kdy 55 % lidí nebylo u voleb v tak složitém období, kdy většina populace není spokojena s přístupem vlády k vysokým cenám energií.

A důvody? Jediným důvodem, který jsem schopen akceptovat, je malý výběr, který byl uváděn zejména v menších obcích. Pokud zde byla kandidátka pouze jedné strany, která je členem vládnoucí pětikoalice, chápu, že v takových případech nechtěli občané podpořit zlo. Ale pozor! Většina stran vždy nabízí možnost kandidatury, a tedy osobní účast při sestavování kandidátek. Každý má možnost tím udělat maximum pro změnu, po které tak touží. Zejména v malých obcích, kde je menší počet míst na kandidátce, není problém se domluvit se známými, sousedy, přáteli a kandidovat. V řadě obcí to takto učinili. Nicméně, ne každý to zná a chápu tedy argument: »neměl jsem koho volit«.

Největším problémem jsou však lidé, kteří volbám nevěří, a co je ještě horší, přesvědčují druhé, že to nemá smysl. Chápu, že neúspěch mnoho lidí může odradit, ale NIC NENÍ ZADARMO. Ty strany, které se nyní drží u koryt, jsou zde dlouho a také musely bojovat o přízeň voličů.

Současný systém navíc neumožňuje novým stranám účast v televizních debatách a je tak mnohem těžší bez finančních prostředků oslovit voliče. Lidé, kteří kritizují volby, často ani nerozlišují, kdo je kdo, a kriticky se vyjadřují ke všem kandidujícím stranám. A faktem zůstává, že sami žádné řešení nenabízejí, přestože jsou často nejtvrdšími kritiky úplně všeho. A zde se neptám, ale sděluji: Když nejdete k volbám, tak si nestěžujte!

Poslední skupinou jsou lidé, kteří prostě zvolili jinou, pro ně zjevně důležitější činnost, než možnost změnit něco k lepšímu. Bylo hezky, tak proč ten čas nevyužit trochu příjemněji, že? A možná by i volili strany, které něco chtějí změnit, ale no jo, když ono je venku tak hezky… Hledání důvodů, proč nevolit, pak často končí kritikou všeho a všech, namísto sebereflexe a většího odhodlání.

Někteří mi po volbách psali, že volby jsou v pátek a v sobotu, a to že jsou v práci no… Víte milá paní, to je prostě volební systém, a pokud někoho obtěžuje jít jednou za rok k volbám, tak asi nemá smysl vysvětlovat, k čemu jsou volby.

Závěrem ještě vzkaz dalším chytrým horákyním, které mi sdělují, že nevolit je také demokracie. Máte naprostou pravdu! Ale pokud nevolíte, tak si nestěžujte! Jste spokojeni! Není pro vás důležité, co s námi bude. Není pro vás důležité, co bude s dalšími generacemi. Chápu vás všechny, ale až bude nejhůř, vzpomeňte, že jste to byli vy, kdo jste mohli něco změnit a neudělali jste to. Volby zatím ještě fungují a dobré zprávy z Itálie nám dokazují, že jsou cestou ke svobodě, a proto jdeme dál a jsme tu pro všechny podobně smýšlející přátele.

David Tygr Ploc, předseda strany DOMOV

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Doufám, že se pracovníci Bezpečnostní informační služba České republiky neflákají a jejími “zájmovými osobami” jsou fandové neofašistické partaje “Bratři Itálie” černokošilaté Giorgie Meloniové. Od konce 2.sv. války se v Itálii vystřídal bezpočet vlád a premiérů, ovšem kabinet, který tato paní sestaví bude absolutně nejvíce pravicový. David Tygr Ploc trpí asi rozpadem osobnosti, jinak si jeho opakované výzvy k odstranění k vlády premiéra Fialy a nepokryté nadšení nad zásadním vítězstvím pravice a neofašistů v Itálii nelze vysvětlit. Nebo je “flastenec” Ploc nadšen výroky Meloniové o omezení podpory Ukrajině a řešení energetické krize po vzoru země “ˇŠípových křížů”, na které nenápadně navazuje Fidesz-MPS Viktora Orbána? Když k tomu ovšem připočteme jeho radost nad víkendovými volebními výsledky Strany pomocných dělníků (SPD) asi tmu tak bude…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy