Home Názory Otesánek v Kyjevě hladoví. Zrušíme důchodce a důchody

Otesánek v Kyjevě hladoví. Zrušíme důchodce a důchody

Nejsem ekonom, to přiznávám na férovku, a proto se do detailních odborností nebudu pouštět. Na druhou stranu si natolik věřím, neb vlastním zdravý selský rozum, a ten mně opravňuje k tomu, abych aspoň pochyboval a přinejmenším vznesl pár lechtivých dotazů na těla těch, kteří si o mně a mně podobným myslí, že jsme úplně blbí. Že nás ovládnou rádoby fundovanými ekonomickými poučkami, proč to či ono musí být tak zlé a nemůže být lepší.

Nový prezident třech miliónů tří set padesáti devíti tisíc sto padesáti jednoho občana (můj ne) ještě nemá na Hradě ani zubní kartáček, ale rozkoukává se velmi rychle. Akorát si nejsem jist, zda si toho na sebe nebere až příliš a nezasahuje do kompetencí, jež mu nenáleží. Pustil se totiž do reformy penzí a daní, považuje je za nezbytné.

»Daňový systém by měli přezkoumat odborníci a měli by připravit nové nastavení, které by mělo dostatečný přínos pro státní pokladnu a co nejméně zatěžovalo ekonomiku a občany,« citují Pavla novinky.cz.

Jak jsem už na úvod říkal, nejsem ekonom, mám »jen« ten zdravý rozum a ten mě pobízí vyslovit tuto otázku: Pane jejich prezidente, prosím, vysvětlete, jak si v praxi představujete vyšší přínos z daní do státní pokladny bez co nejmenšího zatížení ekonomiky a občanů? Logicky předpokládám, že máte na mysli zásadní navýšení onoho přínosu (proč byste toto jinak zmiňoval, že?), tedy že nehovoříte o drobných. Má snad stát nějakou svou ekonomiku, resp. vlastní nějaký státní průmysl, který by ony vyšší daňové odvody do státního eráru mohl generovat? Nemá. Vlastnictví ekonomiky v České republice mají pod palcem nadnárodní koncerny a ty vám na ruku nepůjdou, ani kdybyste to po nich tisíckrát chtěli, jakože chtít nebudete, neboť ty nejsou dotknutelné (viděli jsme to např. při lockdownech, kdy obyčejní živnostníci byli na zámek a nadnárodní markety praskaly ve švech). Vy vlastně »naši« ekonomiku ani nijak zatížit nemůžete, protože nic takové jako »naše« ekonomika neexistuje.

Můj zdravý rozum mně napovídá, že jako martinskou husu zase oškubete a oberete jen řadové občany, neboť kdo? co? jiný-jiného má zatím ještě jakžtakž z čeho tankovat do státní pokladny, než právě nejsnadněji lapitelný obyčejný človíček, aby ta erární kasa, chudinka štědrá, se ctí ustála povinné zbrojení, podporu Ukrajině, splátky půjček na podporu Ukrajině, všechny ty povinné odvody Evropské unii a dalším desítkám, možná stovkám, podobných mezinárodních bezedných žump.

Ty vaše obavy, pane jejich prezidente, jak co nejméně zatížit občany, jsou lživé. Bez drastického zatížení občanů (klasických zaměstnanců a drobných podnikatelů) vám do státní poklady nepřiteče ani koruna navíc. Není totiž odkud odjinud. A vy to víte. Aspoň tolik vás ve Vyškově na přednáškách o ekonomii museli naučit, neboť VŠ to byla kvalitní.

S tím samozřejmě ruku v ruce souvisí i důchodová reforma. No, reforma, to je příliš, příliš silné slovo. Totální nesmysl. Říkejme tomu výstižněji – třeba »konec penzí v Čechách« (i na Moravě a ve Slezsku, pochopitelně). Spěje to k tomu. Neuplyne ani tolik času a o tom, že tu kdysi existovali nějací důchodci, kteří pobírali jakési důchody, budou učitelé dětem už jen vyprávět na hodinách dějepisu. Třeba jako dneska o ponocných. Nebo možná ani to ne.

»To, s čím bychom ji měli seznámit teď (veřejnost), je to, že si nemůžeme dovolit neudělat důchodovou reformu a nevysvětlit na konkrétních příkladech, proč to musíme udělat a jaký by mělo dopad, kdybychom s tím zase chtěli otálet,« dodal Pavel pro novinky.cz.

Že jim ale musí téct do bot, když na to další ožebračení takhle fofrují, co? Otesánek v Kyjevě hladoví a jak to tak vypadá, není ho momentálně moc z čeho krmit. Tohle je ovšem jen předtančení, ta pravá plesová sezóna teprve začne…

Martin Kalous

3 KOMENTÁŘE

  1. Vzhledem k růstu produktivity výroby je logické a nutné zkracování pracovní doby, ne její prodlužování. Tedy věk odchodu do důchodu by mohl a měl být 60 let pro muže a ještě méně pro ženy, podle počtu dětí.

  2. Je vám třeba Martine pogratulovat větou :“Nový prezident třech miliónů tří set padesáti devíti tisíc sto padesáti jednoho občana (můj ne) “ jste počal operativně zasypávat hluboký příkop, který společnost rozděluje, jen tak dál. Jako bývalý sporťák jznáte slavnou hlášku Karola Poláka::!“Nemecký šprinter Kokot bezkonkurenčne víťazí a kde sú naši? Ďaleko za ním. Bodaj by sme aj my mali takých Kokotov!” Jsem přesvědčen, že „zasypávačů“ příkopů, jako jste zde předvedl, se mezi redaktory a spolupracovníky iportaL24.cz najde jistě dostatek…

    • Byl to poglavnik Pavelić osobně, kdo pokračoval v hloubení příkopů, když telefonoval jak se svým kyjevským soukmenovcem (taktéž najatým hercem), tak i s tzv. prezidentkou Tchaj-wanu. A pojistil to ultrapravičáckými frázemi o daních a důchodech. Už teď je zřejmé, že po něm bude hodně co rušit a napravovat.

Comments are closed.