Pavel Votruba mlčící…

Filmová pohádka Pyšná princezna není nic jiného než komunistická propaganda. Není divu, když ji režisér Bořivoj Zeman natočil v ponurých padesátých letech. Tato tvorba je čirým zlem, které šíří nenávist vůči lidem, a je horší než otevřená rudá ideologická masírka, poněvadž je zákeřnější a také silně nepravdivá.

Bohužel, i o letošních Vánocích byla tato prolhaná záležitost uvedena v televizi. Dějově se jedná o průhlednou socialistickou agitku. Dva státy, půlnoční království, kde slabého krále ovládají jeho zlí rádci, a Miroslavova země, v níž vládne moudrý a dobrý král Miroslav. V půlnočním království je prostý lid krutě utiskován, dokonce má zakázáno zpívat, kdežto u Miroslava se mu daří skvěle. Je jasné, že v tom prvním případě se jedná o kapitalismus a v tom druhé o socialistický ráj.

Připusťme, že po profesionální stránce je tento film nadprůměrný, to však nemůže být jediným měřítkem. Renomovaná německá režisérka Leni Riefenstahlová natočila v roce 1935 vynikající dokumentární film Triumf vůle o 6. sjezdu NSDAP, který velebil zločinný nacismus. Jednalo se o řemeslně skvělý snímek, který ve své době dokonce obdržel několik mezinárodních cen za nejlepší dokument, přesto by asi nikoho normálního nenapadlo jej opakovaně uvádět v televizi. Stejně by tomu mělo být i s Pyšnou princeznou. Není jediný důvod ji pořád vysílat, máme i jiné krásné pohádky a hodnotné filmy. Já tedy toto propagandistické dílo určitě vynechal.

(Jan Ziegler, Přestaňte už na Vánoce otravovat s Pyšnou princeznou, www.forum24.cz, 27. 12. 2022)

»Blázna poznáš podle řeči, moudrého podle mlčení.«

(Pythagoras, starověký řecký matematik a filozof, 585 – 495 př. n. l.)

»Mlčím.«

(Pavel Votruba, iportaL24.cz, 28. 12. 2022)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Ten dole má výjimečně pravdu. Ovšem levice tohle umění neovládá. Když už se někdy podaří být na titulních stránkách mainstreamu, hned se každý snaží, aby to co nejrychleji utichlo. Viz třeba svého času “výroky Semelové”. Chtělo to přikládat pod kotel, ne přecházet mlčením.

  2. Účelem článku pana Zieglera nebylo nic jiného než pošťouchnout levicové nostalgiky k rázné reakci. Podle košatých ohlasů na sociálních sítí se mu to podařilo znamenitě. Za mě pane Zieglere za 1*.
    A nostalgici nemusí mít strach. Pyšná princezna bude i za rok.

  3. Votrubo co se tak s někým poradit jak se počítá věk u lidí narozených před naším letopočtem? Pythagoras, těžko žil v letech , 585 – 495 př.n.l., Uvádí se, že se dožil šedesáti let tedy žil cca v letech (570 – 510 př. n. l.) P.S.: Pyšná princezna je pohádka dle předlohy Boženy Němcové, která s komunistickou ideologií měla zhruba tolik společného jako vy a pan Ziegler se zdravým rozumem….

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy