Home Názory Poněkud perverzní snížení deficitu státního rozpočtu

Poněkud perverzní snížení deficitu státního rozpočtu

Tak jsme se dočetli, že se deficit státního rozpočtu České republiky za letošní rok 2023 k 31. srpnu snížil na 194,6 miliardy korun, tj. ministerstvo financí vykazuje meziměsíční zlepšení o 19,5 miliardy korun. Úspěch? Silně kontroverzní.

Zlepšení hospodaření státního rozpočtu totiž zajistila dividenda ČEZ ve výši 54 miliard korun. Stát v první řadě nechal ČEZ sdírat zákazníky velmi vysokými cenami elektrické energie, danými nám cizí lipskou burzou. Společnost ČEZ si tak nahospodařila rekordní zisk. Český stát poté se souhlasem menšinových vlastníků rozdělil rozhodující část loňského rekordního zisku ČEZ na dividendy s tím, že investice vem čert, přestože tato polostátní firma připravuje výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a v Temelíně.

K této klíčové rozvojové investici český stát přistupuje podivně. Nechám starší anabázi včetně skandálního zrušení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín v červnu 2014, protože by zvítězil ruský Rosatom a nikoliv dvakrát zkrachovalý americký Westinghause.

Nejprve na základě ničím nedoloženého tvrzení z konce jara 2021, že muniční sklady ve Vrběticích, které explodovaly v říjnu a v prosinci 2014, způsobili dva ruští agenti. Česká policie a soudy celá léta případ vyšetřovali jako neskutečný nepořádek v těchto soukromou firmou spravovaných muničních skladech, maskování nelegálního vývozu munice do oblastí vojenských konfliktů apod. Tak to vypadá, když se muniční sklady svěří do správy soukromých firem, které vytloukají zisk, jak se dá. Přítomnost oněch ruských agentů ve Vrběticích nikdy nebyla doložena. Podle známých okolností je vysoce nepravděpodobná. Ale na tom prý nezáleží.

Přesto byla zákonem zakázána účast dvou nejlepších dodavatelů jaderných elektráren – ruského a čínského. Zdivočelí poslanci se tak vypořádali i s možnou čínskou konkurencí, prý z bezpečnostních důvodů, přestože západní technologie představují proti ruským a čínským nebezpečí podstatně vyšší. Prý aby americká, francouzská a jihokorejská konkurence mohly podstatně více oškubat Česko v rámci realizace této investice. Šéfové tehdejší české vlády Andrej Babiš a Jan Hamáček se zachovali jako američtí vazalové a škůdci svěřené země. Spolu s poslanci a senátory s výjimkou KSČM těžce poškodili Českou republiku. Nemluvím už o tom, že taková nepodložená obvinění bývala ve středověku důvodem k vyhlášení války.

Ironií je, že této křivárně potichu tleskali protijaderní ekologové, byť to znamená další masivní emise skleníkových plynů a tím i další vyostřování klimatické krize. Inu, jejich zákonem číslo jedna je boj proti jaderným elektrárnám (jaderné zbraně ani užití ochuzeného uranu zakázaného mezinárodními konvencemi jim naproti tomu zas tak moc nevadí) a nemá smysl za tím hledat něco jiného.

Takže se sice poněkud snížil deficit státního rozpočtu, ale pořád jde o třetí nejvyšší deficit státního rozpočtu ČR a nejvyšší z let předcovidových, navíc dosažený v podmínkách vysoké inflace, ničící úspory domácností i podnikatelů a snižující životní úroveň obyvatelstvu. Bankrotářská politika Fialovy vlády pětidemolice ale jede na plné obrátky a tak i dílčí zlepšení dosažené hodně kontroverzním způsobem vydává za velký úspěch. Po nás potopa. To říkal francouzský král Ludvík XV. Jeho nástupce francouzský král Ludvík XVI ale zděděnou krizi nezvládl a skončil pod gilotinou.

Jan Zeman

2 KOMENTÁŘE

  1. Za socialismu býval rozpočet vyrovnaný a jaderné elektrárny jsme budovali vlastními silami.

    Až se to obrátí, bude nutné vypsat poctivou soutěž i s účastí čínských a ruských firem.

    Samozřejmě že Babiš i socdem se nijak neliší od Fialy a jen se třesou, aby s ním uzavřeli koalici.

  2. Hnutí ANO je šestým členem Fialovy Rychetského Pětikoalice a podporovatelem válečného štváče Pavla.
    Hnutí ANO schválilo ústavní většinou okupační smlouvu mezi Černochovou a USA společně s Fialou a Rychetského Pětikoalicí a válečným štváčem Pavlem.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here